احتمال درگیری مخالفان و موافقان روسیه در اوکراین

تجمع در سیمفروپل حق نشر عکس Reuters
Image caption خطر جنگ داخلی جامعه دوپاره اوکراین را تهدید می‌کند

پلیس در جمهوری خودمختار کریمه در جنوب شرقی اوکراین تلاش می‌کند که از درگیری دو گروه مخالف و موافق روسیه که در مقابل ساختمان پارلمان تجمع کرده‌اند، جلوگیری کند.

حدود ده هزار مسلمان تاتار در سیمفروپل، پایتخت کریمه تجمع کرده اند و با تکان دادن پرچم های اوکراین، شعار می دهند "اوکراین، روسیه نیست."

گروه کوچکتری از هواداران روسیه هم که از دولت این کشور می خواهند از آنها دفاع کند، همزمان به خیابان آمده اند و بین دو گروه درگیری مختصری رخ داده است.

در کیف، پایتخت اوکراین اعضای کابینه جدید طرفدار اروپا قرار است امروز چهارشنبه ۲۶ فوریه (۷ اسفند) در میدان استقلال به جمعیت معرفی شوند.

این کابینه جایگزین دولت ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهور مخلوع اوکراین خواهد شد.

در تحولی دیگر، دولت موقت اوکراین پلیس ویژه این کشور موسوم به برکوت را منحل کرده است. این نیروهای ضد شورش متهمند که در ناآرامی های هفته گذشته کیف، پایتخت، ده‌ها نفر از معترضان را کشته‌اند.

همزمان با بالا گرفتن تنش در اوکراین، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه دستور انجام یک رزمایش نظامی را در غرب روسیه صادر کرده است.

در این حال ارزش واحد پول ملی اوکراین در مقابل دلار آمریکا به کمترین حد خود رسیده و بی ثباتی سیاسی به مشکلات اقتصادی که از قبل هم وجود داشت، دامن می زند.

با توجه به متوقف شدن کمک مالی که قرار بود روسیه در اختیار اوکراین قرار دهد، نیاز این کشور به حمایت مالی اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول روز به روز بیشتر می شود.

مطالب مرتبط