درخواست غرامت از دولت چین به خاطر آلودگی هوا

حق نشر عکس AP
Image caption شهرهای چین از جمله پایتخت گرفتار آلودگی فزاینده هوا بوده‌اند

یک شهروند چینی نهادهای دولتی این کشور را به دلیل آلودگی هوا تحت تعقیب قضایی قرار داده است.

منابع خبری جمهوری خلق چین گزارش کرده‌اند که لی گوین‌شین، ساکن شهر شیجیاژوانگ، مرکز استان هبی در شمال این کشور، شکایت نامه‌ای را به دادگاه محلی تسلیم کرده و از اداره حفاظت از محیط زیست شهرداری این شهر خواسته است "به وظیفه قانونی خود در کنترل آلودگی محیط زیست" عمل کند.

آقای لی در شکایت نامه خود همچنین خواستار پرداخت غرامت به ساکنان این شهر به دلیل خسارات ناشی از آلودگی هوا شده است.

این نخستین بار در جمهوری خلق چین است که یک شهروند عادی دولت را به خاطر کوتاهی در مقابله با آلودگی محیط زیست تحت پیگرد قانونی قرار داده و خواستار دریافت غرامت شده است.

لی گوین‌شین در مورد دلیل اقدام قانونی خود گفته است که باید به دولت یادآوری کرد که "ما شهروندان قربانیان واقعی آلودگی هوا هستیم."

این شهروند چینی در شکایت نامه خود گفته است که مبالغی را برای خرید ماسک، دستگاه تصفیه هوا و وسیله ورزشی تردمیل برای پیاده‌روی در داخل خانه هزینه کرده و دولت موظف است دست کم این مبلغ را به او بپردازد.

وی گفته است: "علاوه بر خطرات جانی آلودگی هوا، وضعیت موجود باعث وارد شدن خسارت اقتصادی به مردم هم می‌شود که دولت و ادارات دولتی مسئول حفاظت از محیط زیست مسئول جبران آن هستند زیرا دولت دریافت کننده مالیات بر سود شرکت‌هایی است که در آلوده کردن محیط زیست سهیم هستند."

آلودگی صنعتی

حق نشر عکس Reuters
Image caption رشد سریع اقتصادی و بی‌توجهی صنایع به حفظ محیط زیست عامل اصلی آلودگی هوا بوده است

در ماه‌های اخیر، مناطق شمال چین از جمله پکن، پایتخت گرفتار بدترین موارد آلودگی هوا بوده‌اند به نحوی که در مواردی، دولت مجبور شده دستور تعطیلی برخی فعالیت‌ها را صادر کند.

از جمله در پکن آلودگی هوا در روزهای اخیر به حدی رسیده که روز سه شنبه، دولت به حدود یکصد و پنجاه کارخانه و واحد تولیدی واقع در این شهر دستور داد تولید خود را متوقف کنند یا کاهش دهند.

دولت چین تاکنون قوانین و مقررات گوناگونی را برای مقابله با آلودگی هوا صادر تدوین کرده اما به گفته ساکنان شهرهای چین، وضعیت بهبود نیافته و به نظر می‌رسد بدتر هم شده باشد.

از جمله اقدامات دولت، وضع جریمه‌های سنگین برای مسئولین آلودگی هوا بوده است اما ظاهرا قوانین مربوطه به درستی اجرا نمی‌شود.

مهمترین عامل آلودگی هوا در چین فعالیت کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی بدون توجه به ضوابط مربوط بر کاهش آلودگی هواست و رشد اقتصادی سال‌های اخیر باعث تشدید این مشکل شده است.

استان هبی، واقع در نزدیکی پکن، از جمله مناطق صنعتی چین و یکی از مراکز آلوده ساز هوای پایتخت محسوب می‌شود. دولت چین گفته است که برنامه‌ای را برای "پاکسازی" هوای این استان در دست اجرا دارد که از جمله شامل بستن چند کارخانه قدیمی ذوب آهن و سیمان و کاهش استفاده از ذغال سنگ در واحدهای تولیدی است.

هنوز مشخص نیست که آیا دادگاه محلی شکایت لی گوین‌شی را قابل پیگیری تشخیص خواهد داد یا نه و وکیل آقای لی نیز از اظهار نظر حقوقی در این زمینه خودداری ورزیده است.

مطالب مرتبط