نیروی دریایی آمریکا نفتکشی را از مبدا لیبی تصرف کرد

حق نشر عکس s
Image caption هنوز معلوم نیست که مقصد مورنینگ گلوری کجا بوده است

نیروی دریایی آمریکا می گوید که نفتکشی را که از یک بندر تحت کنترل شبه نظامیان شورشی در شرق لیبی نفت خام بارگیری کرده بود، تصرف کرده است.

دریاسالار جان کربی می‌گوید که عملیات یورش و تصرف این کشتی در نزدیکی سواحل قبرس به انجام رسیده است.

شبه نظامیان شورشی از ماه اوت ۲۰۱۳ تاکنون کنترل سه بندر عمده لیبی را به دست گرفته اند.

شبه نظامیان جدایی طلب خواستار سهم بیشتری از منابع نفتی و خود مختاری منطقه تاریخی "برقه" در شرق لیبی هستند.

نیروی دریایی لیبی در ماه ژانویه از پهلو گرفتن دو نفتکش در بندر سدر ممانعت کرده بود.

اما پس از آنکه یک نفتکش با پرچم کره شمالی از بندری که تحت کنترل شبه نظامیان قرارداشت توانست پس از بارگیری به آب های بین المللی فرار کند، پارلمان لیبی به علی زیدان نخست وزیر این کشور رای عدم اعتماد داد و او را برکنار کرد.

گفته می‌شود این نفتکش که "مورنینگ گلوری" نام دارد، دست کم ۲۳۴۰۰۰ بشکه نفت خام را از پایانه نفتی بندر سدر بارگیری کرده است.

این اولین نفتکشی است که از ماه ژوئیه از مناطق تحت کنترل شورشیان توانسته نفت خام لیبی را بارگیری کند. مشخص نیست که مقصد این نفتکش کجا بوده است.

دریاسالار جان کربی، در بیانیه‌ای اعلام کرد که این عملیات با تائید باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا و به درخواست دولت‌های لیبی و قبرس به انجام رسیده است.

به گفته او کسی در حین عملیات مجروج نشده است.

در بخشی از این بیانیه آمده است: "مورنینگ گلوری حامل نفت است و متعلق به شرکت ملی نفت لیبی است. محموله این کشتی به طور غیر قانونی به دست آمده بود و حال به بنادر لیبی بازگردانده خواهد شد."

رعنا جواد، خبرنگار بی‌بی‌سی در طرابلس می‌گوید اقدام آمریکا احتمالا برای افراد یا گروه هایی که قصد دارند به طور غیر قانونی از این بنادر نفت بخرند، نقشی بازدارنده خواهد داشت.

مطالب مرتبط