محاکمه داماد اسامه بن لادن در نیویورک آغاز شد

حق نشر عکس AP
Image caption از سلیمان ابو غیث (وسط) به عنوان سخنگوی سابق القاعده نام برده می‌شود

دادگاهی مدنی در نیویورک رسیدگی به پرونده سلیمان ابو غیث، داماد اسامه بن لادن، رهبر سابق گروه القاعده را آغاز کرده است.

آقای ابو غیث متهم است که از "کلمات خشونت‌آمیز و مرگ‌بار برای شوراندن مردم علیه آمریکا" استفاده کرده است.

این دادگاه که روز چهارشنبه (پنجم مارس - ۱۴ بهمن) در نیویورک آغاز شد قرار است به اتهامات آقای ابو غیث در زمان حوادث یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ رسیدگی کند؛ ایامی که بازپرسان مدعی‌اند آقای ابو غیث در خلال آن با استفاده از جملات و سخنرانی‌های تحریک آمیز و خشونت طلبانه، کارزاری "ضد-آمریکایی" بر پا کرده است.

سلمیان ابو غیث که ملیت کویتی دارد، با رد این اتهامات ادعای بی‌گناهی کرده است. او پیش‌تر به عنوان سخنگوی القاعده شناخته می‌شد و در تصاویر ویدئویی که از اسامه بن لادن یک روز پس از حملات یازدهم سپتامبر منتشر شد، آقای ابو غیث در کنار رهبر وقت القاعده دیده می‌شود.

آقای ابو غیث، ۴۷ ساله، سال گذشته از ترکیه به اردن و بعد آمریکا آورده شد تا در نیویورک، جایی که حملات اصلی یازدهم ستامبر روی داد، محاکمه شود.

نیکلاس لوین، از وزارت دادگستری آمریکا، سلیمان ابو غیث را "ناطقی آتشین" خطاب کرده که در ماه‌های پیش از حملات یازدهم سپتامبر در اردوگاه‌های آموزشی القاعده حضور می‌یافته و با سخنان خود "الهام بخش" شبه نظامیان القاعده می‌شده است.

به گفته آقای لوین، سلیمان ابو غیث حاضر شد در زمانی که هنوز برج‌ها (سازمان تجارت جهانی در نیویورک) در حال سوختن بود، در برابر دوربین مردم را به خشونت بیشتر دعوت کند.

"او با اعلام دیدگاه غیرقابل‌قبول خود از اسلام، سخن می‌گفت و دعوت می‌کرد به 'جهاد علیه دوستان شیطان و همراهی با القاعده در جنگ با آمریکا'".

اشاره آقای لوین به گفته‌های رهبران القاعده پس از حملات یازدهم سپتامبر است که در آن طرفداران خود را به جنگ با یهودیان، مسیحیان و آمریکایی‌ها دعوت می‌کردند.

سلیمان ابو غیث که یک روحانی است و با فاطمه، دختر ارشد اسامه بن لادن وصلت کرده، ارشدترین مقام گروه اسلامگرای القاعده محسوب می‌شود که تا کنون در خاک آمریکا محاکمه شده است.

او در سال ۲۰۱۳ پس از انتقال از ترکیه به اردن، به آمریکا تحویل داده شد.

با وجود این، وکیل مدافع آقای ابو غیث، روز چهارشنبه، بعد از قرائت متن شکواییه، با خنده و مزاح خطاب به بازپرسان و هیات منصفه گفت: "آقایان و خانم‌ها، شما همین الان یک فیلم سینمایی دیدید. از همه این حرف‌ها که بگذریم، هیچ مدرک و شواهد واقعی وجود ندارد و به جای شواهد ترس و هشدار جایگزین شده است."

استنلی کوهن، وکیل سلیمان ابو غیث برخی از گفته‌های آقای ابوغیث را "احمقانه و بی مغز" خواند اما به اعضای هیات منصفه گفت در نظر بگیرند که موکل او اسامه بن لادن نیست و این محکمه هم در ارتباط با حوادث یازدهم سپتامبر نیست.

آقای ابو غیث به درخواست کاخ سفید در دادگاهی مدنی محاکمه می‌شود. تصمیمی که باراک اوباما را با انتقادهای فراوان از سوی جمهوری‌خواهان مواجه کرده است.

مطالب مرتبط