پلیس عراق ساختمان شورای شهر سامرا و گروگان‌ها را آزاد کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption پیکار جویان سنی در ماه‌های اخیر عملیات خود را شدت بخشیده‌اند

مأموران پلیس عراق با حمله به ساختمان شورای شهر سامرا پنج مرد مسلح که این ساختمان را اشغال کرده بودند کشتند و کارکنان شورای شهر آزاد کردند.

پیش از حمله مردان مسلح دو انفجار انتحاری در فاصله دویست متری ساختمان شورای شهر و در ورودی آن رخ داده بود.

به گفته ظفر احمد، معاون پلیس، پیش از این حمله یک بمب‌گذار انتحاری، خود را در ورودی شورا که با دیوارهای ضدانفجار حفاظت می‌شد، منفجر کرد و پس از آن مردان مسلح به ساختمان شورا هجوم بردند و طبقه دوم و پشت‌بام آن را اشغال کردند.

به گفته آقای احمد، به این ترتیب کارمندان شورا در داخل ساختمان گرفتار شدند.

پلیس اما با پوشش هلی‌کوپترهای ارتش به ساختمان شورا حمله کرد و پس از دو ساعت نبرد سنگین مردان مسلح را کشت و گروگان‌ها را آزاد کرد.

بنابر گزارش‌ها، در این حمله حداقل پنج نفر کشته و ۴۷ نفر از جمله معاون شورای شهر مجروح شده‌اند.

سامرا مدتها است که نا آرام است و پیکار جویان سنی، مقامات دولت محلی و نیروهای ارتش و پلیس عراق را هدف حملات خود قرار می‌دهند.

حق نشر عکس AP

در ماه‌های اخیر با افزایش نارضایتی سنی‌ها از عملکرد دولت عراق و نخست وزیر شیعه آن، این خشونت‌ها افزایش یافته است. به گزارش سازمان ملل، در ماه فوریه ۷۰۰ نفر در ناآرامی های عراق کشته شده‌اند.

دو ماه پیش هم حمله مشابهی در تکریت سه کشته بجای گذاشت.

اوضاع امنیتی عراق از زمانی‌که پنجاه نفر از تظاهرکنندگان در حویجه در درگیری با پلیس کشته شدند وخیم‌تر شده است.

پیکارجویان سنی

سنی های عراق احساس می کنند دولت نوری المالکی آنها را به حاشیه رانده است.

نوری المالکی نخست وزیر عراق نا آرامی های سوریه را دلیل افزایش حملات و انفجارها می داند، اما مخالفان، سیاستهای دولت و ناتوانی نیروهای امنیتی را دلیل این خشونت‌ها می‌دانند.

پیکارجویان سنی در نفوذ به ساختمان های مهم عراق از خود توانایی نشان داده اند، از جمله در سال ۲۰۱۰ به بانک مرکزی عراق در قلب بغداد حمله کردند و تابستان پیش هم پانصد زندانی را از زندان ابو غریب فراری دادند.

خشونت‌های فرقه‌ای و مذهبی از سال ۲۰۰۷ در عراق آغاز شده و به گفته سازمان ملل، سال پیش، شمار قربانیان به اوج رسید و ۸۸۶۸ کشته شدند.

انفجار و خشونت جزئی از زندگی روزمره مردم عراق بویژه بغداد شده و ناامنی در این کشور رو به گسترش است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption یکی از نیروهای امنیتی در عراق در درگیری با القاعده در رمادی

از زمانی‌که حدود دو سال پیش جنگ داخلی در سوریه آغاز شد، تجمع نیروهای نظامی عراق در غرب این کشور و مرز با سوریه، کنترل امنیت را در نقاط دیگر دشوارتر کرده است.

از حدود یکماه پیش فلوجه در نزدیکی بغداد و بخشهایی از رمادی، مرکز استان انبار در عمل در کنترل پیکارجویان قرار گرفته است و ناتوانی نیروهای امنیتی در تامین امنیت بیش از پیش بارز شده است.

ارتش عراق از آن زمان در این دو منطقه با پیکارجویان سنی و شبه نظامیان القاعده درگیر است.

مطالب مرتبط