مخالفان حکومت سوریه: غرب به وعده ارسال اسلحه عمل کند

حق نشر عکس AFP Getty
Image caption احمد جربا رئیس ائتلاف ملی سوریه

احمد جربا، رئیس ائتلاف ملی سوریه گفته است که حامیان بین المللی مخالفان حکومت سوریه باید به وعده خود در مورد ارسال سلاح های سنگین عمل کنند.

احمد جربا به بی بی سی گفت که به وی قول داده شده بود که اگردولت سوریه مسئول شکست مذاکرات صلح تشخیص داده شود کشورهای گروه" دوستان سوریه" اسلحه سنگین در اختیار مخالفان قرارخواهند داد. به گفته آقای جربا حال زمان آن فرارسیده است که این کشورها به وعده خود عمل کنند.

یازده کشور عضو گروه "دوستان سوریه" از جمله آمریکا و بریتانیا، بشار اسد رئیس جمهوری سوریه را در شکست مذاکرات صلح ژتو مقصر می شناسند.

احمد جربا گفت:"مردم سوریه بهای از دست رفتن زمان را باخون خود می پردازند"

به اعتقاد آقای جربا می توان مذاکرات صلح ژنو را چند دور دیگر برگزارکرد اما فقط در صورتی که ارتش آزاد سوریه بتواند موازنه نظامی را به نفع خود تغییر دهد زیرا فقط در این صورت است که رژیم بشار اسد آماده مذاکره برسر انتقال قدرت خواهد بود.

آقای جربا خودداری آمریکا از اقدام نظامی علیه رژیم بشار اسد را نومید کننده خواند و گفت " برای حل مشکل باید سر مار را قطع کرد."

حق نشر عکس Getty
Image caption این اولین باری نیست که احمد جربا از کشورهای گروه "دوستان سوریه" درخواست کمک می کند.

رئیس ائتلاف ملی سوریه در گفتگو با جرمی بوئن، سردبیر بخش خاورمیانه بی بی سی دولت سوریه را مسئول حضور پیکارجویان تندروی مسلمان در سوریه دانست و گفت که ائتلاف ملی همه افراطیون را از سوریه بیرون خواهد راند همان گونه که در بعضی از استان های سوریه چنین کرده است. وی افزود: "دشمن اصلی ما رژیمی است که مدت پنجاه سال است با زور و مشت های آهنین برمسند قدرت نشسته است. وقتی انقلاب شروع شد هیچ گروه تندروئی در آن جضور نداشت و تنها شرکت کنندگان در حرکت اعتراضی، مردم سوریه بودند که آزادی می خواستند."

احمد جربا در عین حال اذعان داشت که در مقایسه با اسلامگرایان افراطی، دولت بشار اسد دشمن بزرگ تری است اما تاکید کرد که ائتلاف ملی با گروه های تروریست مبارزه خواهد کرد زیرا، به گفته او، ائتلاف و مردم سوریه خواستار حضور این گروه ها در سوریه نیستند.

آقای جربا که از مقر ائتلاف ملی سوریه در استانبول با بی بی سی مصاحبه می کرد هم چنین اذعان داشت که خواستار آن بود که آمریکا بعضی از نقاط مورد استفاده نیروهای دولتی در سوریه را بمباران کند. وی گفت اگر این اقدام انجام می گرفت بحران سوریه در مدت زمان کمتری به پایان می رسید.

احمد جربا در موردنابودی سلاح های شیمیایی سوریه هم گفت که بشار اسد برای حفط موقعیت خودحاضربه نابودی این سلاح ها شد.

وی هم چنین به این موضوع اشاره کرد که بعد از تغییر موازنه نظامی به نفع ارتش آزاد در جبهه های جنگ سوریه، می توان از دیپلماسی استفاده کرد زیرا دراین صورت است که بشار اسد حاضر به مذاکره برسر انتقال قدرت خواهد بود چون بشار اسد فقط زبان زور را می فهمد.

جرمی بوئن می گوید که با توجه به کمک هایی که بشار اسد از جانب ایران و حزب الله دریافت می کند گروه "دوستان سوریه" به تغییر موازنه نظامی به نفع ارتش ائتلاف ملی سوریه خوش بین نیستند.

به گفته او، بدون سلاح های سنگین بویژه تجیهزات ضد هوایی، نیروهای ائتلاف ملی راه سختی را برای شکست رژیم اسد در پیش خواهند داشت.

با اینهمه، بنظر می رسد که احمد جربا سرسختانه این هدف را پی گیری می کند. او به بی بی سی گفت: "مردم سوریه بعد از پرداختن بهای سنگین برای آزادی به این مرد اجازه نخواهندداد که باردیگر برآن ها حکومت کند هرچند در قبال آن مجبورند بهای سنگینی بپردازند."

مطالب مرتبط