روزنامه اوگاندایی فهرستی از اسامی همجنس‌گرایان منتشر کرد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption رِد پِپِر (فلفل قرمز) یکی از پرفروش‌ترین روزنامه‌های اوگاندا است

همزمان با آن که رئیس‌جمهوری اوگاندا سند قوانین سختگیرانه جدید برای همجنس‌خواهان را امضاء کرد، یک روزنامه عامه‌پسند در این کشور فهرستی از اسامی همجنس‌گرایان اوگاندایی منتشر کرده است.

روزنامه عامه‌پسند رِد پِپِر (فلفل قرمز) تنها یک روز پس از آن که یوری موسونی، رئیس جمهوری اوگاندا، متن قوانین جدید تصویب شده علیه همجنس‌گرایان را امضاء کرد، در سر تیتر خود از انتشار فهرست "۲۰۰ همجنس‌گرای نامی کشور" خبر داد.

انتشار فهرست اسامی همجنس‌خواهان در اوگاندا، نگرانی‌ها نسبت به سلامت جانی این افراد را افزایش داده و همزمان دولت‌های غربی، اجرایی شدن قوانین سخت‌گیرانه علیه اقلیت‌های جنسی در این کشور را محکوم کرده‌اند.

در کشور آفریقایی اوگاندا که از نظر سیاسی، مردم آن بسیار محافظه کار شناخته می‌شوند، اکثریت جامعه مخالف حقوق همجنس‌خواهان و خواستار مجازات آنها هستند.

در قوانین جدیدی که پارلمان اوگاندا علیه همجنس‌گرایان به تصویب رسانده، آنها ممکن است با مجازات حبس ابد روبرو شوند اما بندی که در آن آمده بود با کسانی که از گزارش کردن نام یک همجنس‌گرا به مقامات دولتی سر باز زنند، برخورد قانونی می‌شود، حذف شده است. همچنین، بندی از این قانون‌نامه که مجازات حبس ۱۴ سال زندان برای همجنس‌گرایانی که نخستین‌بار به محکمه آورده می‌شوند را خواستار شده بود، پیش از امضای رئیس جمهوری برداشته شده است.

یوری موسونی، رئیس جمهور اوگاندا، پیش از امضای قوانین جدید، از آمریکا کمک خواسته بود تا به دانشمندان اوگاندایی "در کشف حقیقت" کمک کند چرا که دانشمندان اوگاندایی در نامه‌ای به رئیس جمهوری اعلام کرده بودند از نظر آنها همجنس‌خواهی یک رفتار اکتسابی است و نه یک خصیصه مادرزادی.

غیر قانونی بودن همجنس‌گرایی مردان در اوگاندا تاریخچه ای قدیمی دارد اما در قوانین مصوب جدید، برای نخستین بار، زنان همجنس‌گرا هم مورد اشاره قرار گرفته اند.

در سال ۲۰۱۱، دیوید کاتو، فعال حقوق همجنس‌گرایان در اوگاندا به قتل رسید. قتلی که به اعتقاد مدافعان حقوق اقلیت‌های جنسی، پیامد نگرش همجنس‌گرایی‌-هراسی بود.

روز دوشنبه (۲۴ فوریه) و همزمان با انتشار خبر امضای قوانین جدید از سوی رئیس جمهوری اوگاندا، جان کری، وزیر خارجه آمریکا گفت: "امروز یک تراژدی برای اوگاندا و تمام کسانی که دغدغه حقوق بشر دارند رقم خورد".

وزیر خارجه آمریکا که کشورش پیش‌تر هم نسبت به تجدید نظر در حمایت‌های مالی کاخ سفید از اوگاندا در صورت اجرایی شدن این قوانین هشدار داده بود، روز گذشته گفت: "اکنون که با امضای این قوانین آنها لازم الاجرا شدند، ما در روابط خود با دولت اوگاندا بازنگری خواهیم کرد تا مطمئن شویم حمایت‌های مالی ما از این کشور در تضاد با ارزش‌های ضد تبعیضی ما قرار نمی‌گیرد."

اوگاندا سالانه حدود ۴۰۰ میلیون دلار کمک مالی از آمریکا دریافت می‌کند.

همزمان، کشورهای اروپایی دانمارک، نروژ، هلند و سوئد هم با محکوم کردن به اجرا گذاشته شدن این قوانین جدید در اوگاندا، اعلام کرده‌اند ممکن است کمک‎های مالی و برنامه‌های حمایتی خود در اوگاندا را به حالت تعلیق درآوردند.

مطالب مرتبط