مردان ناشناس شش سرباز مصری را در قاهره کشتند

حق نشر عکس Reuters
Image caption از زمان برکناری محمد مرسی، نیروهای ارتش مصر به طور مرتب هدف حمله بوده‌اند

به گزارش رسانه‌های مصر، مردان مسلح ناشناس با تیراندازی به سوی یک ایست بازرسی ارتش در یکی از حومه های شمالی قاهره دست کم شش سرباز را کشته‌اند.

یکی از مقام های امنیتی مصر گفته است دو بمبی که مهاجمان در این ایست بازرسی گذاشته بودند، خنثی شده است.

این حمله زمانی رخ داد که سربازان مشغول اقامه نماز صبح بودند و دومین حمله طی سه روز اخیر بود.

روز پنجشنبه نیز مردان مسلح نقابدار به روی یک اتوبوس ارتش در قاهره آتش گشودند و یک افسر را کشته و سه افسر دیگر را مجروح کردند.

ارتش مصر گروه اخوان‌المسلمین را عامل این حملات خوانده اما این گروه، در گذشته انجام حملات مشابه را تکذیب کرده است.

حمله تازه در حالی رخ داده که ژنرال عبدالفتاح السیسی، فرمانده ارتش مصر قرار است چند روز دیگر اعلام کند در انتخابات آتی ریاست جمهوری مصر شرکت خواهد کرد.

ژنرال سیسی در تابستان گذشته دولت محمد مرسی، رییس جمهور سابق مصر را که هم اکنون در زندان است، ساقط کرد. از آن زمان، خشونت‌ها در این کشور افزایش یافته است.

آقای مرسی که در انتخابات سال ۲۰۱۲ به ریاست جمهوری مصر رسید، مورد حمایت اخوان‌المسلمین بود. ریاست جمهوری یک ساله او با شکاف‌های سیاسی و اجتماعی و نیز با اعتراضات خیابانی همراه بود.

فعالیت اخوان‌المسلمین در مصر ممنوع است. این گروه در ماه دسامبر یک گروه تروریستی اعلام شد و هزاران تن از اعضایش محاکمه شده‌اند.

یک گروه دیگر به نام انصار بیت‌المقدس مسئولیت یک رشته حمله به نیروهای امنیتی در قاهره و شبه‌جزیره سینا را به عهده گرفته است. این گروه می‌گوید به تلافی اقدام دولت تحت‌الحمایه نظامیان در سرکوب طرفداران محمد مرسی، دست به این حملات می‌زند.

مطالب مرتبط