رویارویی در پایگاه نظامی کریمه بدون درگیری 'پایان یافت'

حق نشر عکس Reuters
Image caption گزارشگر بی‌بی‌سی می‌گوید در بیرون این پایگاه دو کامیونت ارتش روسی و چندین سرباز بدون نشان مستقر شده اند

بنا بر گزارش‌ها، نیروهای نظامی بدون نشان که پیش‌تر وارد یک پایگاه نظامی در حوالی شهر سواستوپول در شبه جزیره کریمه شده‌ بودند بدون درگیری با نیروهای ارتش اوکراین این پایگاه را ترک کرده‌اند.

عصر روز جمعه (هفتم مارس) ابتدا گزارش شد نیروهای نظامی که نشان مشخصی بر روی یونیفورم خود ندارند اما گمان می‌رود متعلق به ارتش روسیه باشند، وارد یک پایگاه نظامی در حوالی شهر سواستوپول در شبه جزیره کریمه شده‌اند که در کنترل نیروهای ارتش اوکراین است.

گزارشگر بی‌بی‌سی در این منطقه گزارش گرد دو کامیونت ارتش روسیه در حالی که سربازان مسلح آن را همراهی می کنند در مقابل این پادگان نظامی تردد می‌کنند.

سربازان یونیفورم‌های ارتش روسیه را بر تن داشته‌اند اما هیچ نشان رسمی نظامی بر تن یا کلاه خود ندارند.

گزارشگران می گویند هیچ نشانه‌ای مبنی بر تصرف این پایگاه نظامی توسط نیروهای حامی روسیه وجود ندارد و هیچ تیراندازی یا درگیری هم میان این سربازان و سربازان اوکراینی مشاهده نشده است.

نیروهای مسلحی که گفته می‌شود به ارتش روسیه تعلق دارند، مدتی بعد از سقوط دولت ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری مخلوع اوکراین، وارد منطقه خودمختار کریمه شدند و طی روزهای گذشته راههای منتهی به پایگاه‌های نظامی ارتش اوکراین را مسدود کرده بودند.

خبرگزاری اینترفکس اوکراین هم عصر روز جمعه (هفتم مارس - شانزدهم اسفند) به نقل یکی از مقام‌های وزارت دفاع اوکراین گزارش کرد که دو کامیونت روسی از نوع کاماز پس از شکستن دروازه ورودی پایگاه موشکی آ-۲۳۵۵ وارد آن شده‌اند و در پی آن حدود ۱۰۰ سرباز اوکراینی داخل پایگاه در ساختمان اصلی پایگاه موضع گرفتند تا فرماندهان دو نیرو با یکدیگر مذاکره کنند.

با وجود این، کریستسن فرِیزر، گزارشگر بی‌بی‌سی در کریمه گفت دروازه ورودی این پایگاه نشانی از عبور همراه با تصادم خودروها ندارد و نشانه‌ای هم از تصرف این پایگاه به چشم نمی‌خورد.

گزارشگر بی‌بی‌سی تاکید کرد در بیرون این پایگاه دو کامیونت ارتش روسی و چندین سرباز بدون نشان مستقر شده اند و تعداد زیادی از تظاهرکنندگان خشمگین هوادار روسیه هم در بیرون پایگاه حضور دارند.

گزارش شده دو خبرنگار حاضر در این منطقه که قصد عکس‌برداری داشتند به شدت مورد ضرب و جرح قرار گرفته‌اند.

این واقعه تنها ساعاتی پس از آن روی داد که روسای پارلمان‌های روسیه اعلام کردند از همه پرسی کریمه چنانچه به الحاق این منطقه خودمختار به روسیه بیانجامد، حمایت خواهند کرد.

پارلمان محلی شبه جزیره کریمه، روز گذشته (پنجشنبه) اعلام کرد رفراندومی برای پیوستن به خاک روسیه در روز شانزدهم مارس (۹ روز دیگر) برگزار می‌کند.

تصمیمی که با واکنش تند دولت موقت اوکراین و کشورهای غربی روبرو شد.

روز گذشته، علاوه بر محکومیت این تصمیم از سوی سران کشورهای غربی، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در تماسی تلفنی درباره بحران اوکراین گفتگو کردند.

آقای اوباما در این تماس تلفنی که یک ساعت طول کشید، حضور نیروهای نظامی روسیه در کریمه و طرح همه‌پرسی برای الحاق این شبه جزیره به روسیه را نقض حاکمیت ملی اوکراین و یکپارچگی جغرافیایی این کشور دانست و بر راه حل دیپلماتیک در این باره تاکید کرد.

در سوی دیگر، ولادیمیر پوتین با تاکید بر "غیرقانونی بودن" دولت موقت روی کار آمده در اوکراین، به آقای اوباما گفت که روابط روسیه و آمریکا نباید تحت تاثیر بحران اوکراین قرار گیرد.

سخنگوی رئیس جمهوری روسیه هم امروز گفت که با وجود اختلاف جدی میان غرب و روسیه بر سر اوکراین، روسیه امیدوار است که این بحران شرق و غرب را به دوران جنگ سرد بازنگرداند.

در همین حال، روز جمعه پنتاگون گزارش کرد چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا در گفتگویی ۲۰ دقیقه‌ای با همتای اوکراینی خود پیرامون تحولات در کیف و کریمه سخن گفته است.

مطالب مرتبط