گرسنگی، 'سلاح جنگ در دست نیروهای اسد'

حق نشر عکس AP
Image caption جمعیت انبوهی از مردم در اردوگاه یارموک که برای دریافت کمک صف کشیده اند.

سازمان عفو بین الملل می گوید نیروهای دولت بشار اسد در سوریه از ترفند گرسنگی دادن غیرنظامیان به عنوان اسلحه ای جنگی علیه مردم استفاده می کنند.

این گروه حامی حقوق بشر می گوید دست کم ۱۲۸ آواره در اردوگاه یرموک در دمشق از گرسنگی جان داده اند.

به گفته این سازمان هزاران نفر هنوز گرفتارند و با بحران انسانی فاجعه باری روبرو هستند.

عفو بین الملل می گوید خانواده ها مجبور شده اند به دنبال غذا در خیابان ها آواره شوند و خود را در معرض گلوله تک تیراندازها قرار دهند.

اوایل هفته گزارش هایی از درگیری هایی تازه در حاشیه اردوگاه یرموک منتشر شده بود.

اردوگاه یرموک که گفته می شود حدود ۱۷ هزار تا ۲۰هزار آواره فلسطینی و سوریست و شاهد بدترین درگیری ها در پایتخت بوده است.

یرموک حدود یک سال است که برق ندارد و اغلب بیمارستان ها بعد از ته کشیدن ساده ترین اقلام پزشکی تعطیل شده اند.

فیلیپ لوتر، مدیر خاورمیانه سازمان عفو بین الملل می گوید نیروهای بشار اسد با گرسنگی دادن غیرنظامیان به عنوان اسلحه جنگی، مرتکب جنایت جنگی شده اند.

به گفته او "روایت های وحشتناک خانواده هایی که به خوردن سگ و گربه روی آورده اند، غیرنظامیانی که هدف گلوله تک تیراندازان قرار گرفته اند در حالی که به دنبال غذا می گشته اند حالا به داستان تکراری یرموک تبدیل شده است."

سوءتغذیه

آقای لوتر محاصره یرموک را "مجازات جمعی" غیرنظامیان خواند و از دولت سوریه خواست به سازمان های امداد اجازه دهد به این اردوگاه دسترسی پیدا کنند.

ساکنان یرموک به سازمان عفو بین الملل گفته اند ماه هاست میوه و سبزی جات نخورده اند و گفته می شود دست کم ۶۰% از مردم دچار سوء تغذیه شده اند.

این اردوگاه ابتدا به عنوان اقامتگاهی برای فلسطینیانی ساخته شد که از جنگ سال ۱۹۴۸ اعراب و اسراییل فرار کرده بودند اما از اواخر سال ۲۰۱۲ زمانی که گروه های مخالف دولت اسد وارد آن شدند هدف حملات سنگین قرار گرفت

اکثر ۱۸۰ هزار فلسطینی که در یرموک زندگی می کردند از این اردوگاه در سوریه فرار کرده اند اما از تابستان سال گذشته زمانی که نیروهای بشار اسد این اردوگاه را محاصره کردند ۲۰ هزار نفر در آن گرفتار شده اند.

ماه گذشته شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه ای صادر کرد و در آن از تمام طرف های درگیر در سوریه خواست که حصر را بشکنند اما از آن زمان هنوز هیچ پیشرفت یا تغییری در وضعیت غیرنظامیان در یرموک حاصل نشده است.

سازمان ملل متحد توانست مقادیری اقلام کمکی به اردوگاه برساند اما همین امداد هم زمانی که آتش بس میان مخالفان و فلسطینیان حامی دولت در اردوگاه شکسته شد متوقف گشت.