چاک هیگل طرح کوچک شدن ارتش آمریکا را ارائه کرد

حق نشر عکس c

چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا، طرحی را ارائه کرده است که براساس آن حجم ارتش آمریکا به کوچک‌ترین میزان خود در سال‌های پس از جنگ جهانی دوم کاهش می‌یابد.

این برنامه قرار است به زودی رسما از سوی پنتاگون اعلام شود و در حالی مطرح می‌شود که آقای هیگل بودجه سال ۲۰۱۵ خود را اعلام می‌کند.

انتظار می‌رود که آقای هیگل برنامه کاهش پرسنل ارتش را به ۴۴۰ هزار نفر مطرح کند که از زمان حمله یازده سپتامبر ۲۰۰۱ به اوج خود، یعنی ۵۷۰ هزار نیرو رسیده بود.

ارتش آمریکا بعد از دو جنگ پر هزینه افغانستان و عراق تحت فشار است تا ارتش را کوچکتر کند.

در کوتاه مدت قرار است با پایان عملیات نظامی آمریکا در افغانستان در طول سال جاری میلادی، تعداد نیروهای آمریکایی به ۴۹۰ هزار نفر کاهش یابد.

جان کربی، سخنگوی مطبوعاتی پنتاگون به خبرگزاری آسوشیتد‌پرس گفت: "ما باید با واقعیت‌های زمانه پیش رویم و عمل‌گرا باشیم."

او در ادامه گفت: "ما از تصمیم گیری‌های سخت نمی‌توانیم فرار کنیم و اتخاذ این نوع تصمیم‌ها بر عهده سران ارتش کشور است."

بر اساس گزارش وال استریت ژورنال آقای هیگل طرح کاهش کمک هزینه مسکن و سایر خدمات رفاهی و بهداشتی برای پرسنل ارتشی را نیز در نظر دارد.

احتمالا طرح کاهش بودجه و هزینه‌های نظامی جنجال‌های زیادی را در کنگره آمریکا که خود را آماده انتخابات میان دوره‌ای می‌کند، برپا خواهد کرد.

گفته می‌شود که این طرح علاوه بر وضعیت مالی و اقدامات ریاضتی دولت، وعده رئیس جمهوری در مورد پایان دادن به دو جنگ عراق و افغانستان را نیز مورد توجه قرار داده است.

یکی از مقامات ارشد پنتاگون به نیویورک تایمز گفته است: "شما همیشه باید آمادگی و توان غلبه بر دشمن را داشته باشید اما هنگامی که هیچ جنگ زمینی وجود ندارد نمی‌توانید تداوم یک نیروی زمینی بزرگ را توجیه کنید."

مقامات ارشدی که نخواستند نامشان فاش شود به این روزنامه گفتند بر اساس طرح کاهش هزینه‌های نظامی، ارتش توان دفاع دربرابر دشمن را خواهد داشت اما حجمش کوچکتر از آن خواهد شد که بتواند به اشغال طولانی مدت سرزمین‌های دیگر مبادرت ورزد.

مطالب مرتبط