ناو جنگی چین برای یافتن هواپیمای ناپدید شده عازم دریای جنوبی چین شد

تازه‌ترین تحولات

حق نشر عکس Reuters
Image caption تاکنون جستجوها برای یافتن هواپیمای مالزیایی نتیجه‌ای نداشته است

تلویزیون دولتی چین می‌گوید یک ناو جنگی این کشور برای جست‌و‌جوی قطعات مشاهده شده توسط ماهواره‌های چینی که احتمال داده شده مربوط به هواپیمای ناپدید شده مالزیایی باشد، عازم دریای جنوبی چین شده

است.

مالزی می‌گوید این تصاویر ربطی به هواپیمای ناپدید شده ندارند.

پیشتر حشام‌الدین حسین، وزیر حمل و نقل مالزی گفت که سفارت چین در مالزی به او اطلاع داده که تصاویر ماهواره‌ای منتشر شده از سوی چین اشتباهی منتشر شده‌اند.

حق نشر عکس PRC
Image caption وزیر حمل و نقل مالزی می‌گوید که این تصاویر به اشتباه منتشر شده است

همچنین او گزارش برخی از رسانه‌های آمریکایی را تکذیب کرد که گفته اند هواپیمای مفقود شده ممکن است ساعاتی پس از آخرین تماس با پایگاه‌های زمینی، همچنان در حال پرواز بوده باشد.

دیروز (چهارشنبه ۱۲ مارس) چین تصاویری ماهواره‌ای منتشر کرد که گمان می‌رفت ممکن است قطعاتی از لاشه هواپیمای مالزیایی ناپدید شده باشد.

وبسایت دولتی چین سه تصویر ماهواره ای منتشر کرد که اشیایی سفیدی را نشان می‌داد که روی آب‌های دریای جنوب چین شناور بودند.

این تصاویر روز یکشنبه، یعنی تنها یک روز بعد از ناپدید شدن بوئینگ ۷۷۷ خطوط هوایی مالزی، برداشته تهیه شده بود اما وبسایت وزارت علوم چین تا روز چهارشنبه آنها را روی وبسایت خود قرار نداد.

براساس این تصاویر، موقعیت جغرافیایی محل قطعات سفید شناور بر سطح آب نقطه ای در دریای جنوب چین واقع در شرق مالزی و جنوب ویتنام است.

خبرگزاری رسمی چین - شین‌هوا - گزارش کرد که اندازه تخمینی بزرگترین شیئی که در این عکس‌ها دیده می‌شود ۲۴ متر در ۲۲ متر است.

این سه تصویر عبارتند از:

حق نشر عکس PRC
حق نشر عکس PRC
حق نشر عکس PRC

ارتش خلق چین همچنین روز سه‌شنبه اعلام کرد چند ماهواره که قابلیت عکس‌برداری با کیفیت بالا را دارند به آسمان دریای جنوبی چین هدایت کرده تا در عملیات تجسس برای یافتن اثری از این هواپیمای مسافربری که ۲۳۹ سرنشین داشت، شرکت کنند. این ماهواره‌ها از مرکزی نظامی در شمال چین هدایت می‌شوند.

همزمان مالزی آخرین تماس رادیویی هواپیمای پرواز ام اچ ۳۷۰ با برج مراقبت را منتشر کرد که از "تحت کنترل" بودن آن خبر می‌دهد.

آخرین گفتگوی رادیویی میان خلبان و گروه کنترل پرواز تنها چند دقیقه پیش از ناپدید شدن هواپیما انجام گرفت و در آن خلبان می گوید: "همه چیز مرتب است."

در همین حال، مقامات چین آشکارا از آنچه گزارش‌های ضد و نقیض مقامات مالزی درباره هواپیمای گمشده این کشور می‌خوانند، انتقاد کرده‌اند.

یک سخنگوی وزارت خارجه چین گفته است نمی‌توان با صراحت گفت که چه بخشی از اطلاعات ارایه شده از سوی مقامات مالزی، درست است.

این در حالی است که مقامات مالزی می‌گویند که در اطلاعات ارایه شده هیچ ابهامی وجود ندارد و تاکید کرد‌ه‌اند که آنها وضعیت مقامات چینی را درک می‌کنند.

حدود دو سوم مسافران این پرواز که از کوآلالامپور عازم پکن بود، ملیت چینی دارند.

دو مسافر ایرانی هم در میان مسافران پرواز ام اچ ۳۷۰ بوده اند که اخبار مربوط به پاسپورت‌های جعلی آنها در روزهای گذشته خبرساز شد اما نتایج بررسی‌های پلیس مالزی و پلیس اینترپل فرضیه ارتباط آنها با یک "نقشه تروریستی" را بعید و دور از انتظار ارزیابی کرد.

هواپیمای مالزیایی روز شنبه گذشته و ساعاتی پس از پرواز ازاین کشور به مقصد چین از صفحه رادار محو شد.

از آن زمان تاکنون جستجوها برای یافتن این هواپیما نتیجه‌ای نداشته است.

حق نشر عکس BBC World Service

هواپیماها چگونه ردیابی می‌شوند؟

حق نشر عکس BBC World Service

با گذشت پنج روز از ناپدید شدن هواپیمای خطوط هوایی مالزی، به نظر نمی رسد که مقامات مسئول به یافتن ردی از آن نزدیک شده باشند.

این حادثه را می توان پررمز و رازترین حادثه هوایی عصر مدرن تعبیر کرد که توجه ها را به چگونگی ردیابی هواپیماها جلب کرده است. این پرسش نیز اذهان را به خود مشغول کرده که یک هواپیمای بزرگ مسافربری چطور می تواند ناپدید شود، بدون اینکه ردی از خود برجای گذارد؟

هواپیماها با استفاده از چند سیستم می توانند با زمین ارتباط برقرار کنند ولی در مورد این هواپیما گویی که همه این سیستم ها از کار افتاده بود.

مرکز کنترل ترافیک هوایی با یک رادار ثانویه مسیر هواپیما را دنبال می کند. این کار با استفاده از امواج راداری که موقعیت هواپیما را مشخص می کند و نیز با سیگنالی که ترانسپوندر هواپیما می فرستد، انجام می شود.

همه هواپیماهای تجاری مجهز به دستگاه ترانسپوندر هستند که به طور اتوماتیک یک کد چهار رقمی ویژه به هنگام دریافت امواج رادار، مخابره می کند. با این کد می توان هواپیما را شناسایی کرد.

رادار اولیه صرفا جهت پشتیبانی از رادار ثانویه به کار گرفته می شود . این رادار فقط می تواند موقعیت هواپیما را در هوا نشان دهد و قادر به شناسایی آن نیست.

در مورد هواپیمای شرکت هواپیمایی مالزی، به نظر می رسد که با توقف سیگنال های ترانسپوندر آن، از صفحه مرکز کنترل ترافیک هوایی محو شده است.

آخرین پیامی که از هواپیما دریافت شده نشان از عادی بودن اوضاع آن داشته است.

هواپیما ها به سیستم رهگیری جی پی اس هم مجهز هستند ولی شبکه کنترل ترافیک هوایی در جهان بیشتر بر سیستم راداری متکی است.

حق نشر عکس BBC World Service

خلبان ها با استفاده از جی پی اس می توانند موقعیت خود را بفهمند ولی این اطلاعات معمولا به مرکز کنترل ترافیک ارسال نمی شود.

ناپدید شدن هواپیمای مالزیایی، لزوم بهبود وضعیت رهیابی هواپیماها را برجسته ساخته است.

وقتی که در سال ۲۰۰۹ هواپیمای شرکت ایرفرانس در اقیانوس اطلس سقوط کرد، سیستم موسوم به "ACARS" به مسئولان تحقیق امکان داد تا به آنچه روی داده پی ببرند.

این سیستم، در واقع ارتباطی بین رایانه های هواپیما با رایانه های موجود روی زمین، برقرار می کند.

راز پرواز ام اچ ۳۷۰ مالزی ممکن است تنها از طریق جعبه سیاه آن گشوده شود.

ولی با این احتمال که هواپیما ممکن است به داخل آب سقوط کرده باشد، یافتن این جعبه کار ساده ای نیست.

در مورد هواپیمایی ایر فرانس، دو سال طول کشید تا جعبه سیاه آن پیدا شود.

مطالب مرتبط