اعلان جنگ عربستان سعودی به نوشیدنی‌های انرژی‌زا

حق نشر عکس AFP
Image caption تحقیقات نشان می‌دهد نوجوانانی که زیاد نوشابه انرژی‌زا می‌نوشند بیشتر در معرض اعتیاد به سیگار، الکل و دیگر مواد قرار می‌گیرند

عربستان سعودی هر نوع تبلیغ نوشیدنی‌های انرژی‌زا را غدغن و فروش آنها را در مراکز عمومی، دولتی، آموزشی، بهداشتی و ورزشی ممنوع کرده است.

علاوه بر این کارخانه‌های سازنده این نوشیدنی‌ها اجازه ندارند حامی مالی (اسپانسر) رویدادهای ورزشی، فرهنگی و اجتماعی باشند.

واردکنندگان و تولیدکنندگان این نوشیدنی‌ها باید به انگلیسی و عربی زیانبار بودن آنها را روی قوطی یا شیشه کالای خود درج کنند.

هیات دولت عربستان در جلسه خود در ریاض این تصمیم را اتخاذ کرده و دلیل آن هم "مضرات" این نوشیدنی‌ها ذکر شده است.

پیش از آن تحقیقی که در وزارت کشور عربستان انجام شده بود حاکی از مضر بودن این نوشیدنی ها بود.

اینگونه ممنوعیت‌ها در عربستان سعودی بی‌سابقه نیست و دولت این کشور جشن روز والنتاین، تاسیس باشگاههای ورزشی زنانه و مدارس موسیقی و همچنین رانندگی زنان را هم ممنوع کرده است.

البته تصمیم دولت عربستان در ممنوعیت تبلیغ نوشیدنی‌های انرژی‌زا چندان هم بی اساس نیست و در سالهای اخیر برخی تحقیقات به عوارض نامطلوب این نوشیدنی‌ها اشاره کرده‌اند.

از جمله تحقیقی که در نشریه پزشکی اعتیاد منتشر شد به این نتیجه رسید که نوجوانانی که در مصرف این نوشیدنی‌ها افراط می کنند بیشتر با خطر اعتیاد مواجه هستند.

برخی تحقیقات به آثار زیانبار این نوشیدنی ها بر سلامتی قلب هم اشاره کرده‌اند. این نوشیدنی‌ها یکساعت پس از مصرف باعث تشدید انقباض بطن چپ می‌شوند.

بعلاوه این تحقیقات نشان داده‌اند عوارض این نوشابه‌ها بر کودکان و نوجوانان بسیار شدیدتر است.

بر اساس گزارش های رسمی، موارد فوریت‌های پزشکی مرتبط با این نوشیدنی‌ها در آمریکا بین سالهای ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱ تقریبا دو برابر شده است. بیشتر این موارد به نوجوانان و جوانان زیر ۳۰ سال ارتباط داشته است.

در سالهای اخیر برخی شرکت‌های تولیدکننده این نوشیدنی‌ها با این اتهام که کودکان را هدف تبلیغات خود قرار می‌دهند به دادگاه ها کشانده شده‌اند.

در عین حال، درباره نوشیدنی‌های انررژی‌زا که به تجارتی چند میلیارد دلاری تبدیل شده تحقیقات کافی انجام نشده و قوانین کافی در مورد تولید وفروش آنها وجود ندارد.

مطالب مرتبط