'جدایی طلبان' مسوول کشتار در جنوب غرب چین اعلام شدند

حق نشر عکس AP
Image caption ارتش در مقابل ایستگاه راه آهن کونمینگ مستقر شده است

مقامات چینی گفته اند که 'جدایی طلبان' مسوول کشتن ٢٩ نفر با ضربات چاقو و مجروح کردن حد اقل ١٣٠ نفر دیگر در یک ایستگاه قطار در جنوب غرب آن کشور هستند.

به گفته مقامات چینی، گروهی سیاهپوش به ایستگاه قطار در شهر کونمینگ حمله کردند و بی هدف شروع به چاقو زدن به مردم شدند.

خبرگزاری شین هوا، خبرگزاری رسمی دولت چین، گفته است که پلیس حد اقل چهار نفر از حمله کنندگان را با شلیک از پای در آورده است.

یک زن که مظنون به مشارکت با حمله کنندگان بوده مجروح شده و تحت بازداشت پلیس به بیمارستان منتقل شده است. دیگر حمله کنندگان همه متواری شدند.

مقامات شهری کونمینگ می گویند که جدایی طلبان از ایالت شین‌جیانگ (سین کیانگ) در شمال غرب چین در این حمله دست داشته اند، اما هیچ گونه دلیل و سندی برای این اظهارات خود ارائه نداده اند.

برخی از مسلمانان ایالت شین‌جیانگ خواستار تشکیل حکومتی خودگردان و پایان سرکوب مذهبی توسط دولت هستند.

رییس جمهور و نخست وزیر چین هر دو به مجروحان و خانواده های قربانیان این حمله تسلیت گفته و خواستار "تلاشهای همه جانبه" برای تحقیق در باره دلایل این حمله شده اند.

این حمله تنها چند روز پیش از افتتاح اجلاس سالانه پارلمان چین صورت می گیرد و خبرنگار بی بی سی در پکن گفته است که انتظار می رود امنیت داخلی در صدر دستور کار پارلمان قرار داشته باشد.

در اکتبر سال گذشته نیز، دولت چین مرگ پنج نفر در پکن در اثر برخورد یک خودرو با آنان را به جدایی طلبان ایالت شین‌جیانگ نسبت داد.

مطالب مرتبط