رئیس‌جمهور ونزوئلا از آمریکا خواست که رابطه‌ای تازه با این کشور برقرار کند

Image caption نیکلاس مادورو به همراه فرماندهان نظامی در این مراسم حضور یافت و از همکاری نظامیان و شهروندان قدردانی کرد

نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا از آمریکا خواست که با تشکیل یک "کمیسیون عالی" و احترام به "صلح و استقلال" ونزوئلا، زمینه را برای برقراری نوع تازه‌ای از ارتباط بین آمریکا، ونزوئلا و کشورهای آمریکای لاتین فراهم کند.

رئیس جمهور ونزوئلا در نطقی که از رادیو و تلویزیون این کشور پخش می‌شد خواستار آن شد که اتحادیه کشورهای آمریکای جنوبی (یوناسور) به عنوان میانجی عمل کند: "آقای اوباما! برای صلح و احترام جایگاهی قائل شو و بگذار زمینه روابط تازه‌ای بین آمریکا، ونزوئلا و در صورت امکان کشورهای آمریکای لاتین و منطقه کارائیب فراهم شود."

رئیس جمهور ونزوئلا تقریبا سه هفته پیش هم از باراک اوباما دعوت کرده بود که برای حل مشکلات دو کشور در گفتگوهای مستقیم شرکت کند و "استقلال کامل آمریکای لاتین" را بپذیرد.

الیاس خوآئو، وزیر امور خارجه ونزوئلا روز جمعه گذشته جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا را به تشویق خشونت متهم کرد و او را "قاتل" خواند.

جان کری دولت ونزوئلا را متهم کرده‌بود که با "اقدامات تروریستی علیه مردم خود" به تظاهرات مخالفان واکنش نشان می‌دهد. کنگره آمریکا هم تحریم ونزوئلا را در دست بررسی دارد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption تظاهرات طرفداران دولت در کاراکاس

پیش از این سخنرانی، هزاران نفر از طرفداران دولت در تظاهراتی در کاراکاس از نیروهای امنیتی و پلیس بدلیل "برقرای امنیت" در ماه‌های اخیر قدردانی کردند.

آقای مادورو آمریکا را مسئول تظاهرات ضددولتی در ونزوئلا می‌داند که در یک ماه گذشته ۲۸ کشته بجای گذاشته است.

او همچنین آمریکا را متهم کرد که ونزوئلا را سپربلای مشکلات داخلی خود کرده است.

رئیس جمهور ونزوئلا از آقای اوباما خواست که به تندروهای دولت آمریکا که می‌خواهند طرح ترور او را پیش ببرند اعتنا نکند: "این بدترین اشتباه زندگی‌ات خواهد بود که اجازه ترور نیکلاس مادورو را بدهی و ونزوئلا را غرق خشونت کنی."

او خود را "رئیس جمهور و راننده اتوبوسی ساده‌" خواند که مثل باراک اوباما اجدادش آفریقایی بوده‌اند.

از سوی دیگر مخالفان دولت برای تظاهرات امروز (یکشنبه ۲۵ اسفند) فراخوان داده‌اند و تظاهرات دولتی دیروز را محکوم کردند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption مخالفان و پلیس دیروز در کاراکاس درگیر شدند. آقای مادورو گفت که با زور هم که شده جلوی معترضان را خواهد گرفت

ماریا کورینا ماچادو، یکی از رهبران مخالفان در صفحه توئیتر خود نوشت: "ما می‌دانیم که افسران و سربازان، مخالف اعمالی هستند که به دستور کوبا انجام می‌شود."

نا‌آرامی‌های یک ماه گذشته از ایالت‌های غربی مریدا و تاچیرا و با تظاهرات دانشجویان در اعتراض به ناامنی آغاز شد.

مخالفان می‌گویند که به اعتراض خود ادامه خواهند داد تا دولت تغییر کند.

آنها به سیاست‌های نیکلاس مادورو و ناتوانی او در کنترل تورم و جرم و جنایت معترضند و دولت او را مسئول کمبود محصولات مختلف از روزنامه و گوشت و برنج گرفته تا کاغذ توالت می‌دانند.

مردم برای تهیه مایحتاج خود باید به فروشگا‌ه‌های متعدد مراجعه کنند و در صف‌های طولانی بایستند.

حق نشر عکس AP
Image caption مخالفان می‌گویند که تا تغییر دولت به اعتراض‌ها ادامه خواهند داد

دولت معترضان را متهم می‌کند که قصد دارند با کودتا حکومت را سرنگون کنند، کودتایی شبیه آنچه ده سال پیش برای مدت کوتاهی رئیس جمهور قبلی هوگو چاوز را ساقط کرد.

ونزوئلا یکی از بالاترین آمارهای قتل را دنیا دارد و تنش و اختلافات سیاسی در این کشور بسیار شدید است.

نرخ تورم در این کشور بنابر آمارهای رسمی در سال ۲۰۱۳ معادل ۵۶.۲ درصد بوده است.

مطالب مرتبط