آمریکا و چین در مورد محل احتمالی هواپیمای مالزیایی اختلاف نظر دارند

حق نشر عکس Getty Roslan
Image caption ابهام در مورد سرنوشت هواپیمای ناپدید شده مالزیایی همچنان باقی است

از سرنوشت هواپیمای ناپدید شده مالزیایی هنوز خبری در دست نیست اما در مورد محل سقوط احتمالی آن بین کارشناسان چینی و آمریکایی اختلاف نظر بروز کرده است.

روز جمعه، ۲۳ اسفند (۱۴ مارس)، رسانه‌های خبری چین با استناد به اظهارات کارشناسان زلزله‌شناسی آن کشور گزارش کردند که احتمال دارد هواپیمای مالزیایی در نقطه‌ای در دریای چین جنوبی سقوط کرده باشد.

این نقطه در حدود یکصد کیلومتری شمال غرب محلی واقع شده که خلبان هواپیمای مالزیایی آخرین پیام رادیویی خود را از آنجا به مراکز کنترل هوایی مالزی ارسال کرد و گفت که همه چیز به روال عادی است.

براساس این گزارش، اطلاعاتی که مراکز زلزله‌شناسی چین از فعل و انفعالات اخیر ثبت کرده‌اند نشان می‌دهد که حوالی زمان ناپدید شدن هواپیما، برای نخستین بار، لرزه‌هایی در بستر دریا در این منطقه روی داد در حالیکه پیش از آن، فعل انفعالات مشابهی در این محل ثبت نشده بود. زلزله‌شناسان چینی گفته‌اند که احتمال دارد این لرزه‌ها ناشی از سقوط هواپیما به داخل دریا بوده باشد.

در همانحال، مقامات آمریکایی اعلام کرده‌اند که یک کشتی و یک هواپیمای شناسایی را در جستجوی آثاری از هواپیمای ناپدید شده به اقیانوس هند و منطقه‌ای واقع در غرب آخرین محل تماس رادیویی هواپیما اعزام کرده‌اند. به گفته آنان، تصمیم به گسترش منطقه جستجو به طرف غرب براساس "اطلاعات جدید" اتخاذ شده است.

روز جمعه، مقامات هندی هم گفتند که عملیات جستجوی نیروی دریایی این کشور را به آب‌های شرق جزایر آندمان گسترش داده‌اند زیرا نشانه‌هایی در دست است حاکی از اینکه ممکن است هواپیما ساعت‌ها پس از دریافت آخرین پیام رادیویی، همچنان در حال پرواز بوده باشد.

حق نشر عکس AP
Image caption چندین کشور در جستجو برای یافتن هواپیمای مالزیایی مشارکت دارند

روز گذشته، روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال به نقل از "منابع آگاه" که از آنها نام نبرد، نوشت که تا چهار ساعت پس از آخرین تماس رادیویی خلبان، سازندگان هواپیما همچنان علایمی ارسالی از موتور هواپیما را دریافت می‌کردند.

این گزارش باعث گمانه‌زنی رسانه‌ای شد که برخی از آنها حتی این نظر را مطرح کردند که ممکن است کنترل هواپیما به نحوی در اختیار کسان دیگری قرار گرفته باشد که پس از قطع تماس رادیویی، آن را به سوی مقصد نامعلومی هدایت کردند. این رسانه‌ها با محاسبه مسافتی که هواپیما طی این مدت قادر به پیمودن آن بود، محل‌های احتمالی فرود آن را محاسبه کرده و گفتند که ممکن است "ربایندگان" در صدد استفاده از آن برای مقاصد دیگری باشند.

مقامات مالزیایی این گزارش‌ها را رد کردند و گفتند که هم شرکت بوئینگ، سازنده هواپیما، و هم شرکت رولزرویس، سازنده موتور جت آن، دریافت چنین علایمی را در زمان مورد ادعای روزنامه آمریکایی تکذیب کرده‌اند.

در همانحال، نیروی هوایی مالزی گفته است که براساس سوابق مشاهدات راداری این نیرو، احتمال دارد که هواپیما پس از آخرین تماس رادیویی خلبان، به دلایلی در صدد بازگشت به مبدا پرواز برآمد و پس از عبور از فراز خاک مالزی، در دریا سقوط کرد. به همین دلیل، دولت مالزی دامنه جستجو را به خلیج مالاکا گسترش داده است.

روز شنبه گذشته، یک هواپیمای مسافربری از نوع بوئینگ ۷۷۷ متعلق به شرکت هواپیمایی مالزی با ۲۳۹ مسافر و خدمه در مسیر پرواز از کوالالامپور، پایتخت این کشور، به سوی پکن در چین، از صفحه رادار محو شد.

از آن زمان، جستجوی دریایی و هوایی چندین کشور برای یافتن آثار سقوط هواپیما در دریا بی‌نتیجه بوده و سرنوشت این هواپیما همچنان در پرده ابهام باقی مانده است.

مطالب مرتبط