لحظه به لحظه با بحران اوکراین؛ سوم مارس آنچه گذشت

نکات اصلی

 • وزارت امور خارجه آمریکا می گوید که برای اعمال تحریم علیه روسیه آماده می شود.
 • وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا "نقض آشکار تمامیت ارضی و حاکمیت ملی اوکراین در اثر اقدامات تهاجمی نیروهای مسلح روسیه" را به شدت محکوم کردند.
 • وزارت دفاع اوکراین گزارش داد که ناوگان روسیه در دریای سیاه به نیروهای اوکراینی در شبه جزیره کریمه هشدار داده‌اند که اگر تسلیم نشوند، به آنها حمله خواهد شد. اما یک سخنگوی وزارت دفاع روسیه این گزارش را تکذیب کرد.
 • روسای جمهوری و نخست وزیران اتحادیه اروپا روز سه شنبه در مورد اوکراین اجلاس فوق العاده خواهند داشت.
 • نمایندگان مجلس علیای روسیه از ولادیمیر پوتین خواسته‌اند سفیر روسیه را از واشنگتن فراخواند. این نمایندگان به اظهارات باراک اوباما معترضند که گفته روسیه در صورت تهاجم نظامی به اوکراین باید بهای سنگینی بپردازد.
 • رویترز به نقل از معامله‌گران ارز گزارش کرده بانک مرکزی روسیه برای جلوگیری از سقوط ارزش روبل ده میلیارد دلار از ذخایر ارزی خود را به فروش رسانده است.در پی بحران اوکراین، ارزش روبل به پایین میزان تاریخ خود تنزل یافته است.
 • هفت کشور بزرگ صنعتی جهان (گروه هفت) با صدور بیانیه‌ای اقدام نظامی روسیه علیه منطقه استراتژیک کریمه در اوکراین را محکوم و حمایت خود از تمامیت ارضی اوکراین را اعلام کرده‌اند.
 • دولت باراک اوباما اعلام کرده است که جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، به زودی به اوکراین سفر خواهد کرد.
 • وزرای خارجه اتحادیه اروپا امروز نشستی اضطراری در بروکسل خواهند داشت.
 • دولت موقت اوکراین تحرکات نظامی روسیه را اعلان جنگ خوانده و دستور آماده‌باش به قوای نظامی خود داده است.
 • روسیه اقدامات خود را دفاع از روس زبانان اوکراین در مقابل دولتی تندرو و نامشروع توصیف کرده است.
 • چندین ناو روسیه وارد بندر سواستوپول در کریمه شده‌اند.
 • نیروهای روسیه حداقل دو پایگاه نظامی اوکراین را در کریمه محاصره کرده‌اند.
 • دریادار بزوفسکی بیست و چهار ساعت پس از انتصاب به فرماندهی نیروی دریایی اوکراین به هواداران روسیه در شبه جزیره کریمه پیوست.

پوشش زنده

به روز شده در 3 مارس 2014 - 12 اسفند 1392

07:28 GMT

یک نظامی روس در نزدیکی یک پایگاه نظامی اوکراین در روستای پره‌والون در نزدیکی سیمفروپول، مرکز جمهوری خودمختار کریمه

BREAKING 08:15 GMT خبر فوری

ویلیام هیگ وزیر خارجه بریتانیا که به کیف سفر کرده می‌گوید روسیه کنترل عملیاتی شبه جزیره کریمه را بدست گرفته است.

08:15 GMT

بحران اوکراین بتدریج آثار خود را بر اقتصاد روسیه نشان ‌می‌دهد؛ بازار سهام در روسیه امروز با ۶ درصد سقوط روبرو شد و ارزش روبل واحد پول به پایین‌ترین حد خود در مقابل نسبت به یورو و دلار رسید. کاهش یافت. بانک مرکزی روسیه هم نرخ بهره را از ۵.۵ درصد به ۷ درصد افزایش داد.

08:15 GMT

کوین بیشاپ خبرنگار بی‌بی‌سی خبر داد که کشتی مین‌روب توربینیست از ناوگان دریای سیاه روسیه امروز وارد بندر سواستوپول در کریمه شد.

08:15 GMT

ویلیام هیگ وزیر خارجه بریتانیا که به کیف سفر کرده امروز از سنگرهای خیابانی در این شهر بازدید کرد.

08:15 GMT

سارا رینزفورد خبرنگار بی‌بی‌سی خبر داده که در تمام اوکراین برگه‌های فراخوان به خدمت توزیع شده و از نیروهای ذخیره خواسته شده از امروز خود را برای یک دوره آموزشی ده روزه معرفی کنند.

اوکراین دیروز تمام یک میلیون نیروی ذخیره خود را به خدمت فراخواند.

08:16 GMT

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفته روسیه و چین در مورد اوکراین اتفاق نظر دارند.

08:16 GMT

جیرد لتو که ساعاتی پیش اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را برای فیلم کلوپ خریداران دالاس بدست آورد پس از دریافت جایزه خطاب به مردم اوکراین و ونزوئلا گفت "ما امشب به فکر شما هستیم."

08:16 GMT

 استیون روزنبرگ خبرنگار بی‌بی‌سی از مسکو: روزنامه اقتصادی ودوموستی روسیه نوشته جنگ روسیه با اوکراین "ترمزی" برای اقتصاد این کشور خواهد بود. این روزنامه دولت روسیه را به تحریک برای شروع جنگ متهم کرده است.

روزنامه‌های جنجالی روسیه پر از تصاویر و شعارهای میهن‌پرستانه است. روزنامه پرطرفدار کومسولسکایا پراودا نوشت آقای پوتین با رهبری دنیا چند قدم بیشتر فاصله ندارد و مهمترین چهره مستقلی است که زیربار سلطه آمریکا نرفته است.

08:16 GMT

برخی گزارش‌ها حاکیست نیروهای روس کنترل کامل کریمه را در دست گرفته‌اند. مرزبانان اوکراینی از تجمع خودروهای زرهی روسیه در نزدیکی آبراهه باریکی که کریمه و روسیه را از هم جدا می‌کند خبر داده‌اند. خط‌‌ های موبایل در مناطقی قطع شده و ناوهای روسیه وارد بندر سواستوپول می‌شوند.