روز چهارم دادگاه پیستوریوس: شهادت دکتر همسایه

حق نشر عکس AP
Image caption دادگاه اسکار پیستوریوس توجهی جهانی جلب کرده است

در روز چهارم دادگاه اسکار پیستوریوس قهرمان پارالمپیک که به اتهام قتل دوست دخترش در آفریقای جنوبی محاکمه می‌شود، شهادت پزشکی که در همسایگی او زندگی می‌کند و اندکی بعد از حادثه در محل حاضر بوده به نفع روایت پیستوریوس مبنی بر قتل غیر عمد بود.

پیستوریوس متهم است پس از نیمه شب روز والنتاین سال گذشته در خانه خودش با شلیک چهار گلوله دوست دخترش ریوا استین‌کمپ را کشته است، دادستان او را به قتل عمد متهم کرده اما قهرمان پارالمپیک می‌گوید او تصادفا به دوست دخترش که در دستشویی بوده شلیک کرده چون تصور کرده دزدی وارد خانه‌اش شده است.

دکتر یوهان استیپ امروز به دادگاه گفت وقتی به خانه پیستوریوس رسید او بر سر بدن بی جان دوست دخترش زانو زده بود.

پیستوریوس به او گفته دوست دخترش را با سارقی که وارد خانه‌اش شده اشتباه گرفته: "من به او شلیک کردم. فکر کردم دزد است."

پیستوریوس بلند بلند دعا می‌کرد و می‌گفت اگر دوست دخترش زنده بماند عمرش را در راه خدا وقف خواهد کرد.

دکتر استیپ برای نجات جان ریوا استینکمپ تلاش کرد اما او نبض گردنی نداشت و نفس نمی‌کشید و تکه‎هایی از بافت مغزش در میان موهایش دیده می‌شد.

اسکار پیستوریوس از پشت در دستشویی چهار گلوله به داخل آن شلیک کرده بود که سه تای آن به ران، شانه و سر ریوا اصابت کرده بود.

به گفته این شاهد، قهرمان پارالمپیک معروف به "تیغ‌پا" که با پاهای مصنوعی‌اش به چهره‌ای جهانی تبدیل شده بود، بشدت گریه و هق‌هق می‌کرد.

دکتر استیپ، وضعیت روحی قهرمان پارالمپیک، را چنان نامناسب تشخیص داد که از ترس اینکه به خودش آسیب برساند بلافاصله درباره اینکه اسلحه کجاست سوال کرده بود.

در آفریقای جنوبی ناامنی و جرائم مسلحانه بقدری شایع است که آنهایی که تمکن مالی دارند در خانه‌های با حصارهای امنیتی، سیم‌ خاردار برق‎دار و نگهبان زندگی می‌کنند و بسیاری در خانه خود اسلحه دارند.

دکتر استیپ چهارمین شاهدی است که در این دادگاه شهادت می‌دهد.

پیش از آن زن و شوهری که در فاصله تقریبا صد و پنجاه متری منزل پیستوریوس زندگی می‌کنند شهادت داده بودند که پیش از شنیدن صدای شلیک، با فریادهای دلخراش زن و مردی که کمک می‌خواستند از خواب بیدار شده بودند.

اما "بری رو"، وکیل پیستوریوس شهادت این دو را زیر سوال برد: "آنها از آن فاصله نمی‌توانستند صدای فریاد را بشنوند، شهادت هر دوی آنها کاملا شبیه به هم بوده و اینکه هم مرد و هم زنی هر دو کمک خواسته باشند با هیچ سناریویی منطبق نیست."

دیروز نیز بوکسوری به نام کوین لرنا که با پیستوریوس دوست بود و با او تمرین می‌کرد درباره حادثه‌ای شهادت داد که یکماه پیش از قتل در رستورانی در ژوهانسبورگ رخ داده بود.

به گفته او پیستوریوس گلوله‌ای را در زیر میز غذا شلیک کرده بود و بعد از دوست دیگری خواسته بود تا تقصیر را بعهده بگیرد برای اینکه توجه رسانه ها به او جلب نشود.

حق نشر عکس AFP
Image caption پیستوریوس و ریوا استین‌کمپ

دادستان از این شهادت استفاده کرد برای آنکه نشان دهد پیستوریوس در استفاده از اسلحه بی‌پروا و بی‌ملاحظه بوده است.

در سیستم قضایی آفریقای جنوبی هیئت منصفه وجود ندارد و رای نهایی به نظر قاضی بستگی دارد.

کارشناسانی که از نزدیک این دادگاه را پیگیری می‌کنند معتقدند رای قاضی در نهایت بر اساس گزارش پزشکی قانونی و کالبدشکافی و تحقیقات فنی پلیس مثل زاویه شلیک گلوله‌ها رقم خواهد خورد و شهادت شاهدان که هیچکدام شاهد اتفاق نبوده‌اند چندان تعیین کننده نخواهد بود.

دادستان پیستوریوس را به قتل عمد متهم کرده اما پیستوریوس قتل دوست دختر ۲۹ ساله‌اش را که مدل و چهره ای تلویزیونی بود ناشی از تصادف می‌داند.

دادستان معتقد است این زوج با هم اختلاف داشته‌اند و این باعث قتل ریوا استین‌کمپ شده است.

اگر پیستوریوس متهم به قتل عمد شود به حبس ابد محکوم خواهد شد.

سرنوشت او بستگی به این دارد که قاضی به چه نتیجه ای برسد؛ آیا پیستوریوس از روی خشم به دوست دخترش شلیک کرده یا از روی ترس؟

مطالب مرتبط