مک دونالد افزایش دستمزد را بررسی می‌کند

حق نشر عکس PA
Image caption مک دونالد، بزرگترین اغذیه فروشی زنجیره ای جهان است که در ۱۱۹ کشور شعبه دارد و روزانه حدود ۶۸ میلیون نفر از آن خرید می‌کنند

اغذیه فروشی زنجیره‌ای مک دونالد که در بسیاری از کشورهای جهان شعبه دارد اعلام کرده با توجه به گسترش نارضایتی‌ها از پایین بودن حداقل دستمزدها، ممکن است افزایش حقوق کارگران خود را مورد بررسی قرار دهد.

این ابرشرکت آمریکایی پیش بینی کرده در ماه های آینده احتمالا اذهان عمومی بیشتر به موضوع حداقل دستمزدها حساسیت نشان خواهد داد.

اغذیه فروشی‌های زنجیره ای نظیر مک دونالد در سالهای اخیر همواره مورد انتقاد اتحادیه‌های صنفی بوده اند که خواستار بالا بردن حداقل دستمزد کارگران هستند.

این نارضایتی‌ها در ماه‌ دسامبر گذشته به آنجا رسید که در حدود ۱۰۰ شهر آمریکا کارگران فست‌فود فروشی‌ها دست به اعتصاب زدند.

همزمان مک دونالد اعلام کرده که در صورت افزایش سقف دستمزدها، ممکن است این شرکت ناچار به بالا بردن قیمت محصولات خود شود.

اتحادیه‌های کارگران اغذیه فروشی‌ها در آمریکا خواستار افزایش حداقل دستمزدها به سقف ۱۵ دلار در ساعت هستند.

اطلاعیه شرکت مک دونالد همزمان با موعد سالانه تعیین سقف دستمزدها در آمریکا صورت می‌گیرد.

در همین حال، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، فردا، چهارشنبه (پنجم مارس) عازم ایالت کانتیکت در شمالشرق آمریکاست تا از لایجه افزایش سقف حداقل دستمزد در این ایالت حمایت کند.

ایالت کانتیکت قرار است سقف حداقل دستمزد کارگران را به ساعتی ۱۰ دلار و ۱۰ سنت افزایش دهد. تصمیمی که آقای اوباما از کنگره خواسته تا مقدمات سراسری شدن آن در تمام ایالت‌های آمریکا را مد نظر بگیرد.

مک دونالد، بزرگترین اغذیه فروشی زنجیره ای جهان است که در ۱۱۹ کشور شعبه دارد و روزانه حدود ۶۸ میلیون نفر از آن خرید می‌کنند.

این شرکت آمریکایی که در سال ۱۹۴۰ بنیانگذاری شد، در سال ۲۰۱۲ اعلام کرد بیش از ۲۷ میلیارد دلار درآمد داشته و پنج میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار سود کرده است.

مطالب مرتبط