بازی خطرناک روسیه در اوکراین

حق نشر عکس AP
Image caption نیروهای روسیه در اوکراین

در پی افزایش تنش در شبه جزیره کریمه، اوکراین نیروی دریایی روسیه را متهم به یورش مسلحانه به یک فرودگاه این شبه جزیره کرده است.

هنوز از جانب وزارت دفاع و خارجه روسیه واکنشی در مقابل این اتهام نشان داده نشده است.

روسیه سعی دارد که وقایع شبه جزیره کریمه را یک حرکت خود جوش از جانب شهروندان روسی در مقابل تهدیدات دولت جدید اوکراین، به تصویر بکشد.

روسیه چنین استدلال می کند که چرا نباید به چنین حرکت هایی دست زده شود، مگر این درست همان چیزی نبودکه مخالفان دولت اوکراین در کیف انجام دادند.

اما مشکل بتوان پی برد که روسیه تا چه حد از پشت صحنه، گرداننده این حرکات است.

اما نشانه هایی حاکی از سخت تر شدن موضع روسیه به چشم می خورد گرچه آشکارا مقامات روسیه به آن اذعان ندارند.

ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری برکنار شده اوکراین به روسیه پناه برد و به او اجازه داده شد تا دریک کنفرانس خبری خود را رئیس جمهوری قانونی اوکراین خوانده و بگوید که دولت جدید توسط اوباش تندرو برسر کار آمده است.

به گفته آقای یانوکوویچ این افراد تنها نماینده اقلیتی از جمعیت اوکراین هستند.

و نمایندگان بلندپایه پارلمان روسیه و نزدیک به کرملین هم ارزیابی مشابهی را از تحولات اوکراین ارائه می دهند.

حق نشر عکس Getty
Image caption گزارش می شود که از صبح جمعه مردان مسلح فرودگاه سیمفروپل مرکز شبه جزیره کریمه را اشغال کرده‌اند

جالب اینجاست که ویکتوریانوکویچ گفته است که مایل به جدایی شبه جزیره کریمه از اوکراین نیست و مقامات روسیه هم رسما نگفته اند که خواهان چنین جدایی هستند اما از نیاز به خود مختاری بیشتر در کریمه صحبت می کنند.

این احتمال وجوددارد که مقامات روسیه خیلی با احتیاط از دو موضع با بحران اوکراین برخورد می کنند: از یک سو می خواهند مقامات کیف را به چالش بگیرند و از سویی دیگر خواهان حفظ رابطه خوب با غرب هستند.

روسیه به خوبی می داند که مسئله جدایی کریمه لازمه یک مقابله واقعی از نظر سیاسی و دیپلماتیک خواهد بود اما سوالی که ولادیمیر پوتین با آن روبروست این است که تا چه حد می تواند بدون خطر یک رویارویی همه جانبه، پیش برود.

رئیس جمهوری روسیه در مکالمات تلفنی با رهبران غربی کماکان تاکید می کند که نیات روسیه صلح جویانه است.

در هرحال روسیه وارد بازی خطرناکی شده است زیرا ممکن است که در حال حاضر فقط قصد زورآزمایی از پشت صحنه را داشته باشد اما اگر تنش‌ها بیش از این افزایش یابد، ممکن است به یک بحران تمام عیار بین شرق و غرب منجر شود.

مطالب مرتبط