نخست وزیر جدید مصر منصوب شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption از ابراهیم محلب به عنوان یک تکنوکرات مجرب نام برده می‌شود

نخست وزیر جدید مصر منصوب شده است.

در پی استعفای کابینه مصر، عدلی منصور، رئیس جمهوری دولت انتقالی این کشور در روز سه شنبه، ٦ اسفند (٢٥ فوریه)، ابراهیم محلب، وزیر مسکن در دولت مستعفی را مامور تشکیل کابینه جدید کرد.

روز گذشته حازم بیلاوی، نخست وزیر سابق مصر، در یک سخنرانی تلویزیونی تصمیم به استعفای هیات دولت را اعلام کرد اما در مورد این تصمیم توضیحی نداد.

آفای بیلاوی پس از برکناری محمد مرسی، رئیس جمهوری اسلامگرا، در ماه ژوئیه سال گذشته به مقام نخست وزیری رسید و برخی رسانه‌های مصری گفته‌اند که دلیل کناره گیری وی از مقام نخست وزیری، ناتوانی دولت در حل مشکلات اقتصادی مردم بوده است.

یکی از دلایلی که مخالفان محمد مرسی در حمایت از برکناری او مطرح می‌کردند، بی کفایتی در اداره امور اقتصادی بود.

قانون اساسی جدید مصر در ماه ژانویه در یک همه پرسی تصویب شد و قرار است انتخابات ریاست جمهوری تا چند هفته دیگر در این کشور برگزار شود.

احتمال می‌رود که عبدالفتاح السیسی، فرمانده کل نیروهای مسلح مصر و معاون نخست وزیر و وزیر دفاع در کابینه مستعفی این کشور، از جمله نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری باشد.

با توجه به محبوبیت فیلدمارشال السیسی در میان گروه‌هایی از مردم مصر و نبود رقبای جدی، انتخاب او به سمت ریاست جمهوری محتمل است.

ابراهیم محلب، شصت و پنج ساله، از اعضای حزب دموکراتیک ملی به رهبری حسنی مبارک، رئیس جمهوری اسبق مصر بود که سه سال پیش در اثر تظاهرات اعتراضی از سمت خود کناره گرفت.

نخست وزیر جدید مصر در رشته راه و ساختمان تحصیل کرده و چندین سال سمت مدیریت عامل شرکت مقاطعه کاران عرب، که یک شرکت بزرگ مصری بود را برعهده داشت اما اواخر سال ٢٠١٢، از این سمت کناره گیری کرد.

از آقای محلب به عنوان یک "تکنوکرات" مجرب نام برده می‌شود. به این ترتیب ممکن است منظور از انتصاب او به نخست وزیری، دست زدن به اقداماتی در جهت کاهش مشکلات و ارائه چشم انداز مثبتی از شرایط اقتصادی مصر در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری باشد.

مطالب مرتبط