محکوم به اعدام پس از سه دهه بی‌گناه شناخته شد

حق نشر عکس AP
Image caption گلن فورد پس از سه دهه بر نیمکت اعدام سرانجام آزادی خود را بازیافت

یک مرد آمریکایی پس از سه دهه که در انتظار اجرای حکم اعدام بود سرانجام آزاد شد.

گلن فورد، مرد سیاهپوست شصت و چهارساله به اتهام سرقت مسلحانه و قتل یک مغازه دار ٥٦ ساله در ایالت لوئیزیانا محاکمه و در سال ١٩٨٥ به اعدام محکوم شد. او متهم بود در سال ١٩٨٣ ازادور روزمان را به ضرب گلوله در مغازه جواهرفروشی او در شهر شروپورت به قتل رسانده و اموالی را به سرقت برده است.

ایالت لوئیزیانا، واقع در جنوب شرق ایالات متحده، مجازات اعدام را لغو نکرده و دادگاه‌های این ایالات برای برخی جرایم سنگین حکم اعدام صادر می‌کنند.

رای دادگاه به آزادی گلن فورد پس از آن صادر شد که دادستان ایالتی با استناد به شواهد جدید، این فرد را از اتهام سرقت مسلحانه و قتل مبرا دانست و بعد از ظهر دیروز، آقای فورد پس از سه دهه حبس به دلیل جرمی که مرتکب نشده بود، زندان را ترک کرد.

گلن فورد، که اصلا اهل ایالت کالیفرنیا بود، گاه به عنوان کارگر برای فرد مقتول کار می‌کرد و پس از قتل ازادور روزمان، به این قتل متهم شد. وی همواره بر بیگناهی خود تاکید داشت و بارها درخواست‌هایی را برای تجدید نظر و لغو محکومیت خود تسلیم مقامات قضایی کرده اما این درخواست ها مورد قبول قرار نگرفته بود.

حق نشر عکس AP
Image caption سرنوشت گلن فورد از جمله نمونه‌های خطای قضایی است که می تواند باعث فاجعه‌ای بازگشت ناپذیر شود

در سال ٢٠٠٠، سرانجام دادگاه استیناف ایالت لوئیزیانا دستور رسیدگی به این ادعای گلن فورد را صادر کرد که گفته بود دادستان پرونده شواهد مربوط به دو برادر به نام‌های جیک و هنری رابینسون را که پیشتر به قتل ازادور روزمان متهم شده بودند نادیده گرفت و مانع از طرح آنها در جریان محاکمه شد.

به نوشته رسانه‌های محلی، بررسی سوابق محاکمه نشان داده است که در سال ٢٠١٣، فردی که از او نام برده نشده به اطلاع دادستانی رساند که جیک رابینسون به قتل ازادور روزمان اعتراف کرده است.

سرانجام روز پنجشنبه هفته گذشته، دادستانی لوئیزیانا با ارسال دادخواستی به دادگاه، اظهار داشت که "شواهد معتبری" دریافت شده که نشان می‌دهد گلن فورد در زمان سرقت و قتل ایزادور روزمان در محل وقوع جرم نبوده و نمی‌توانسته مرتکب این جرم شده باشد.

اجرای عدالت

ایالات متحده از جمله کشورهایی در جهان است که هنوز مجازات اعدام را به طور سراسری لغو نکرده و برخی از ایالت‌های آن همچنان به صدور و اجرای احکام اعدام برای "جرایم سنگین" ادامه می‌دهند.

در حال حاضر، اکثر کشورهای جهان به خصوص کشورهای پیشرفته، اعدام را یا رسما لغو و یا در عمل صدور چنین احکامی را متوقف کرده‌اند. سایر کشورها هم اکثرا مجازات اعدام را منحصرا در مورد مرتکبین جرایم جدی و موارد استثنایی مانند قتل عمد همراه با اقدامات خشونت آمیز دیگر به کار می‌گیرند.

نهادهای بین‌المللی ضمن تشویق کشورها به لغو مجازات مرگ، توصیه می‌کنند که در هر حال، اعدام صرفا برای مرتکبین جرایم استثنایی منظور شود و در این موارد نیز، روند رسیدگی قضایی باید دقیق و حتی‌الامکان مصون از خطا باشد.

حق نشر عکس MEHR
Image caption ایران با بالاترین سرانه اعدام در جهان در معرض انتقاد مخالفان اعدام قرار داشته است

سازمان‌های مدافع حقوق بشر هم معمولا مجازات اعدام را از مصادیق مجازات‌های خشن، بی رحمانه و غیرانسانی دانسته و با این استدلال که استفاده از این مجازات، تاثیری هم در کاهش جرایم ندارد، خواستار لغو آن در تمامی کشورها هستند.برخی از مخالفان حکم اعدام، احتمال خطا در جریان رسیدگی قضایی را از دیگر دلایل نامناسب بودن اعدام، به عنوان یک مجازات بازگشت ناپذیر می‌دانند. پرونده گلن فورد نمونه ای از چنین مواردی است.

در حال حاضر، تعدادی از کشورهای جهان همچنان از اعدام به عنوان یک شیوه متداول مجازات به طور گسترده استفاده می‌کنند و براساس گزارش سازمان‌های بین‌المللی مدافع حقوق بشر، از نظر شمار صدور و اجرای احکام اعدام در جهان، ایران، با جمعیتی حدود هفتاد میلیون نفر، در رده دوم بعد از چین، با یک میلیارد و سیصد میلیون نفر جمعیت قرار دارد.

در نتیجه، جمهوری اسلامی از لحاظ آمار سرانه اعدام، که گاه در ملاء عام در شهرها اجرا می‌شود، رده اول جهانی را به خود اختصاص داده که انتقاداتی را نیز به دنبال داشته است.

مقامات جمهوری اسلامی این انتقادات و درخواست لغو مجازات اعدام در ایران را رد کرده و گفته‌اند که صدور و اجرای احکام اعدام براساس اعتقادات دینی آنان، لازم است

سازمان‌های مدافع حقوق بشر همچین معتقدند که روند رسیدگی قضایی در جمهوری اسلامی گاه نواقصی دارد و با معیارهای و ضوابط قضایی مورد قبول جامعه جهانی منطبق نیست که در نتیجه، باعث نگرانی بیشتر در مورد استفاده از مجازات اعدام در ایران می‌شود.

مطالب مرتبط