پارلمان اوکراین: یانوکوویچ باید در دادگاه کیفری بین‌المللی محاکمه شود

حق نشر عکس Reuters
Image caption نمایی از ویلای ویکتور پشونکا به همراه تابلویی از او ویکتور یانوکوویچ. گفته می‌شود هر دوی آنها از کشور گریخته‌اند

پارلمان اوکراین امروز به اتفاق آرا رای داد که ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهور برکنار شده و فراری این کشور پس از دستگیری، برای محاکمه به اتهام "جنایات گسترده" به دادگاه بین‌المللی کیفری معرفی شود.

در قطعنامه پارلمان آقای یانوکوویچ و دو نفر از اعضای دولت او -ویتالی زاخارچنکو وزیر سابق کشور و ویکتور پشونکا دادستان کل سابق- متهم هستند که در کشته شدن بیش از صد نفر و زخمی شدن دست کم دو هزار نفر نقش داشته‌اند.

بعلاوه دولت آقای یانوکوویچ به سوء استفاده از قدرت و شکنجه مخالفان (از جمله برهنه کردن زندانیان در سرمای منهای ۱۵ درجه) متهم شده است.

اما امروز سه شنبه ۲۵ فوریه (۶ اسفند) سخنگوی دادگاه بین المللی کیفری اعلام کرد هنوز هیچ درخواستی در این باره به این دادگاه نرسیده است.

فادی عبدالله، سخنگوی این دادگاه گفت که دولت‌ها می توانند از این دادگاه تقاضای رسیدگی قضایی کنند، اما این دادگاه است که تصمیم خواهد گرفت که در مورد یک درخواست پرونده‌ای باز کند یا نه.

پارلمان اوکراین امروز قرار بود برای تشکیل دولت ائتلافی رای‌گیری کند، اما این رای‌گیری تا پنج شنبه به تعویق افتاد.

الکساندر تورچینف، رئیس پارلمان که موقتا تا زمان انتخابات ریاست جمهوری در ماه خرداد سال آینده رئیس جمهور خواهد بود امروز تاخیر رای‌گیری را تا روز پنج شنبه اعلام کرد و گفت "برای تشکیل ائتلافی ملی از معتمدان مردم" به مشورت بیشتری نیاز است.

خطر جدایی طلبی

حق نشر عکس AFP.GETTY Images
Image caption اقای تورچینف می‌گوید اوکراین امسال باید ۱۳ میلیارد دلار بدهی خارجی را بازپردخت کند

آقای تورچینف در نطق خود در پارلمان درباره خطر جدایی طلبی نیز هشدار داد و آن را تهدیدی جدی خواند.

رئیس جمهوری موقت اوکراین به "نشانه‌های خطرناک جدایی طلبی" در این کشور اشاره کرد. او قرار است امروز با مقامات امنیتی، قضایی و پلیس دیدار و درباره رشد جدایی طلبی در مناطقی از کشور که از رئیس جمهوری برکنار شده ویکتور یانوکوویچ حمایت می کنند گفتگو کند.

مناطق شرقی (کریمه) و جنوبی اوکراین که بیشتر ساکنانش نسب روسی دارند و به این زبان صحبت می‌کنند با برکناری دولت سابق مخالفند.

پس از برکناری ویکتور ینوکوویچ که متحد روسیه بشمار می‌رفت، همسایه بزرگ اوکراین واکنش تندی در قبال روی کار آمدن دولت جدید نشان داد.

دمتری مدودیف نخست وزیر روسیه دیروز گفت که دولت موقت در کیف با "شورش مسلحانه" روی کار آمده و برای روسیه دشوار است با "افراد کلاشنیکوف بدستی که با ماسکهای سیاه در کیف جولان می دهند تا دولت تشکیل دهند" تعامل کند.

وزارت امور خارجه روسیه هم با انتقاد از اتحادیه اروپا پیمان آتش بسی را که روز جمعه گذشته امضا شده بود پوششی برای "تغییر حکومت با زور" توصیف کرد و گفت مخالفان تحولات تازه، به ویژه در مناطق روس زبان با سرکوب روبرو هستند.

حدود سه هفته پیش سرگی گلازیف، مشاور ولادیمیر پوتین در امور اوکراین گفته بود که روسیه باید در بحران اوکراین مداخله کند تا جلوی دخالت بارز و یکطرفه آمریکا را در این کشور بگیرد و مانع کودتا شود.

با روی کار آمدن دولت موقت، نگرانی از دخالت نظامی روسیه و تکرار آنچه در سال ۲۰۰۸ در گرجستان افتاد، شدت گرفت.

آمریکا و اروپا هم نگرانی خود را از دخالت نظامی روسیه ابراز کردند و به مسکو در این باره هشدار دادند.

با این حال سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه امروز در مسکو گفت "سیاست عدم دخالت" روسیه همچنان ادامه خواهد داشت.

با این حال او به کشورهایی که به دنبال "منافع یکسویه" خود در اوکراین هستند هشدار داد: "استفاده از زور در اوکراین هم خطرناک است هم مضر، چه به نفع ما باشد چه به ضرر ما."

حق نشر عکس Reuters
Image caption تصاویر ویلای مجلل ویکتور پشونکا دادستان کل سابق اوکراین توجه زیادی را در داخل و خارج این کشور جلب کرده است

آقای لاوروف با اشاره به اینکه دولت موقت اوکراین اولویت خود را پیوستن به "خانواده کشورهای اروپایی" عنوان کرده گفت ملحق شدن اوکراین به دیگر کشورهای اروپایی "در جهت منافع روسیه" است، اما اینکه به "تندروها و ملی‌گراهایی" که می‌خواهند عرصه را در دست بگیرند اجازه چنین کاری داده شود، مغایر منافع روسیه است.

دولت روسیه نفوذ و قدرت تاریخی-فرهنگی و سیاسی-اقتصادی زیادی در اوکراین دارد و روی کار آمدن دولت جدید را در جهت منافع خود نمی‌داند.

روسیه نگران است که با پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا، با ناتو هم‌مرز شود.

علاوه بر این، پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا طرح ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه برای تشکیل بلوکی به رهبری روسیه را به خطر می‌اندازد.

اگر اوکراین از این بلوک ژئوپلیتیک خارج شود، فقط کشورهای استقلال یافته شوروی سابق که اکثرا حکومت‌های دیکتاتوری دارند در آن حضور خواهند داشت.

از سوی دیگر ریشه‌های قومی و فرهنگی متفاوت در اوکراین هم بحران سیاسی این کشور را عمیق‌تر کرده است.

برای مثال ساکنان این کشور به اوکراینی‌هایی که روسی صحبت می‌کنند و اوکراینی‌هایی که اوکراینی صحبت می‌کنند تقسیم شده اند.

آقای یانوکوویچ اهل شرق اوکراین و پایگاه قدرت او در این منطقه بود.

او برای جلب توجه ملی‌گرایان اوکراینی به زبان اوکراینی صحبت می‌کرد اما گاهی در استفاده از این زبان اشتباه می‌کرد.

برکناری او با خشم و نارضایتی ساکنان این مناطق همراه شده و اکنون مردم این مناطق مخالفان دولت کنونی هستند.

مطالب مرتبط