طرح اصلاح قانون انتخابات پارلمانی با وجود مخالفت‌ها تصویب شد

اجلاس پارلمان تاجیکستان حق نشر عکس BBC World Service
Image caption مجلس نمایندگان طرح اصلاح قانون “انتخابات مجلس عالی تاجیکستان” را با اکثر کل ‌آرا تصویب کرد

با وجود مخالفت نمایندگان احزاب کمونیست و نهضت اسلامی مجلس نمایندگان تاجیکستان طرح اصلاح قانون "انتخابات به مجلس عالی تاجیکستان” را با اکثر کل ‌آرا تصویب کرد.

شادی شبدال اف، رهبر حزب کمونیست و عضو پارلمان، روز سه‌شنبه ‌۲۵ فوریه در اجلاس مجلس نمایندگان گفت که اصلاحات وارده ماهیت این سند را تغییر نداده و راه را برای برگزاری انتخابات آزاد و شفاف پارلمانی در این کشور باز نخواهد کرد.

به اعتقاد او، کاهش حداقل حقوق ماهانه (۱۰۰ تا ۲۰۰ حقوق بین ۴ هزار تا ۸ هزار سامانی) برای حق ثبت نام نامزدها (گروپولی)در انتخابات وضعیت را بهتر نخواهد کرد. زیرا دانشمندان و فرهنگیان که معاش ناچیز دریافت می‌کنند، امکان پرداخت این مقدار پول را ندارند.

به گفته آقای شبدال اف، وضع احزاب فقیری چون حزب کمونیست چنین خواهد بود. هرچند بر اساس اصلاح قانون انتخابات پارلمانی تعداد نامزدها در فهرست حزبی از ۲۲ به ۲۸ نفر افزایش یافته است، اما حزب کمونیست امکان مالی پیشنهاد نامزدهای زیاد را ندارد.

ضمناً، برخی از کارشناسان مستقل، افزایش تعداد نامزدها در فهرست حزبی را به سود حزب حاکم خلق دموکرات تاجیکستان خواندند که در پی کسب مقامها در ساختارهای دولتی تعداد نمایندگان این حزب در پارلمان کاهش یافته و در فهرست نفری باقی نمانده بود که جایگزین نمایندگان دیگر این حزب شود.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای وطن اف گفت که طرح اصلاح قانون انتخابات پارلمانی بر اساس توصیه و پیشنهادهای سازمان امنیت و همکاری اروپا پس از انتخابات پارلمانی سال 2010 تهیه شده است

همچنین، رهبر حزب کمونیست تاجیکستان از تغییرات در این سند که حضور نمایندگان احزاب سیاسی را در حوزه‌های انتخاباتی تضمین می‌کند، انتقاد کرده و گفت که باید نمایدگان احزاب در مراکز رأی گیری نیز شرکت داشته باشند. زیرا در این مرکزها شمارش آرا صورت گرفته و پروتکل نتایج انتخابات تهیه می‌شود.

اما پیشنهادهای حزب کمونیست تاجیکستان در این زمینه پذیرفته نشده است.

محمدعلی وطن اف، رئیس کمیته قانون‌‌گذاری و حقوق انسان مجلس نمایندگان و مؤلف طرح اصلاح قانون انتخابات پارلمانی به نوبه خود گفت که این سند بر اساس توصیه و پیشنهادهای سازمان امنیت و همکاری اروپا پس از انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۰ تهیه شده و پیشنهادهای حزب کمونیست به طرح فعلی ربطی نداشته است.

به گفته آقای وطن اف، پیشنهاد و توصیه‌های سازمان امنیت و همکاری اروپا به شرکت اتباع تاجیک در خارج کشور در انتخابات، عدم مداخله حکومتهای محلی در انتخابات و کاهش میزان گروپولی مربوط بوده و همه آنها در طرح اصلاح قانون انتخابات پارلمانی به نظر گرفته شده است.

محی‌الدین کبیری، رهبر حزب نهضت اسلامی، حزب عمده مخالف دولت تاجیکستان و نماینده پارلمان، نیز میزان حق ثبت نام را زیاد ارزیابی کرده و گفت که این رقم باید تا ۲۰ حقوق حداقل یا ۸۰۰ سامانی تعیین شود.

آقای کبیری از نحوه بازپس دادن حق ثبت نام به نامزدها انتقاد کرد، که در قانون فعلی تنها در صورت کسب ۴۹ درصد ‌آرا این پول به نامزد انتخابات برگردانده می‌شود.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای شبدال اف گفت که اصلاحات وارده ماهیّ قانون “ینتیخابات مجلس عالی تاجیکستان”را تغییر نخواهد داد

او پیشنهاد کرد که این رقم تا ۲۰ درصد کاهش داده شود. اما این پیشنهاد از جانب اکثر کل نمایندگان پارلمان که اعضای حزب حاکم خلق دموکرات هستند، پشتیبانی نشد.

رهبر حزب نهضت اسلامی گفت که نمایندگان این حزب در پارلمان طرح ویژه اصلاح قانون انتخابات پارلمانی را به مجلس نمایندگان پیشنهاد کرده‌اند که با طرح پیشنهادی محمدلی وطن اف، نماینده حزب حاکم، کاملاً تفاوت دارد.

او ابراز امیدواری کرد که سرنوشت این طرح شبیه طرح‌های پیشنهادی قبلی در مورد انتخابات ریاست جمهوری نخواهد شد که مجلس نمایندگان با بهانه‌های مختلف از بررسی آن در پارلمان خودداری کرده بود.

اوایل فوریه سال ۲۰۱۲ محی‌الدین کبیری و سعیدعمر حسینی، نمایندگان این حزب در پارلمان، طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان را به مجلس نمایندگان پیشنهاد کرده بودند، امّا مجلس از بررسی آن امتناع کرد.

در طرح حزب نهضت اسلامی که حالا در کمیته های مجلس نمایدگان تاجیکستان بررسی می‌شود، برای فراهم ساختن شرایط برای شرکت فعال مهاجران کاری در انتخابات، کاهش حق ثبت نام برای نامزدهای انتخابات پارلمانی، حضور نمایندگان احزاب سیاسی در کمیسیونهای مراکز رأی گیری و عدم مداخله حکومتهای محلی در روند انتخابات تأکید شده است.

فعلاً ۸۰ درصد اعضای مجلس نمایندگان تاجیکستان از نمایندگان حزب خلق دموکرات به رهبری امامعلی رحمان، رئیس جمهور، هستند و احزاب کمونیست، نهضت اسلامی، کشاورزی و اصلاحات اقتصادی هر کدام دو نفر نماینده دارند.

در همین حال، کارشناسان در صورت پذیرفته شدن طرح جایگزین حزب نهضت اسلامی برای اصلاح قانون انتخابات مجلس عالی تاجیکستان ابراز تردید می‌کنند.

مطالب مرتبط