روسیه قطعنامه محکومیت رفراندوم کریمه را وتو کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption نمایندگان آمریکا و روسیه، قبل از رای گیری در شورای امنیت، با هم گفت‌وگو کرده بودند

روسیه قطعنامه محکومیت رفراندوم کریمه را در شورای امنیت سازمان ملل وتو کرد.

پیش‌نویس این قطعنامه توسط آمریکا و با پشتیبانی کشورهای غربی در شورای امنیت مطرح شد و رفراندوم پیوستن کریمه به روسیه را محکوم می‌کرد.

چین به این قطعنامه رای ممتنع داد، اما ۱۳ کشور دیگر عضو شورای امنیت آن را تایید کردند.

بنا است فردا در شبه جزیره خودمختار کریمه که اکثریت جمعیت آن روس تبار هستند برای جدایی این منطقه از اوکراین و پیوستنش به روسیه رفراندومی انجام شود. دولت موقت اوکراین و قدرت‌های غربی اعلام کرده‌اند که نتیجه این رفراندوم را نخواهند پذیرفت.

به دنبال برکناری ویکتور یانوکوویچ از قدرت، نیروهایی نظامی در کریمه حضور پیدا کرده‌اند که اگرچه حضورشان رسما تحت پرچم روسیه نیست، باور عمومی این است که آنها نیروهای ارتش روسیه هستند.

پرچم روسیه در دونتسک، پرچم اوکراین در مسکو

Image caption تظاهرات امروز مخالفان دولت روسیه در مسکو در دو سال گذشته بی سابقه بود

امروز همچنین مخالفان و موافقان سیاست کنونی کرملین در قبال بحران اوکراین در مسکو و دونتسک تظاهرات کردند. در مسکو ده‌ها هزار نفر با مداخلات کنونی روسیه در اوکراین مخالفت کردند. در عین حال صدها نفر در دونتسک، در شرق اوکراین، به هواداری از رورسیه راهپیمایی کردند.

تظاهرکنندگان در دونتسک شیشه‌های یک مقر نیروهای امنیتی اوکراینی را شکستند و با پایین کشیدن پرچم اوکراین، پرچم روسیه را بر فراز این ساختمان به اهتزاز در آوردند.

در مقابل مخالفان سیاست کنونی روسیه در اوکراین، در حالی که پرچم‌های روسیه و اوکراین را در دست داشتند، "اشغال کریمه" را اقدامی شرم‌آور خواندند.

در عین حال تظاهراتی هم به هواداری از سیاست کرملین در مسکو برگزار شد.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرده است که "درخواست‌های کمک شهروندان مسالمت‌جو" در مناطق بحرانی اوکراین را مورد بررسی قرار می‌دهد.

حق نشر عکس AFP
Image caption امروز صدها نفر در دونتسک، در شرق اوکراین، به هواداری از روسیه تظاهرات کردند

گزارش‌هایی هم منتشر شده است که بانک‌ها و موسسات مالی عمده روسیه به جابه‌جایی دارایی‌هایشان در بانک‌های غربی پرداخته‌اند. قدرت‌های غربی روسیه را تهدید کرده‌اند که اگر کریمه را به خاک خود منضم کند، مورد تحریم قرار خواهد گرفت.