ارتش سوریه شهر یبرود را به کنترل خود درآورد

گزارش‌ها از سوریه حاکی است که ارتش این کشور در آستانه به دست گرفتن کنترل کامل شهر یبرود، آخرین سنگر شورشی‌ها در نزدیکی مرز لبنان است.

تلویزیون دولتی سوریه گفته است که ارتش در حال غیر فعال کردن تله‌های انفجاری است که نیروهای شورشی در این شهر جاسازی کرده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها، درگیری‌های سنگینی در روز شنبه رخ داده است.

گزارشگران می‌گویند که سقوط یبرود می‌تواند ضربه بزرگی به شورشیان بزند.

در آستانه چهارمین سالگرد جنگ سوریه، بیش از ۲.۵ میلیون نفر از شهروندان سوری به کشورهای دیگر فرار کرده اند و نامشان به عنوان پناهجو توسط سازمان ملل متحد ثبت شده است. یک میلیون نفر دیگر که اکثرا از طبقه متوسط و تحصیل کرده سوریه هستند هم کشورشان را ترک کرده اند، اما نامشان را به عنوان پناهجو به ثبت نرسانده اند.

بیش از ۶.۵ میلیون نفر دیگر هم در داخل کشور تغییر مکان داده اند و انتظار می رود که تا سال ۲۰۱۴ سه چهارم جمعیت سوریه به کمک های انسانی احتیاج پیدا کند.

در حال حاضر حدود ۳۰۰ هزار نفر در مناطقی که تحت محاصره نیروهای دولتی است، برای زنده ماندن تلاش می کنند.

به نظر می رسد که دولت سوریه سیاست "تسلیم یا گرسنگی" را در پیش گرفته که نتیجه بخش بوده است.

در شهر قدیمی حمص و نقاطی از شهر دمشق مثل اردوگاه آوارگان فلسطینی یرموک، ماه هاست که مردم با گرسنگی و قحطی دست به گریبانند و کسی در این شرایط به آزادی فکر نمی کند، بلکه به غذا فکر می کند.

در سایر نقاط سوریه که شورشیان حضور دارند یا در مناطقی که در دوره ای علیه حکومت بشار اسد شورش کرده بودند، جنگنده های دولتی مرتبا مواد انفجاری می ریزند و شهر را هدف حملات راکتی قرار می دهند.

مطالب مرتبط