ونزوئلا سفیر پاناما را اخراج کرد

حق نشر عکس AFP

ونزوئلا به سفیر پاناما و سه سفارتخانه دیگر دستور داد که ظرف ۴۸ ساعت خاک این کشور را ترک کنند.

این اخراج پس از آن صورت گرفت که پاناما درخواست نشست اتحادیه سازمان کشورهای آمریکای میانه را برای حل و فصل تظاهرات خیابانی در ونزوئلا مطرح کرد و روابط دیپلماتیک ونزوئلا و پاناما تیره شد.

براساس گزارش‌های جدید از ونزوئلا با کشته شدن دو نفر دیگر در درگیری‌های یک ماهه اخیر، آمار کشته شدگان به ۲۱ نفر سیده است.

نیکلاس مادورا، رئیس جمهوری ونزوئلا خواستار ملاقات با رهبران کشورهای آمریکای جنوبی و گفتگو در خصوص خشونت‌ها در این کشور شده است.

تظاهرات در ونزوئلا از اوایل ماه فوریه در دو ایالت تاچیرا و مریدا در غرب ونزوئلا آغاز شد. پس از ادعای یک دانشجوی دختر مبنی بر اینکه گروهی قصد تجاوز به وی را داشتند دانشجویان خواستار امنیت بیشتر شدند. ونزوئلا از نظر تعداد قتل پنجمین کشور جهان است و ناامنی و ارتکاب جرم در شهرهای آن کشور زیاد است.

تظاهرکنندگان همچنین به تورم شدید که طبق آمارهای رسمی در پایان سال گذشته حدود ۵۶ درصد بوده، و کمبود مواد غذایی و برخی دیگر کالاهای مصرفی اعتراض کردند. تظاهرات در ایالت تاچیرا به خشونت کشیده شد و به دنبال آن چندین دانشجو بازداشت شدند.

در این مقطع دو نفر از چهره های تندروی اپوزیسیون ونزوئلا یعنی لئوپولدو لوپز و ماریا ماچادو به اعتراضات پیوستند.

وقتی که دانشجویان در کاراکاس راهپیمایی کردند، این دو سیاستمدار مخالف دولت در پیامهای خود بر روی شبکه توئیتر برای تشویق مخالفان دولت به شرکت در تظاهرات از عنوان "سالیدا" استفاده کردند که در زبان اسپانیایی هم معنای "خروجی" و هم معنای "راه حل" می دهد.

تظاهرات در شهر کاراکاس از روز ۱۲ فوریه آغاز شد و پس از برگزاری یک راهپیمایی گسترده به خشونت کشیده شد که در جریان آن سه نفر به ضرب گلوله افراد مسلح ناشناس کشته شدند. از آن روز تظاهرات هر روزه ادامه یافته است.

مطالب مرتبط