حمایت اتحادیه اروپا از حقوق زنهای زندانی تاجیک

آویدیو میک حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آویدیو میک گفت که اتحادیه اروپا طرح جدید حمایت از حقوق زنان زندانی را روی دست گرفته است

اتحادیه اروپا طرح جدیدی را برای حمایت از حقوق زنان زندانی و محبوسان آزادشده در تاجیکستان را روی دست گرفته است.

آویدیو میک، از مسئولان دفتر اتحادیه اروپا در شهر دوشنبه، امروز پنج‌شنبه‌(۲۷فوریه) در یک نشست خبری گفت که هزینه این طرح ۴۰۰ هزار یورو بوده و ۷۵ درصد آن را اتحادیه اروپا و ۲۵ درصد دیگر را وزارت همکاریهای اقتصادی و توسعه آلمان پرداخت کرده‌اند.

به گفته آقای میک، طرح جدید حمایت از حقوق زنان زندانی و محبوسان آزادشده در تاجیکستان در چارچوب برنامه “ابتکار اروپایی برای دموکراسی و حقوق بشر” طرح ریزی شده و توسط انستیتوی همکاریهای بین‌المللی آلمان (DVV)، اداره حقوق بشر و رعایت قانون و سازمان غیردولتی “جهان” اجرا خواهد شد.

زرینه خالقاوا، مسئول دفتر انستیتوی همکاریهای بین‌المللی آلمان در تاجیکستان، گفت که در نظر است در دایره این طرح در مدت ۲۴ ماه در زندان زنان شهر نارک دوره‌های ویژه برای آموزش تخصصهای کامپیوتر، قنادی )(شیرینی پزی)، دوزندگی و سرتراشی سازمان داده شود.

همچنین، به گفته خانم خالقاوا، در شهرهای دوشنبه، خاروغ، خجند و قُرغان‌تپه مراکز مساعدت به همگرایی محبوسان پیشین در جامعه و کسب‌آموزی افتتاح خواهد شد.

او گفت که در بیشتر موارد زنان و مردانی که از زندان آزاد شده‌اند، همیشه در معرض بدگمانی نهادهای انتظامی قرار دارند و نمی‌توانند برای خود کاری پیدا کنند.

در همین حال، لیوان کوچدزه، نماینده انستیتوی همکاریهای بین‌المللی آلمان، گفت که برای اولین بار در تاجیکستان چنین طرحی به مورد اجرا گذاشته شده است.

آقای کوچدزه گفت که طرحهای مشابهی در کشورهای دیگر منطقه، از جمله در زندانها و بازداشتگاههای قرقیزستان و ازبکستان اجرا شده و نتایج مثبتی در پی داشته است.

او گفت که انتظار می‌رود در تابستان سال جاری در چارچوب طرح جدید حمایت از حقوق زنان زندانی و محبوسان آزاد شده در تاجیکستان گروه بزرگی از کارمندان زندانهای تاجیکستان برای آشنایی با وضع زندانها به آلمان سفر کنند.

مطالب مرتبط