سفر اخضر ابراهیمی به تهران برای گفتگو در باره بحران سوریه

ابراهیمی و ظریف (عکس از آرشیو) حق نشر عکس Isna
Image caption آقای ابراهیمی قرار است فردا (دوشنبه۱۷ مارس/۲۶ اسفند) با محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران دیدار کند

اخضر ابراهیمی، نماینده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب، در امور سوریه وارد تهران، شده است.

هدف سفر آقای ابراهیمی به ایران، بحث و تبادل نظر با مقامات ایران در خصوص کمک به حل بحران سوریه اعلام شده است.

حدود سه سال از درگیریها در سوریه می گذرد، و تلاشها برای حل این بحران موفقیت آمیز نبوده است. ایران از جمله حامیان اصلی بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه است.

بر اساس گزارش رسانه‌های ایران، آقای ابراهیمی در ابتدای سفرش به ایران با علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی، دیدار کرده است.

او قرار است فردا (دوشنبه۱۷ مارس/۲۶ اسفند) با محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران نیز دیدار کند.

سفر نماینده ویژه سازمان ملل به این ایران حدود یک ماه پس از آن است که گفتگوهای ژنو برای کمک به حل بحران سوریه نتیجه نداد و طرفین بدون نتیجه خاصی به این مذاکرات پایان دادند. اگرچه به نقل از آقای ابراهیمی پس از پایان مذاکرات گزارش شد که طرفهای مذاکرات درباره برنامه‌کاری دور سوم مذاکرات توافق کردند ولی تاریخ برگزاری این مذاکرات احتمالی مشخص نشده است.

هدف از مذاکرات موسوم به "ژنو ۲" جلب توافق دو طرف درگیر در جنگ سوریه برای فراهم کردن زمینه ارسال کمک‌های بشردوستانه برای مردم جنگ زده این کشور و در نهایت، قبول راهی برای پایان دادن به این جنگ بود.

در این دور از مذاکرات که در اواسط ماه فوریه برگزار شد ابتدا گزارشهایی از دعوت مقامات سازمان ملل متحد از مقامات تهران در گفتگو ها منتشر شد؛ اما در نهایت و به دنبال انتقاد برخی از طرفهای مذاکرات، ایران در این نشست غایب بود.

"کنترل" یبرود

همزمان از سوریه گزارش شده است که ارتش این کشور در آستانه به دست گرفتن کنترل کامل شهر یبرود، آخرین سنگر شورشی‌ها در نزدیکی مرز لبنان است.

تلویزیون دولتی سوریه گفته است که ارتش در حال غیر فعال کردن تله‌های انفجاری است که نیروهای شورشی در این شهر جاسازی کرده‌اند.

این در حالی است که منابع مخالفان در داخل و خارج از این شهر می‌گویند که ارتش هنوز نتوانسته به طور کامل کنترل این شهر را به دست بگیرد.

بر اساس گزارش‌ها، درگیری‌های سنگینی دیروز شنبه (۱۵ مارس) رخ داد.

گزارشگران می‌گویند که سقوط یبرود می‌تواند ضربه بزرگی به شورشیان بزند.

در آستانه چهارمین سالگرد جنگ سوریه، بیش از ۲.۵ میلیون نفر از شهروندان سوری به کشورهای دیگر فرار کرده اند و نامشان به عنوان پناهجو توسط سازمان ملل متحد ثبت شده است. یک میلیون نفر دیگر که اکثرا از طبقه متوسط و تحصیل کرده سوریه هستند هم کشورشان را ترک کرده اند، اما نامشان را به عنوان پناهجو به ثبت نرسانده اند.

بیش از ۶.۵ میلیون نفر دیگر هم در داخل کشور تغییر مکان داده اند و انتظار می رود که تا سال ۲۰۱۴ سه چهارم جمعیت سوریه به کمک های انسانی احتیاج پیدا کند.

در حال حاضر حدود ۳۰۰ هزار نفر در مناطقی که تحت محاصره نیروهای دولتی است، برای زنده ماندن تلاش می کنند.

مطالب مرتبط