برگزاری انتخابات در پنج استان تایلند

مخالفان دولت تایلند حق نشر عکس Getty
Image caption به گفته کمیسیون انتخابات تایلند، در انتخابات ماه پیش، شش میلیون نفر نتوانستند رای بدهند

انتخابات در پنج استان تایلند به پایان رسیده است. انتخابات سراسری در تایلند ماه گذشته انجام شد اما تظاهرات ضددولتی مانع از برگزاری انتخابات در این استانها شده بود.

گزارشی از خشونت در این مناطق منتشر نشده است، اما به گفته خبرنگاران حضور رای‌دهندگان بسیار کم و فقط حدود ۱۰ درصد جمعیت واجد حق رای دادن بوده است.

بر اساس همین گزارشها، برخی از حوزه های رای‌گیری در این استانها بسته بود. به گفته مقامات کمیسیون انتخاباتی کشور وضعیت در آن حوزه‌ها بسیار پر تنش بوده است.

تایلند از زمان تظاهرات ضددولتی در ماه نوامبر سال گذشته میلادی تاکنون با بحران سیاسی روبرو بوده است.

انتخابات فوریه

به گفته کمیسیون انتخابات تایلند، در انتخابات ماه پیش، شش میلیون نفر نتوانستند رای بدهند، اما به گفته همین مقامات ۸۹ درصد حوزه‌های رای‌گیری بدون مشکل کار خود را انجام دادند.

خانم یینگلاک شیناوات، نخست وزیر، که به دلیل اعتراضات ضددولتی، انتخابات زودرس برگزار کرد، پس از انجام انتخابات در ماه گذشته میلادی، برگزاری انتخابات را "مهم" خواند چون به گفته وی مردم می‌توانند از "حق دموکراتیک" خود برای رای‌دادن استفاده کنند.

اما سوتیپ توئکسوبان، رهبر مخالفان در پاسخ به این اظهارات که نتیجه انتخابات مورد تایید آنها نیست چون "نمایانگر قانون اساسی و خواسته ملت نیست."

مخالفان خواهان آن هستند که یک "شورای مردمی" غیر منتخب برای اصلاح نظام سیاسی جای دولت را بگیرد.

آنها دولت خانم یینگلاک را متهم می‌کنند که آلت دست برادرش تاکسین است. آقای تاکسین که در سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۶ نخست وزیر بود با کودتای نظامی برکنار شد و اکنون در تبعید خود خواسته به سر می‌برد.

معترضان می‌گویند که احزاب متحد آقای تاکسین رای مردم را در مناطق غیرشهری می‌خرند تا اهداف مالی خود را دنبال کنند، اما این اهداف به اقتصاد کشور لطمه می‌زند.

حزب دموکرات که مهمترین حزب مخالف دولت است در در دو دهه گذشته موفق نشده اکثریت پارلمان را در دست بگیرد.

مطالب مرتبط