پیام نوروزی اوباما و اظهار امیدواری او به 'پیشرفت دیپلماتیک واقعی'

حق نشر عکس non
Image caption پیام نوروزی آقای اوباما در یوتیوب منتشر شده است

باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، در آستانه عید نوروز، پیامی منتشر کرده و نسبت به حل اختلاف نظرها با ایران، به ویژه بر سر برنامه هسته‌ای این کشور، اظهار امیدواری کرده است.

آقای اوباما گفته است "پیشرفت دیپلماتیک واقعی در سال جدید می‌تواند در سال‌های آینده فرصت‌ها و موفقیت‌های جدیدی را برای ایرانیان همراه بیاورد."

رئیس جمهور ایالات متحده با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال ۹۲ گفته است که سال گذشته مردم ایران صدای خود را با انتخاب حسن روحانی رساندند. آقای اوباما گفت: "امیدوارم همه حکومت ایران پیام مردم را بشنوند."

او اضافه کرد: "این نوروز می‌تواند نه فقط آغاز یک سال جدید که فصلی جدید برای ایران و نقش آفرینی ایران در جهان باشد."

باراک اوباما گفته است که "توهمی ندارد" که حل اختلاف نظرها با ایران دشوار است، اما تاکید کرده است که به پیشبرد دیپلماسی پایبند است، چرا که معتقد است امکان رسیدن یک راه حل عملی فراهم است.

دیگر پیام‌ها

شیمون پرز، رئیس‌جمهور اسرائیل نیز پیامی به مناسبت نوروز منتشر کرده و در آن به تاریخ مشترک ایرانیان و یهودیان اشاره کرده است. او گفته است که با توجه به این تاریخ، ایرانیان و اسرائیلی‌ها می‌توانند آینده‌ خوبی داشته باشند.

پیش از این ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا نیز در پیامی به مناسبت عید نوروز نسبت حل اختلاف نظرها با ایران اظهار امیدواری کرده است.

آقای هیگ گفته است که اختلاف‌ها با ایران هنوز حل نشده اس، اما بریتانیا به بهبود روابط با ایران امیدوار است.

جان برد، وزیر خارجه کانادا نیز ضمن تبریک نوروز از آن چه او تداوم نقض حقوق بشر در ایران خوانده، اظهار نگرانی کرده است.

او اظهار امیدواری کرده است که حکومت ایران حقوق و کرامتی را که مردم ایران استحقاقش را دارند به آنان ببخشد.