هشدار هفت کشور صنعتی جهان به روسیه

حق نشر عکس Getty Images
Image caption تبلیغات برای همه‌پرسی کریمه در سیفروپول

رهبران ۷ کشور صنعتی جهان (جی ۷) از روسیه خواسته‌اند تا تلاشهایش را برای "ضمیمه کردن" کریمه به خاک خود، متوقف کند.

این کشورها گفته‌اند که در صورت چنین اقدامی آنها به طور انفرادی و همچنین در اقدامی گروهی تدابیر تازه ای را علیه روسیه اتخاذ خواهند کرد.

مقامات ارشد هفت کشور صنعتی جهان در هشدار خود به روسیه همچنین گفته‌اند که آنها نتیجه همه‌پرسی اعلام شده را که قرار است اوایل هفته آینده برگزار شود، نخواهند پذیرفت.

گروه هفت شامل بریتانیا، کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن و آمریکا است.

رهبران این کشورها و همچنین اتحادیه اروپا از روسیه خواسته‌اند تا هرچه زودتر اقداماتش را با هدف تغییر وضعیت شبه جزیره کریمه را، متوقف کند.

همزمان رئیس امنیت ملی اوکراین هشدار داده است که روسیه در حال متمرکز کردن نیروهایش در مرز با اوکراین است.

به گفته این مقام ارشد امنیتی اوکراین، دولت روسیه پس از مانور نظامی ماه گذشته خود در مرز مشترک نیروهایش را به عقب نبرده است.

"به کیف برمی‌گردم"

روز گذشته ویکتور یانوکوویچ، رییس جمهور برکنار شده اوکراین که به روسیه گریخته، در نطقی که از تلویزیون روسیه پخش شد تاکید کرد که خود را رییس جمهور مشروع اوکراین می‌داند.

رئیس جمهور برکنار شده اوکراین، دولت اوکراین را نامشروع دانست و آنها را ملی‌گرایان تندرو و نئوفاشیست نامید.

حق نشر عکس AP
Image caption آقای یانوکوویچ در نطق خود به غرب و آمریکا حمله کرد

آقای یانووکویچ که از روستوف-نا-دونو شهری در جنوب روسیه، در حاشیه رود دُن سخن می‌گفت برای اولین بار از نهم اسفند (۲۸ فوریه) در انظار عمومی ظاهر می‌شد.

در آن روز آقای یانوکوویچ پس از سه ماه تظاهرات مخالفان و ناآرامی در اوکراین، این کشور را ترک کرد اما در نطقی طولانی اعلام کرد که هنوز زمام امور را در دست دارد.

اما پارلمان اوکراین او را از قدرت خلع کرد و الکساندر تورچینف، رئیس پارلمان به عنوان رییس جمهور موقت قدرت را بدست گرفت.

رئیس جمهور سابق اوکراین گفت از این کشور فرار نکرده و مجبور شده برای حفظ جان خود از دست تندروها در روسیه پناه بگیرد: "من مطمئنم زمانی که اوضاع بهتر شود، که خیلی دیر نخواهد بود بدون شک به کیف برخواهم گشت."

او تاکید کرد که من قدرت را پیش از پایان دوره ریاست جمهوری‌ام به کسی تحویل نداده‌ام، "هنوز زنده هستم و بر اساس قانون اساسی اوکراین هم استیضاح نشده‌ام."

او افزود "من هم تنها رییس جمهور و هم تنها فرمانده کل قوای مشروع اوکراین هستم."

آقای یانوکوویچ دولت جدید اوکراین را "کودتاچی" و "دار و دسته" افراطی‎های ملی‌گرا نامید و گفت دیر یا زود این افراد به سزای اعمال خود خواهند رسید.

رئیس جمهور سابق اوکراین در این نطق هفت دقیقه‌ای به زبان روسی، انتخابات ریاست جمهوری چهارم خرداد (۲۵ مه) اوکراین را "غیرقانونی و نامشروع" خواند و گفت دولت جدید "مسئول درد و رنج ملت است."

او همچنین به همه‌پرسی کریمه که یکشنبه آینده برای پیوستن به روسیه برگزار می‌شود اشاره کرد و دولت جدید اوکراین را مسئول آن دانست: "اعمال شما باعث شد کریمه درخواست جدایی کند، مردم جنوب و شرق حتی با وجود اینکه مسلسل‌ها به سمتشان گرفته شده می خواهند عزت خود را حفظ کنند."

رئیس جمهور سابق اوکراین گفت دولت جدید مردم را فریب داده و برای آنها روزگار سختی رقم زده اما ملت در نهایت "قیام خواهد کرد و متحد خواهد شد."