انتقاد یکی از سناتورهای نیجریه از ناتوانی ارتش و دولت در مقابله با بوکو حرام

حمله بوکو حرام (عکس از آرشیو است) حق نشر عکس AFP
Image caption بوکو حرام از سال ۲۰۰۹ میلادی برای تاسیس یک حکومت اسلامی در شمال نیجریه بار‌ها دست به حملات مرگبار زده است

در نیجریه سناتور علی ندوم، از ناتوانی نیروهای امنیتی برای جلوگیری از حمله مجدد ستیزه‌جویان اسلام‌گرا به شهری در شمال این کشور اظهار خشم کرده است.

گزارشها از نیجریه حاکیست که افراد مسلح وابسته به گروه "بوکو حرام" روز شنبه به "ایزگه"، حمله کرده چهار نفر را کشته و مناطقی از این شهر کوچک را آتش زده‌اند.

هفته گذشته نیروهای این گروه بیش از ۱۰۰ نفر را در ایزگه کشتند. به گفته شاهدان در این حمله مهاجمان ابتدا مردان را در دسته‌های مختلف جمع کردند و به ضرب گلوله یا با سلاح سرد کشتند و سپس خانه به خانه رفته و به کشتار خود ادامه دادند.

سناتور علی ندوم از ارتش کشور به دلیل ناتوانی از استقرار نیروهای امنیتی در منطقه پس از حمله اول پیکارجویان بوکو حرام انتقاد کرده است.

به گفته آقای ندوم ظاهرا اعلام وضعیت فوق العاده از سوی دولت کارآمد نبوده است.

دولت فدرال از ماه مه سال ۲۰۱۳ میلادی برای مقابله با بوکو حرام در چند ایالت شمالی از جمله بورنو حالت فوق العاده اعلام کرده است.

ترجمه اسم رسمی این گروه «جمعیت متعهد به اشاعه تعالیم پیغمبر اسلام و جهاد» است اما مردم محلی آن را به زبان محلی، بوکو حرام می‌خوانند که معنی آن «حرام بودن آموزش غربی» است.

این گروه از سال ۲۰۰۹ میلادی برای تاسیس یک حکومت اسلامی در شمال نیجریه بار‌ها دست به حملات مرگبار زده است.

بوکو حرام بر این باور است که نیجریه توسط گروهی از بی‌دینان اداره می‌شود.

این گروه همچنان مخالف شیوه زندگی و اداره حکومت به شیوه غربی است. به عنوان مثال این گروه معتقد است که پوشیدن پیراهن و شلوار و همچنین برگزاری انتخابات باید در کشور ممنوع شود.

مطالب مرتبط