روسیه سفیرش را از اوکراین فرا خواند

Image caption آقای تورچینف گفت این مبارزه به مردم اوکراین اتحاد و قدرت یک ملت مدرن را داده است

روسیه به دنبال آنچه 'وخیم‌تر' شدن اوضاع در اوکراین خوانده سفیرش را برای مشورت از این کشور فراخواند. این اقدام بعد از آن صورت گرفت که الکساندر تورچینف رییس جمهوری موقت اوکراین در نطقی تلویزیونی گفت اولویت کشورش این است که دوباره به خانواده کشورهای اروپایی بپیوندد.

آقای تورچینف گفت رقابت همسایگان قدرتمند شرقی و غربی نباید باعث تفرقه در اوکراین شود.

او گفت آماده مذاکره با مسکو است اما این گفتگوها باید "عادلانه، برابر و بعنوان همسایه‌ای باشد که انتخاب اروپایی اوکراین را به رسمیت می‌شناسد".

اما سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه اوکراین را متهم کرد از توافقی سیاسی که جمعه (دوم اسفند) امضا شد منحرف شده است.

مسکو همچنین مخالفان را به "اشغال قدرت" و "تداوم خشونت" متهم کرد.

این در حالیست که به گفته استیون روزنبرگ خبرنگار بی‌بی‌سی در مسکو، متحدان سابق ویکتور یانوکوویچ رییس جمهور بر کنار شده از او فاصله می‌گیرند.

نمایندگان مجلسِ هم‌حزب آقای یانوکوویچ (حزب ایالات) او را به "بزدلی" متهم کردند و دستور هفته پیش را که باعث کشته شدن عده‌ای در میدان مرکزی کیف شد "جنایت" خواندند.

کمک‌های اقتصادی

در همین حال کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز (دوشنبه پنجم اسفند) وارد کیف پایتخت اوکراین می‌شود تا حمایت این اتحادیه را از هبری جدید اوکراین نشان دهد و درباره اقداماتی که می شود برای کمک به اقتصاد بحران زده اوکراین انجام داد گفتگو کند.

اتحادیه اروپا پیش از این گفته بود که به محض روی کار آمدن دولتی دموکراتیک، به اوکراین کمک مالی خواهد کرد.

جورج آزبورن وزیر دارایی بریتانیا هم امروز گفت با کمک‌های اقتصادی حمایت خود را از دولت جدید اوکراین نشان خواهد داد:

"مردم اوکراین خواست خود را برای آینده کشورشان نشان داده‌اند و من فکر نمی‌کنم که ما باید به آن پاسخ منفی بدهیم بلکه باید از آن استقبال کنیم."

"ما باید برای کمک‌های اقتصادی از طریق سازمان‌هایی مثل صندوق بین المللی پول آماده باشیم، البته بیشتر این کمک‌ها به شکل وام و امثال آن خواهد بود اما سرمایهگذاری مناسبی هم در اوکراین انجام خواهد شد."

جک لیو وزیر داراریی آمریکا هم اوکراین را تشویق کرد تا به محض استقرار یک دولت انتقالی مذاکرات خود را با صندوق بین‌المللی پول برای کمک‌های اقتصادی آغاز کند.

درخواست اروپا و آمریکا از روسیه برای امتناع از دخالت نظامی

حق نشر عکس Getty Images
Image caption در ساعت‌های اخیر اوضاع در میدان استقلال، مرکز اعتراضات، آرام گزارش شده است

در واشنگتن، سوزان رایس، مشاور امنیت ملی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به روسیه هشدار داد اعزام نیرو به اوکراین برای استقرار مجدد رهبران متحد مسکو "اشتباهی خطرناک" است.

خانم رایس گفت: "این به نفع اوکراین، روسیه، اتحادیه اروپا یا آمریکا نیست که اوکراین به دو بخش تقسیم شود، به نفع هیچ کس نیست که خشونت به اوکراین بازگردد و تشدید شود."

جان کری وزیر خارجه آمریکا هم از روسیه خواست به اوکراین کمک کند تا از این بحران قوی‌تر و متحدتر بر آید.

سرگئی گلازیف، مشاور ولادیمیر پوتین در امور اوکراین هفدهم بهمن گفته بود روسیه باید در بحران اوکراین مداخله کند تا جلوی دخالت بارز و یکطرف آمریکا را در این کشور بگیرد.

ویلیام هیگ وزیر خارجه بریتانیا هم به بی‌بی‌سی گفت هر گونه دخالت نظامی روسیه به ضرر آن کشور خواهد بود.

پارلمان اوکراین دیروز یکشنبه، ۲۳ فوریه (۴ اسفند) اختیارات ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری برکنار شده این کشور را موقتا به الکساندر تورچینف داد.

آقای تورچینف پیش‌تر با اکثریت آرا به عنوان رئیس پارلمان انتخاب شده بود.

او که از متحدان یولیا تیموشنکو نخست وزیر سابق است فردا بعنوان رییس جمهور موقت سوگند می‌خورد و تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در چهارم خرداد سال آینده در این سمت باقی می‌ماند.

مطالب مرتبط