انتقاد گروهی از ایرانیان مقیم نیویورک از حمایت شهردار از اسرائیل

حق نشر عکس AP
Image caption آقای بلاسیو به تازگی به شهرداری نیویورک انتخاب شده است

جمعی از ایرانیان ساکن نیویورک با انتشار نامه‌ای خطاب به بیل دو بلاسیو، شهردار جدید این شهر، از وی خواسته‌اند تا حمایت خود از سیاست‌های لابی اسرائیل، موسوم به "ایپک" را پس بگیرد.

ماه گذشته شهردار تازه انتخاب شده نیویورک در سخنرانی در جلسه‌ای که خبرنگاران اجازه حضور در آن را نیافتند، به اعضای این نهاد پرقدرت طرفدار اسراییل گفته بود که وظیفه خود می‌داند که در مقام شهردار نیویورک همیشه از اسرائیل حمایت کند.

او به "ایپک" قول داده بود که دفترش همیشه به روی آنها و خواسته‌هایشان باز است و گفته بود: "اگر ایپک در واشنگتن یا هر جای دیگر به من نیاز داشته باشد، با کمال میل در خدمت خواهم بود."

اگرچه خبرنگاران در این جلسه حضور نداشتند اما صدای این سخنرانی به بیرون درز کرد و مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت.

بعضی از این تعهد او به دفاع از اسرائیل انتقاد کردند.

شهردار نیویورک در یک برنامه تلویزیونی با این پرسش رو به رو شد که در کجای شرح وظایف شهردار نیویورک آماده است که او موظف است وارد حوزه سیاست خارجی شود و از منافع اسرائیل دفاع کند؟ آقای دو بلاسیو با دفاع از موضعش گفت با توجه به تعداد یهودیانی که در نیویورک زندگی می‌کنند، پیوند ناگسستنی میان نیویورک و اسرائیل وجود داشته و خواهد داشت.

پیش از این تعدادی از یهودیان سرشناس و چپ‌گرای ساکن نیویورک هم با اشاره به مواضع راست گرایانه نهاد "ایپک" و دفاعش از سیاست‌های بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، از حرف‌های شهردار در جمع اعضای این نهاد انتقاد کردند.

نامه ای که ۷۲ ایرانی ساکن نیویورک نوشته‌اند همچنین از حمایت شهردار نیویورک از تحریم‌ها علیه ایران انتقاد کرده است.

آقای بلاسیو پیش از آن‌که به عنوان شهردار انتخاب شود کارزاری را با همکاری دو گروه "ایران ۱۸۰" و "اتحاد علیه ایران هسته‌ای" آغاز کرده‌ بود تا آن دسته از شرکت‌های خودروسازی که با ایران معامله‌ تجاری انجام می‌دهند با جریمه مواجه شوند.

یرواند آبراهامیان، حمید دباشی، شجاع آذری و علی میرسپاسی از جمله امضا کنندگان این نامه هستند. امضاکنندگان نامه از آقای بلاسیو خواسته‌اند تا "نماینده‌ی همه‌ شهروندان نیویورک" باشد.

مطالب مرتبط