دو نفر در درگیری در شهر خارکف اوکراین کشته شدند

حق نشر عکس AFP
Image caption شهر خارکف در روزهای اخیر شاهد درگیری میان گروه‌های رقیب بوده است

مقام‌های شهر خارکف در شرق اوکراین می‌گویند در درگیری میان فعالان طرفدار روسیه و اوکراین در این شهر دو نفر کشته شده‌اند.

در تبادل تیراندازی در این درگیری پنج نفر هم مجروح شده‌اند. گروه‌های رقیب، یکدیگر را به آغاز خشونت‌ها متهم می‌کنند.

پیشتر، روسیه و آمریکا نتوانستند برای حل بحران منطقه کریمه به توافق برسند.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه بعد از گفتگو با جان کری، همتای آمریکایی خود در لندن گفت دو کشور در مورد این مسئله، دیدگاه مشترکی ندارند.

قرار است فردا (یکشنبه، ۱۶ مارس- ۲۵ اسفند) همه‌پرسی باقی ماندن کریمه به عنوان بخشی از اوکراین یا جدایی این جمهوری خودمختار از اوکراین و پیوستن مجدد آن به روسیه برگزار شود.

روسیه گفته است که نتیجه همه‌پرسی را خواهد پذیرفت اما آمریکا آن را غیرقانونی خوانده است. جان کری گفته است در صورت برگزاری همه‌پرسی، تحریم‌هایی علیه روسیه وضع خواهد شد.

در همین حال شورای امنیت سازمان ملل قرار است امروز (شنبه ۱۵ مارس، ۲۴ اسفند) در مورد پیش‌نویس قطعنامه‌ پیشنهادی آمریکا که همه‌پرسی کریمه را غیرقانونی می‌داند، رای گیری کند.

پیشتر نیز رهبران هفت کشور صنعتی جهان (بریتانیا، کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن و آمریکا) از روسیه خواسته‌ بودند تلاش برای الحاق کریمه به خاک خود را متوقف کند.

آنها گفته‌اند که نتیجه همه‌پرسی روز یکشنبه را نخواهند پذیرفت.

مسکو اخیرا حضور نظامی خود را در کریمه تقویت کرده است.

بخش عمده جمعیت کریمه روس تبار و خواستار جدایی از اوکراین و پیوستن به روسیه هستند.

شبه‌جزیره کریمه یک جمهوری خودمختار در اوکراین است. در سال ۱۹۵۴ حکومت اتحاد جماهیر شوروی به رهبری نیکیتا خروشچف که خود اوکراینی بود، شبه جزیره کریمه را به اوکراین هدیه داد.

پس از استقلال اوکراین در سال ۱۹۹۱، بوریس یلتسین، رییس جمهور وقت روسیه موافقت کرد که شبه‌جزیره کریمه به عنوان بخشی از خاک اوکراین باقی بماند و ناوگان دریای سیاه نیروی دریایی روسیه نیز به صورت اجاره از بندر سواستوپول استفاده کند.

مطالب مرتبط