کره‌شمالی چهار موشک کوتاه‌برد را آزمایش کرد

حق نشر عکس AFP PHOTO KCNA VIA KNS
Image caption آزمایش موشکی در محلی نامعلوم در کره شمالی در سال ۲۰۰۹

به گفته وزارت دفاع کره‌جنوبی، کره‌شمالی چهار موشک کوتاه‌برد را آزمایش کرده‌ است. محل این آزمایش ساحل شرقی کره‌شمالی بوده و موشک‌ها به سمت دریای ژاپن شلیک شده‌اند.

این آزمایش سه روز پس از آغاز مانور نظامی سالانه کره‌جنوبی و آمریکا صورت گرفته است که به شدت مورد اعتراض کره شمالی است و آن را "تمرینی برای حمله نظامی" قلمداد می‌کند.

به گفته یک مقام وزارت دفاع کره‌جنوبی که بر اساس قوانین داخلی نامش فاش نشده، این موشک‌ها حدود ۲۰۰ کیلومتر برد داشته‌اند.

کره شمالی در آستانه مانور مشترک آمریکا و کره‌جنوبی در نامه‌ای سرگشاده به همسایه جنوبی‌اش پیشنهاد آشتی داده و سئول را از هرگونه "حرکت نظامی خصومت‌آمیز" بر حذر داشته بود.

"آنچه برای هموار کردن راه برقراری روابط میان دو کشور لازم است، تصمیم مهم مقامات سئول برای توقف هرگونه فعالیت نظامی خصومت‌آمیز است. فعالیت‌هایی که سرمنشاء اصلی بی‌اعتمادی و زمینه‌ساز تقابل دو طرف بوده است."

حق نشر عکس BBC World Service

کره شمالی به طور مرتب چنین موشک هایی را با هدف توسعه توانایی‌های جنگی‌اش آزمایش می‌کند اما زمان‌بندی این آزمایش‌ها گاهی سبب تنش شدید در منطقه می‌شود.

کره‌شمالی اخیرا چهره مثبت‌تری در روابط خود با همسایه جنوبی‌اش ارائه کرده و حتی به کسانی که ۶۰ سال از اقوام خود در کره‌جنوبی دور مانده‌ بودند، اجازه دیدار داده است.

اما به نظر می‌رسد روابط دو همسایه دوباره به سمت تیرگی پیش می‌رود.

آزمایش این موشک‌ها ساعاتی پس از آن صورت گرفت که کیم جونگ ووک، مبلغ مسیحی کره جنوبی امروز (پنج‌شنبه هشتم اسفند) در یک کنفرانس خبری در پیونگ‌یانگ گفت که با "هدایت دستگاه اطلاعاتی کره جنوبی" برای اشاعه مسیحیت در کره شمالی و سرنگونی حکومت این کشور تلاش کرده است.

"من در این فکر بودم که کره‌شمالی را تبدیل به یک کشور مذهبی کنم و دولت و نظام سیاسی فعلی آن را از بین ببرم."

آقای کیم که برای اولین بار بعد از دستگیری‌اش در کره شمالی در محیط عمومی دیده می‌شد گفت قصد داشته یک کلیسای زیرزمینی در داندونگ چین راه‌اندازی کند و از طریق آن درباره اوضاع کره شمالی اطلاعات جمع‌آوری کند.

او همچنین گفت از اینکه چه مجازاتی برایش در نظر گرفته خواهد شد، بی‌اطلاع است.

حق نشر عکس AP
Image caption کیم جونگ ووک در کنفرانس خبری در کره شمالی

دولت کره جنوبی نحوه رفتار با آقای کیم را محکوم کرده و خواستار آزادی فوری او شده است.

به گفته کیم اوی دو، سخنگوی وزارت اتحاد دو کره معلوم نیست "چگونه شهروندی که صرفا فعالیت‌های انسان‌دوستانه انجام می‌دهد متهم به براندازی شده است."

آقای کیم گفت چندماه پیش از مرز چین وارد کره شمالی شده و یک روز بعد دستگیر شده است. او همچنین برای این اقدامات عذرخواهی کرد و خواستار آزادی خود شد.

طرفداران آقای کیم در کره‌جنوبی این اتهامات را بی‌مورد خوانده‌اند و به هفت سال‌ سابقه آقای کیم در کمک به آوارگان کره شمالی در چین اشاره‌ کرده‌اند.

مطالب مرتبط