دیوید کامرون با تحریم اسرائیل مخالفت کرد

حق نشر عکس AP
Image caption این اولین سفر دیوید کامرون به اسرائیل از زمان به قدرت رسیدنش در چهار سال پیش است

دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا که برای دیدار با مقام‌های اسرائیلی به این کشور رفته، در پارلمان اسرائیل سخنرانی کرده است.

آقای کامرون در سخنرانی خود در کنست - پارلمان اسرائیل از تلاش‌های دیپلماتیک دولت آمریکا برای حل مناقشه خاورمیانه حمایت کرد.

دیوید کامرون از اعتقاد راسخ خود به اسرائیل و حق مردم این کشور در برخورداری از امنیت سخن گفت و در عین حال افزود که از صلح بین اسرائیل و فلسطینیان حمایت می کند.

آقای کامرون در این سخنرانی گفت که با "تحریم" اسرائیل که اخیرا از سوی برخی گروه ها و سازمان های غربی و بین المللی دنبال می شود مخالف است. این گروه ها و سازمان ها، از جمله تعدادی نهادهای علمی و اتحادیه‌های کارگری، در نظر دارند با منزوی کردن اسرائیل، دولت کنونی را وادار کنند سیاست شهرک سازی در اراضی اشغالی را متوقف کند.

نخست وزیر بریتانیا از آنچه که "مشروعیت زدایی" از اسرائیل می خواند ابراز انزجار کرد و گفت با همکاری اسرائیل، تلاش برای تحریم این کشور را خنثی خواهد کرد.

پیش از سخنرانی نخست وزیر بریتانیا، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل سخنرانی کرد. هنگام سخنرانی آقای نتانیاهو، جمعی از نمایندگان در اعتراض به تصویب لایحه احضار طلاب علوم دینی به خدمت سربازی، صحن پارلمان را ترک کردند اما با آغاز سخنرانی دیوید کامرون، به مجلس بازگشتند.

این اولین سفر آقای کامرون به اسرائیل از زمان به قدرت رسیدن در بریتانیا در چهار سال پیش است. پیش از این از دیوید کامرون به خاطر سفر نکردن به خاورمیانه طی این چهار سال انتقاد شده بود.

در جریان این سفر آقای کامرون با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی نیز دیدار و گفتگو می کند.

گسترش روابط تجاری میان بریتانیا و اسرائیل و بحران سوریه از دیگر محورهای مذاکرات مقام‌های بریتانیا و اسرائیل خواهند بود.

آقای کامرون در سال ۲۰۰۹ و زمانی که رهبر حزب مخالف در بریتانیا بود به اسرائیل سفر کرد.

در هیات تجاری همراه نخست وزیر بریتانیا، نمایندگان بخش‌های فن‎‌آوری نیز حضور دارند.

مطالب مرتبط