نامزد شهرداری؛ شیک‌تر از طبع پاریسی‌ها؟

حق نشر عکس AP
Image caption ناتالی کوشیسکو موریزت نتوانسته است نظر شهروندان پاریس را به خود جلب کند

پس از سیزده سال کنترل سوسیالیست‌ها بر شهرداری پاریس حزب راست میانه فرانسه قصد دارد به این تسلط طولانی پایان دهد.

حزب راست میانه " اتحاد جنبش مردمی" برای انتخابات آینده شهرداری پاریس روی یک زن ۴۰ ساله، با ظاهری جوان گرا و مدرن حساب باز کرده است که قبلا سخنگوی نیکولا سارکوزی رییس جمهور سابق فرانسه بود.

اما از همین تبلیغات انتخاباتی به نظر می‌رسد که خانم ناتالی کوشیسکو موریزت بخت چندانی ندارد. از هم اکنون فضایی در شهر پاریس شکل گرفته که نشان می‌دهد وی شانسی برای موفقیت نخواهد داشت.

حق نشر عکس Reuters
Image caption نامزدهای اصلی مقام شهرداری پاریس: آنا هیدالگو (چپ) و ناتالی کوشیسکو موریزت (راست)

در مقابل به نظر می رسد که خانم آنا هیدالگو نامزد حزب سوسیالیست، که معاون اسپانیایی تبار شهردار فعلی پاریس است، شانس فراوانی برای پیروزی دارد.

دوری از مردم

مشکل جناح راست فرانسه چیست؟ چرا در شرایطی که رییس جمهور چپ گرای فرانسه از نظر میزان محبوبیت در پایین ترین سطح قرار دارد، شهر پاریس و ساکنانش برخلاف فضای عمومی کشور به نامزد چپ گرایان برای شهرداری این شهر امید بسته‌اند؟

مشکل خانم ناتالی کوشیسکو موریزت نامزد حزب راست میانه فرانسه چیست؟

یکی از پاسخ‌ها به این سئوال حتی برای افرادی که از نظر فکری و برنامه با وی موافق هستند، این است که وی بیش از حد به طبقات مرفه تعلق دارد.

تیبولت دورنون از یک مرکز پژوهشی دست راستی و لیبرال به نام "جنریشن لیبره" می‌‎گوید: "شاید چیزی که من می‌گویم تعریف مثبتی نباشد ولی او بیش از حد اشرافی است و از مردم عادی خیلی دور است. به محض اینکه او دهان خود را می‌گشاید و حرف می‌زند همه می‌گویند که او اهل محلات ثروتمند نشین پاریس است و احتمالا زندگی سایر مردم این شهر برایش مهم نیست."

مسلما خانم کوشیسکو موریزت می‌تواند به این اتهام پاسخ داده و بگوید که سیاست‌ها و طرح‌های او نه برای اقشار مرفه، بلکه با هدف بهتر کردن زندگی طبقات متوسط است. او قصد دارد اشتغال و راه اندازی فعالیت‌های اقتصادی جدید و نوآورانه را تشویق کند و هجرت طبقات متوسط ساکن شهر پاریس به مناطق حومه شهر را متوقف کند.

اما خصوصیات ظاهری او همیشه مزاحم کار او بوده و وقتی که می‌خواهد این مشکل را کاهش دهد وضع بدتر می شود.

چندی پیش خانم کوشیسکو موریزت برای اینکه نشان دهد با زندگی روزانه مردم عادی شهر آشنا است در توصیف یکی از خطوط متروی شهر که احتمالا کثیف‌ترین و کهنه‌ترین خط مترو است، گفت که این خط زیبایی‌ها و جذابیت ویژه خود را دارد.

مردم پاریس به حرف‌های او خندیدند و معلوم شد که او برخلاف مردم عادی شهر هیچگاه از مترو استفاده نمی‌کند.

در یک مورد دیگر عکسی از او در کنار چند فرد بی‌خانمان منتشر شد که نشان می‌داد او ضمن گفتگو با این افراد سیگاری را هم با آنها شریک می‌شود. شاید او با این عکس می خواست حساسیت و توجه خود به مصائب اجتماعی را نشان دهد ولی نتیجه آن چیزی نبود جز اینکه مردم پاریس باز هم او را مسخره کنند.

پاریس خفته

حق نشر عکس Reuters
Image caption خانم کوشیسکو موریزت به خاطر برخی از اقدامات خود در کارزار انتخاباتی مورد تمسخر قرار گرفته است

قاعدتا شرایط برای خانم ناتالی کوشیسکو موریزت باید خیلی سهل تر از این می‌بود. او فردی با ذکاوت، با تجربه و دارای تماسهای بسیار خوبی در سطح عالی سیاسی است. درعین حال سن کم او به نسبت سایر سیاستمداران می‌بایست در جلب جوانان موثر مواقع می شد.

برتران دولانوئه شهردار فعلی پاریس هنوز هم محبوب است. ولی او پس از دور اول مدیریت شهر پاریس که بسیار فعال بود، دستاوردهای چندانی نداشته است. مدیران و مشاوران نزدیک وی، ازجمله خانم هیدالگو نامزد حزب سوسیالیست برای مقام شهرداری، از مدتها پیش دست اندر کار اداره امور شهری بوده و به نظر می‌رسد که ایده جدیدی ندارند.

همواره پاریس با شهرهای بزرگ دیگر جهان مثل لندن مقایسه می‌شود و در این مقایسه ها پاریس وضع چندان خوبی ندارد.

والری مونتاندان سخنگوی خانم کوشیسکو موریزت که خود از نامزدان مقام شهرداری یکی از نواحی پاریس است، می‌گوید: "برتران دولانوئه شهر پاریس را در خواب فرو برده و ما می‌خواهیم این شهر را دوباره بیدار کنیم."

جوانان از دشواری‌ها برای یافتن شغل و مسکن شکایت دارند. در مقایسه با شهری مثل لندن بازار کار و مسکن در پاریس بسیار نامعطف است. راه اندازی فعالیت‌های اقتصادی کوچک و متوسط در پاریس دشوار است. به عنوان مثال در اکثر نواحی شهر مغازه‌ها مجبورند در روزهای یکشنبه تعطیل کنند.

تیبولت دورنون کارشناس یک مرکز پژوهشی دست راستی می‌گوید: "در شهر لندن می‌توان دید که انرژی بسیار بیشتری در جریان است و این خیلی قابل تحسین است. هر کس که برای مدتی از پاریس به لندن می‌رود با تعجب و تحسین از تحرک و پویایی لندن صحبت می‌کند."

در عین حال میزان محبوبیت فرانسوا اولاند به حدی کاهش یافته است که بعید نیست در انتخابات محلی آینده حزب سوسیالیست ضربه سنگینی بخورد. با این همه به نظر می‌رسد که این وضعیت روی شهر پاریس تاثیری نگذاشته است.

برونو جیمبرت از یک موسسه نظرسنجی می‌گوید: "پاریس مثل بقیه فرانسه نیست. در مجموع وضع مردم از نظر مالی و رفاهی بهتر است و چون تحصیلکرده‌ترند معمولا در جهت گیری‌های سیاسی و فکری لیبرال‌تر هستند. به همین خاطر درصد کسانی که در شهر پاریس هنوز هم از فرانسوا اولاند حمایت می‌کنند در حد نامتناسبی خیلی بیشتر از نقاط دیگر کشور است."

حق نشر عکس AFP
Image caption ناتالی کوشیسکو همراه با نیکو سارکوزی در دوران مبارزات انتخاباتی رییس جمهور سابق فرانسه

وی می افزاید: "علاوه بر این، سیستم رای گیری برای شهرداری پاریس معمولا به ضرر جناح راست است. چون اکثریت رای دهندگان احزاب دست راستی فقط در چند ناحیه این شهر متمرکز هستند. حساب‌های ما نشان می‌دهد که حزب راست میانه اتحاد جنبش مردمی برای کسب مقامی برابر با سوسیالیست‌ها حداقل باید ۵۲ درصد رای‌ها را به دست بیاورد."

رهبری ضعیف

مشکل بزرگ دیگر خانم کوشیسکو موریزت ضعف عمومی جناح راست فرانسه است. از زمان شکست نیکولا سارکوزی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ ، جناح راست فرانسه تنوانسته یک رهبر و جهت گیری مشخص و روشنی پیدا کند. به همین خاطر " اتحاد جنبش مردمی " نتوانسته است از کاهش محبوبیت و ضعف فرانسوا اولاند بهره برداری کند.

در خلایی که تحت تاثیر این وضعیت به وجود آمده نه تنها حزب راست افراطی "جبهه ملی" بلکه "جنبش‌های" غیرحزبی با شعارها و مطالباتی علیه برنامه‌های دولت سوسیالیست، مثل مخالفت با افزایش مالیات و یا مخالفت با تصویب قانون ازدواج همجنسگرایان شکل گرفته‌اند.

آندره برکوف تحلیلگر سیاسی معتقد است: "نکته واقعا تعجب آور در مورد انتخابات پاریس این است که دولت حزب سوسیالیست به شدت محبوبیت خود را از دست داده ولی با این همه به احتمال زیاد یک سوسیالیست شهردار آینده پاریس خواهد شد. و این جلوه ای از بحران مربوط به نمایندگی سیاسی است که امروزه فرانسه با آن روبرو است."

مطالب مرتبط