قاچاق مواد مخدر به زندان با هواپیمای بدون سرنشین

حق نشر عکس AFP.Getty Images
Image caption استفاده‌های غیرقانونی از هواپیماها و هلیکوپترهای کنترل از راه دور که بسادگی در دسترس همگان هستند روز بروز در حال افزایش است.

پلیس استرالیا مردی را دستگیر کرده که قصد داشت با استفاده از هواپیمای بدون سرنشین به داخل زندانی در ملبورن مواد مخدر قاچاق کند.

مقامات پلیس ایالت ویکتوریا امروز (دوشنبه ۱۹ اسفند) در بیانیه‌ای اعلام کردند که دیروز مقامات زندانی در ملبورن به پلیس اطلاع دادند که یک هواپیمای بدون سرنشین بالای زندان در حال پرواز است.

این هواپیما چهار موتوره مقدار کمی مواد مخدر حمل می‌کرد. پلیس توانست یک زن و یک مرد را در خودرویی در جاده‌ای در نزدیک زندان شناسایی کند که با کنترل از راه دور هواپیما را هدایت می‌کردند.

مرد ۲۸ ساله به اتهام مالکیت مواد مخدر و عمل مجرمانه دستگیر و بعد به قید ضمانت آزاد شد تا هفته آینده در دادگاه محاکمه شود. هویت زنی که در خودرو بود فاش نشده است.

پلیس درباره ویژگی‌های این هواپیمای بدون سرنشین توضیح بیشتری نداده است.

به گفته یکی از مقامات استرالیایی، این یکی از تازه ترین روش‌هایی است که برای انتقال مواد مخدر به داخل زندان بکار گرفته شده است.

پیش از این از پرتاب توپ‌های تنیس که حاوی مواد مخدر بودند به داخل زندان استفاده شده بود.

به گفته کارشناسان جلوگیری از پرواز هواپیماهای کنترل از راه دور بسیار دشوار است و استفاده غیرقانونی از آنها مرتب در حال افزایش است.

سال گذشته چهار نفر در آمریکا به اتهام انتقال غیر قانونی توتون به داخل زندان با استفاده از این پرنده‌های کنترل از راه دور دستگیر شده بودند.

دو سال پیش در روسیه از این روش برای انتقال ۷۰۰ گرم هروئین به داخل زندان استفاده شده بود. این روش در سال ۲۰۰۹ در بریتانیا هم به کار گرفته شد. کانادا هم موضوع مشایهی را گزارش کرده است.

اخیرا در سائوپائولوی برزیل هم از یک هلی‌کوپتر که از راه دور منترل می‌شد برای انداختن ۲۵۰ گرم کوکایین به داخل یک مرکز بازپروری استفاده شده است.

این فناوری در ابتدا استفاده نظامی داشت و بعد برای عکسبرداری هوایی و تحقیقات پلیس بکار رفت.

اما این هواپیماهای بدون سرنشین اکنون به راحتی در دسترس همگان قرار دارند، قیمت آنها زیاد نیست و استفاده از آنها آسان است و نیاز به تخصص یا مهارت خاصی ندارد.

در همین حال مقامات سازمان هوایی آمریکا امروز اعلام کردند که در مورد لغو محکومیت یک شهروند سوئیس به پرداخت ده هزار دلار جریمه، درخواست تجدید نظر خواهند کرد.

این فرد با استفاده از یک هواپیمای بدون سرنشین تبلیغات می‌کرد.

گفته می‌شود رای قاضی که این جریمه را لغو کرده است راه را برای استفاده از روش تبلیغاتی در آمریکا باز خواهد کرد.

مطالب مرتبط