پارلمان روسیه از همه‌پرسی کریمه حمایت می‌کند

حق نشر عکس AP
Image caption ولادیمیر کنستانتینو، رئیس پارلمان کریمه مورد تشویق اعضای پارلمان روسیه قرار گرفت

روسای پارلمان های روسیه گفته اند در صورتی که همه پرسی در کریمه به پیوستن این شبه جزیره به روسیه منتهی شود، از آن حمایت خواهند کرد.

روز پنجشنبه، ششم مارس (پانزدهم اسفند) پارلمان محلی کریمه که به صورت خودمختار اداره می‌شود، رای به برگزاری همه‌پرسی برای پیوستن این شبه جزیره به روسیه داد.

پس از جلسه ای با پارلمان محلی کریمه،‌ والنتیا ماتوینکو،‌ رئیس مجلس فرداتیو روسیه گفت که از کریمه به عنوان بخشی از روسیه که دارای حقوق مساوی خواهد بود استقبال خواهد شد.

دولت موقت اوکراین روز پنجشنبه تصمیم به برگزاری همه پرسی را غیرقانونی خواند و از روسیه خواسته از جدایی طلبان در کریمه پشتیبانی نکند و نیروهای نظامی خود را به پایگاه‌هایشان فراخواند.

در همین حال کمپانی دولتی روسی گازپرام به اوکراین هشدار داده است که ممکن است گاز این شبه جزیره قطع شود.

الکسی میلر، مدیر عامل این کمپانی، گفت که یا اوکراین مبلغ ۱.۸۹ میلیارد دلار بدهی خود را می پردازد یا این احتمال وجود دارد که وضعیت اوایل سال ۲۰۰۹ تکرار شود.

گازپرام در سال ۲۰۰۹ ارسال گاز به اوکراین را برای مدت حدودا دو هفته متوقف کرد که منجر به کمبود سوخت در اروپا شد.

مقامات اوکراینی گفته اند که در پی برکناری ویکتور یانوکوویچ توسط معترضان در آخر فوریه و به دست گرفتن کنترل کریمه از سوی نیروهای طرفدار روسیه در هفته گذشته، دولت در آستانه ورشکستگی است.

مقامات می گویند که برای اداره این کشور در سال جاری و ۲۰۱۵ ، دولت این کشور نیاز به ۳۵ میلیارد دلار دارد.

در همین حال روز گذشته باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا همزمان با طرح همه پرسی الحاق کریمه به روسیه، با ولادیمیر پوتین تلفنی گفتگو کرده و راهکارهای پیشنهادی کاخ سفید برای حل بحران اوکراین را با رئیس جمهوری روسیه مطرح کرده است.

رئیس جمهور روسیه نیز تاکید کرده است دولتی که در اوکراین روی کار آمده حاصل "کودتایی مغایر با قانون اساسی" است و مردم شرق و جنوب شرقی (اوکراین) و همچنین کریمه با آن موافق نیستند.

همسو با دولت موقت اوکراین، کشورهای غربی هم طرح همه پرسی و الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه را غیرقانونی خوانده اند.

مطالب مرتبط