روسیه از اوضاع منطقه بعد از سال ۲۰۱۴ 'نگران است'

ولینتینا ماتوینکو حق نشر عکس BBC World Service
Image caption خانم ماتوینکو گفت که روسیه از وضع منطقه بعد از سال ۲۰۱۴ نگران بوده است

رئیس شورای فدراسیون روسیه می‌گوید که در ملاقات خود با رئیس جمهوری تاجیکستان مسئله اوضاع در آسیای مرکزی بعد از سال ۲۰۱۴ را مطرح کرده است.

والنتیا ماتوینکو گفت که روسیه از وضع منطقه بعد از سال ۲۰۱۴ نگران است و مناسبات تاجیکستان و روسیه در تأمین امنیت منطقه نقش بارزی دارد.

خانم ماتوینکو روز پنج‌شنبه‌ ۱۳ مارس در جمع خبرنگاران گفت: "[وضعیت] این منطقه پیچیده و دشوار است. و مسلما نگرانی خاصی از زمانی که نیروهای بین‌المللی از افغانستان بیرون می‌آید، وجود دارد. اضطراب ما از سرزدن بی‌ثباتی در افغانستان و آسیای مرکزی است و ما باید برای تأمین صلح و ثبات در منطقه متحد شویم.”

خانم ماتوینکو، همچنین، از مقامات بلندپایه تاجیکستان برای تمدید حضور پایگاه نظامی روسیه تا سال ۲۰۴۲ در تاجیکستان اظهار سپاس کرد.

او افزود: "این اقدام نیز یکی از عوامل جدی برای مهار تنشهای فزاینده در منطقه بوده و همچنین، این عامل بیانگر ماهیت اعتماد خاصی در مناسبات دو کشور است.”

این مقام روس گفت که نظر دولتهای روسیه و تاجیکستان به بسیاری از مسائل بین‌المللی و منطقه‌ای مشابه و یا به هم نزدیک بوده‌اند.

اما خانم ماتوینکو دقیق از هیچ رویدادی یادآور نشد و همچنین در مورد آن که آیا در ملاقات امروز خود با امامعلی رحمان بحران اکراین را نیز برسی کردست یا خیر، اطلاع نداد.

هرچند به گفته برخی از کارشناسان سیاسی یکی از اهداف اصلی سفر دوروزه رئیس شورای فدراسیون روسیه به تاجیکستان و ملاقاتهای او با برخی از مقامات تاجیک بررسی اوضاع فعلی در اوکراین بوده است.

والنتیا ماتوینکو، رئیس شورای فدراسیون روسیه روز قبل به تاجیکستان آمد و دیروز با محمدسید عبیدالله‌اف، رئیس مجلس ملی پارلمان تاجیکستان ملاقات کرد و در همایش هیئتهای کاری روسیه و تاجیکستان شرکت داشت.

قرار است، بعد از ظهر امروز خانم ماتوینکو از پایگاه نظامی روسیه در تاجیکستان که در قسمت جنوبی شهر دوشنبه واقع است، دیدن کرده و با نظامیان روس ملاقات انجام دهد.