ویکتور یانوکوویچ: به مبارزه ادامه می‌دهم

ویکتور یانوکوویچ حق نشر عکس AP
Image caption آقای یانوکوویچ می‌گوید که از روسیه تقاضای حمایت نظامی نخواهد کرد

ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری مخلوع اوکراین می‌گوید که وی به طور غیر قانونی و توسط افرادی که آنها را "اوباش جوان نئوفاشیست" خواند، از کار برکنار شده است.

به گفته آقای یانوکوویچ این افراد تنها نماینده اقلیتی از جمعیت اوکراین هستند.

وی افزود که جان وی و همراهانش در خطر بوده و به همین دلیل مجبور شده است که خاک کشور را ترک کند.

وی در این کنفرانس مطبوعاتی که در شهر "روستوف آنتون" روسیه برگزار شد، تاکید کرد که به مبارزه خود برای آینده اوکراین ادامه خواهد داد.

آقای یانوکوویچ گفت تنها راه خروج از این بحران اجرای کامل موافقت‌نامه‌ای است که وی هفته گذشته با مخالفان و در حضور وزرای خارجه سه کشور اروپایی در کیف، پایتخت اوکراین، امضا کرد.

رئیس جمهوری سابق اوکراین گفت که از آنچه که اتفاق افتاده شرمنده است و افزود که از مردم اوکراین برای ناتوانی در برقراری ثبات در کشور، عذرخواهی می‌کند.

او گفت که از روسیه تقاضای حمایت نظامی نخواهد کرد.

او گفت که هنوز با ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، دیدار نکرده است اما تلفنی با وی در تماس بوده است.

آقای یانوکوویچ گفت که اقدام مردم کریمه برای ایجاد گروه‌های دفاعی کاملا قابل درک است و افزود که مردم این منطقه، "به درستی نمی خواستند تحت تسلط دیگری قرار گیرند."

اما وی با خطاب قرار دادن مردم کریمه تاکید کرد که "اجازه ندهید خونی ریخته شود. اجازه بحران را ندهید. کریمه باید بخشی از اوکراین باشد."

رهبر مخلوع اوکراین گفت که وی معتقد است که هر اقدام نظامی در منطقه غیر قابل قبول است و اوکراین باید متحد و یکپارچه باقی بماند.

او گفت در صورتی که امنیتش حفظ شود، حاضر است به اوکراین برگردد اما در عین حال تاکید کرد که انتخاباتی که قرار است در ماه مه برگزار شود غیرقانونی است و در آن شرکت نخواهد کرد.

رئیس جمهوری سابق اوکراین از دولت‌های غربی انتقاد کرد و آنها را به تشدید بحران در کشورش متهم کرد.

او در پاسخ به این سوال که روسیه چه نقشی را در این بحران می‌تواند ایفا کند، گفت که او از شکیبایی که تا کنون آقای پوتین نشان داده شده است متعجب است.

مطالب مرتبط