رئیس جمهوری مخلوع اوکراین از روسیه خواست 'امنیت' او را حفظ کند

حق نشر عکس AFP
Image caption یانوکوویچ: از روسیه خواسته‌ام امنیت شخصی مرا در برابر افراط‌ گرایان حفظ کند

رئیس جمهوری مخلوع اوکراین از روسیه خواسته است حفاظت از او را برعهده بگیرد.

روز پنجشنبه، ٨ اسفند (٢٧ فوریه)، رسانه های روسی متن اطلاعیه منتسب به ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری برکنار شده اوکراین را منتشر کردند که در آن تاکید کرده است که همچنان خود را رئیس جمهوری قانونی اوکراین می داند.

براساس این گزارش، آقای یانوکوویچ که روز شنبه در پارلمان اوکراین به مسئولیت کشتار تظاهرکنندگان متهم و از مقام خود خلع شد، در این اطلاعیه گفته است: "از روسیه خواسته‌ام امنیت شخصی مرا در برابر افراط‌گرایان حفظ کند."

از زمان برکناری از سمت ریاست جمهوری، آقای یانوکوویچ در انظار عمومی دیده نشده بود و گفته می‌شد که احتمالا همراه دو پسرش و تعدادی محافظ مسلح در شبه جزیره کریمه در جنوب اوکراین به سر می‌برد.

با اینهمه، روز پنجشنبه یک شبکه تلویزیونی روسیه گفت که رئیس جمهوری سابق اوکراین "در داخل مرزهای روسیه" اقامت دارد اما به محل دقیق اقامت او اشاره‌ای نکرد. برخی منابع خبری روسیه پیشتر گفته بودند که آقای یانوکوویچ در یکی از هتل های مسکو اقامت دارد، اما این خبر مورد تایید قرار نگرفته است.

حق نشر عکس AP
Image caption یانوکوویچ تظاهرات طرفداران روسیه را نشانه ناخرسندی از تغییرات اخیر در اوکراین دانسته است

در اطلاعیه منتسب به رئیس جمهوری مخلوع اوکراین آمده است: "من ویکتور فدوروویچ یانوکوویچ، ملت اوکراین را مخاطب قرار می‌دهم و اعلام می‌کنم که همچنان خود را رئیس قانونی کشور می‌دانم زیرا با رای و به اراده ملت به این مقام انتخاب شده‌ام."

وی به گزارش تظاهرات طرفداران نزدیکی اوکراین و روسیه در روزهای اخیر هم اشاره کرده و گفته است: "آشکار شده است که اهالی جنوب شرق اوکراین و مردم شبه جزیره کریمه خلاء قدرت کنونی و بی‌قانونی کامل در سراسر کشور را قابل قبول نمی‌دانند و حاضر به پذیرفتن شرایطی نیستند که اعضای هیات دولت را اوباش تعیین می‌کنند." شامگاه گذشته، اعضای هیات دولت جدید اوکراین در برابر تجمع کنندگان در میدان استقلال کیف، پایتخت، حضور یافتند و به آنان معرفی شدند.

آقای یانوکوویچ افزوده است که "در خیابان‌های بسیاری از شهرهای کشورم، جشن افراطگرایی برگزار شده است."

هشدار در مورد دخالت نظامی روسیه

خبرگزاری روسی اینترفاکس به نقل از یک منبع دولتی که از او نام نبرده گفته است که "در ارتباط با درخواست پرزیدنت یانوکوویچ در مورد تضمین امنیت شخصی او، اعلام می‌شود که این درخواست در داخل مرزهای روسیه اجابت شده است." در عین حال، سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه در پاسخ به سئوالی درباره ورود و حضور ویکتور یانوکوویچ در روسیه و محل اقامت او، گفته است در این مورد اطلاعی ندارد.

حق نشر عکس AFP
Image caption دولت اوکراین گفته است به اقدام نظامیان روسی در خارج از پایگاه آنان واکنش نشان خواهد داد

در ماه نوامبر سال گذشته، آقای یاکونوویچ اعلام کرد که تصمیم گرفته است به جای دنبال کردن سیاست گسترش همکاری با اتحادیه اروپا، روابط اقتصادی اوکراین را با روسیه تقویت کند. در آن زمان، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه وعده داد که مبلغ پانزده میلیارد دلار را به عنوان کمک اقتصادی در اختیار اوکراین قرار خواهد داد.

تصمیم رئیس جمهوری سابق با اعتراض مخالفان روابط نزدیک با روسیه مواجه شد و چندین هفته تظاهرات اعتراضی را در کیف و نقاط دیگر اوکراین به دنیال آورد که تلفاتی هم برجای گذاشته است. تظاهرکنندگان آقای یانوکوویچ و برخی اعضای دولت او را به نادیده گرفتن منافع ملی اوکراین و همچنین فساد مالی متهم می‌کردند.

روز پنجشنبه هفته گذشته، گزارش شد که تک تیراندازانی که، به گفته مخالفان، از ماموران نیروی ویژه پلیس بودند، به سوی تظاهرکنندگان در کیف تیراندازی کرده و شماری از آنان را کشته‌اند. مخالفان آقای یانوکوویچ، او را به صدور دستور قتل تظاهرکنندگان متهم کردند.

حق نشر عکس AFP
Image caption ارتش روسیه "برای حفاظت از ناوگان دریای سیاه" به حالت آماده باش درآمده است

پس از برکناری آقای یانوکوویچ، در روزهای اخیر گزارش‌هایی از تظاهرات پراکنده طرفداران روسیه در برخی نقاط اوکراین انتشار یافته و به خصوص در شبه جزیره کریمه، که اکثر ساکنان آن را روس‌تباران تشکیل می‌دهند، درگیری‌هایی بین طرفداران و مخالفان سیاست نزدیکی با روسیه روی داده است. بامداد پنجشنبه هم گزارش شد که چند ساختمان‌ در جمهوری خودمختار کریمه توسط افراد مسلح طرفدار روسیه اشغال شده است.

روز گذشته، رئیس جمهوری روسیه دستور آماده باش واحدهای ارتش و برگزاری مانوور گسترده نظامی در مناطق غربی این کشور را صادر کرد. مقامات وزارت دفاع روسیه گفتند که هدف از این اقدامات، آمادگی برای حمایت از ناوگان روسیه در دریای سیاه است که پایگاه آن در بندر سواستوپول، مرکز کریمه، واقع شده است.

روز پنجشنبه، گزارش شد که کفیل ریاست جمهوری اوکراین هشدار داده است که هرگونه اقدام نفرات نیروی دریایی روسیه در خارج از محدوده پایگاه دریایی آنان در کریمه را "اقدام تجاوزکارانه" محسوب می‌کند.

برخی منابع خبری روسیه نیز گفته‌اند که وزارت خارجه اوکراین با احضار کاردار سفارت روسیه در کیف، هشدار داد که ارتش اوکراین مصمم به دفاع در برابر هرگونه اقدام تجاوزکارانه علیه خاک این کشور است.

مطالب مرتبط