ارتش سوریه 'ده‌ها تن از شورشیان مسلح را کشت'

حق نشر عکس AFP
Image caption رسانه های دولتی از کشته شدن ده‌ها تن از نفرات جبهه نصرت خبر داده‌اند

به گفته رسانه‌های دولتی سوریه، ارتش این کشور یکصد و هفتاد و پنج تن از شورشیان اسلامگرای مخالف دولت را در یک درگیری در حومه شرقی دمشق، پایتخت، کشته است.

گروه موسوم به ناظران حقوق بشر سوریه، که مرکز آن در لندن واقع است، گفته است که گزارش‌هایی دریافت کرده حاکی از اینکه در جریان درگیری بین نیروهای دولتی و مخالفان مسلح در منطقه غوطه شرقی، در نزدیکی دمشق، دست کم هفتاد نفر کشته شده‌اند.

این منطقه از جمله مراکز تجمع نیروهای مخالف دولت سوریه محسوب می‌شود و محلی است که به گفته مخالفان، سال گذشته هدف حمله شیمیایی نیروهای دولتی قرار گرفت.

تلویزیون دولتی سوریه در گزارشی در مورد درگیری در این منطقه گفته است که "نیروهای شجاع ما در یک حمله تهاجمی برنامه ریزی شده توانستند ده‌ها تن از تروریست‌های جبهه نصرت از جمله تعدادی از نفرات غیرسوری وابسته به آنان را در منطقه غوطه شرقی از پای درآورند."

جبهه نصرت یک گروه اسلامگرای مسلح است که با شبکه القاعده ارتباط دارد و با گسترش جنگ داخلی سوریه، وارد جنگ علیه نیروهای دولتی شده است.

خبرگزاری دولتی سوریه در گزارش خود در این زمینه گفته است که بسیاری از افراد مسلحی که در این نبرد کشته شدند چچنی یا از شهروندان عربستان سعودی و قطر بودند.

گروه ناظران حقوق بشر سوریه نیز در مورد درگیری در این منطقه گفته است که ده‌ها تن از اسلامگرایان مسلح در نزدیکی یکی از روستاهای این منطقه هدف حمله ناگهانی نیروهای دولتی و نفرات مسلح حزب‌الله لبنان قرار گرفتند و کشته شدند.

جنگ داخلی سوریه با برگزاری تظاهرات اعتراضی در ماه مارس سال ٢٠١١ آغاز شد که درگیری مسلحانه بین نیروهای دولتی و مخالفان مسلح را در پی آورد.

گفته می‌شود که در جریان جنگ داخلی سوریه تا کنون بیش از یکصد و چهل هزار نفر کشته شده‌اند که اکثر آنان را غیرنظامیان سوری تشکیل می‌دهند. این جنگ باعث آوارگی چند صدهزار تن از شهروندان سوری در داخل و خارج از آن کشور هم شده و ویرانی گسترده‌ای بر جای گذاشته است.

مطالب مرتبط