پارلمان اسرائیل معافیت نظام وظیفه طلاب یهودی را لغو کرد

یهودیان افراطی حق نشر عکس AFP
Image caption یهودیان سنتگرا مخالفت خود را با انجام خدمت سربازی ابراز داشته اند

پارلمان اسرائیل معافیت طلاب مدارس علوم دینی را لغو کرد.

روز چهارشنبه، ٢١ اسفند (١٢ مارس)، نمایندگان کنست - پارلمان اسرائیل - به لغو قانونی رای دادند که طبق آن، طلاب مدارس دینی متعلق به یهودیان سنتگرا مشمول خدمت نظام وظیفه نمی‌شدند. به این ترتیب، قانونی که از زمان تشکیل دولت اسرائیل اجرا می‌شده، لغو شده است.

این قانون پس از چند ماه درگیری سیاسی به تصویب رسید و پیشاپیش خشم یهودیان سنتگرا یا به اصطلاح افراطی را برانگیخته است. سنتگرایان خود را "حرادی" می‌خوانند که معنی آن "لرزندگان در حضور خداوند" است و معتقدند که وظایف مذهبی آنان بر خواست جامعه سکولار اسرائیل اولویت دارد.

قانون لغو معافیت طلاب مدارس دینی سنتگرایان از سال ٢٠١٧ - حدود سه سال دیگر - به اجرا در می‌آید و با اجرایی شدن آن، هر سال حداکثر تا یکهزار هشتصد تن از "طلاب نخبه" این مدارس از خدمت وظیفه اجباری معاف می‌شوند.

مدافعان این قانون گفته‌اند که در کشوری که تمامی دختران و پسران با رسیدن به سن هجده سالگی، به خدمت سربازی فرا خوانده می‌شوند، لازم است همه افراد در "به دوش کشیدن بار حفظ امنیت ملی" مشارکت داشته باشند و هیچ نوع معافیتی از این وظیفه مجاز نیست.

براساس قانون جدید، هر سال، دولت سهمیه مشخصی را برای سربازگیری از طلاب مدارس دینی متعلق به سنتگرایان تعیین می‌کند. اگر این سهمیه برآورده نشود، تمامی طلاب به استثنای یکهزار و هشتصد طلبه نخبه به خدمت سربازی احضار خواهند شد.

سهمیه‌ای که برای سال ٢٠١٧ پیش بینی شده، پنجهزار و دویست نفر است. طلابی که پس از دریافت احضاریه نظام وظیفه، از معرفی خود طفره بروند تحت پیگرد کیفری قرار می‌گیرند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption کنست با اکثریت قاطع آرا اما بدون حضور سنتگرایان به قانون جدید رای داد

این قانون با ٦٧ رای موافق در برابر ١ رای مخالف تصویب شد در حالیکه نمایندگان سنتگرای پارلمان همراه با تعدادی از نمایندگان مخالف دولت که به تصویب قوانین "غیر دموکراتیک" دیگری در دوره کنونی کنست معترض بودند، در رای گیری روز چهارشنبه شرکت نکردند.

با اینهمه، این گروه از نمایندگان با انتشار مطالبی در یک وبسایت، خشم خود را از تصویب این قانون ابراز داشتند. یکی از نمایندگان وابسته به گروه‌های سنتگرای یهودی با محکوم کردن این قانون، گفت که یهودیان متدین "نخست وزیر و شرکای او را هرگز نخواهند بخشید."

در مقابل، یائیر لاپید، وزیر دارایی که حزب او از لغو معافیت طلاب حمایت کرده گفته است که "آیا این انتظار زیادی است که بخواهیم کسانی که در این کشور زندگی می‌کنند و سربازان ما مسئولیت حفاظت از جانشان را برعهده دارند مانند سایر شهروندان اسرائیلی، مسئولیتی بر عهده بگیرند؟"

حدود ده درصد از جمعیت هشت میلیونی اسرائیل خود را یهودی سنتگرا یا "حرادی" می‌دانند اما تعداد آنان به خصوص در میان طبقات کم درآمدتر رو به افزایش است.

بسیاری از مردان این بخش از جمعیت اسرائیل بیکار هستند و معاش خود را با دریافت حق بیمه بیکاری تامین می‌کنند و به همین جهت، سایر اسرائیلیان آنان را باری اضافی بر دوش اقتصاد ملی می‌دانند که با وجود ارتزاق از خزانه دولت، از انجام وظایفی که سایرین برعهده می‌گیرند طفره رفته‌اند.

به گفته طرفداران معافیت طلاب از خدمت سربازی، تحصیل در علوم دینی مبنای حیات یهودیان را تشکیل می‌دهد و طلاب و علمای یهود حق دارند تمامی وقت خود را به مطالعه علوم دینی اختصاص دهند و انجام خدمت سربازی آنان را از عمل به این واجب دینی باز می دارد.

تلاش اسرائیلی‌های سکولار برای تغییر در برخی قوانین و روش‌های رایج در کشورشان به دلیل ملاحظات سیاسی با موانع متعددی مواجه بوده است اما دولت کنونی اسرائیل تنها دولت ائتلافی طی یک دهه گذشته است که هیچ عضو آن از احزاب و گروه‌های سنتگرای یهود نیست.

مطالب مرتبط