آمریکا و اتحادیه اروپا تعدادی از مقام‌های روس و اوکراینی را تحریم کردند

حق نشر عکس AP
Image caption جشن و پایکوبی در سیفروپول پس از اعلام اولین نتایج همه‌پرسی

در پی برگزاری رفراندوم جدایی منطقه کریمه از اوکراین و پیوستن آن به روسیه، دولت آمریکا ۱۱ مقام روس و اوکراینی را مشمول تحریم قرار داد. اتحادیه اروپا هم سفر ۲۱ مقام روسیه و اوکراین به کشورهای عضو این اتحادیه را ممنوع و دارایی‌های آنها را مسدود کرد.

علاوه بر ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهور مخلوع اوکراین و چند مقام ارشد اوکراینی، اسامی هفت تن از مقام‌های ارشد روس که از آنها تحت عنوان چهره‌های سرشناس"حلقه یاران" ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نام برده می‌شود در فهرست تحریم های آمریکا به چشم می‌خورد.

مقامات ارشد دولت آمریکا گفته‌اند که اعمال این محدودیت‌ها از نوع خود جامع‌ترین تحریم‌ها علیه روسیه از زمان پایان جنگ سرد بوده است.

وزارت دارایی آمریکا اعلام کرده چهار نفر از مقام های ارشد اوکراین که "اقدامات و سیاست‌هایشان صلح، امنیت، ثبات و تمامیت ارضی اوکراین را به مخاطره انداخته و دولت این کشور را تضعیف کرده"، تحریم کرده است.

گفته می شود که این افراد در برگزاری رفراندوم نقش اساسی داشته اند.

وزرای امور خارجه ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا امروز (دوشنبه ۲۶ اسفند) در بروکسل گرد آمده‌اند تا تحریم علیه روسیه را بررسی کنند.

این اتحادیه به همراه آمریکا همه‌پرسی کریمه را که نزدیک به ۹۶ درصد رای‌دهندگان در آن خواستار پیوستن به روسیه شدند، غیرقانونی می دانند.

این در حالی است که پارلمان منطقه خودمختار کریمه امروز بر اساس نتایج این همه پرسی، رسما جدایی این منطقه از کشور اوکراین را تصویب کرد.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا به دولت روسیه هشدار داده که آمریکا آماده است هزینه اقدامات روسیه را در اوکراین و کریمه بالا ببرد.

ژاپن هم گفته که با هماهنگی دیگر کشورهای صنعتی (G-۷) به این اقدام روسیه واکنش نشان خواهد داد.

چین اما خوستار خویشتنداری طرفین شده و راه حل دیپلماتیک را تنها راه برون رفت از بحران اوکراین دانسته است.

اتحادیه اروپا پیش از این گفتگو درباره یک معاهده اقتصادی با روسیه و نیز تسهیل صدور ویزا را متوقف کرده بود.

اگر ممنوعیت صدور ویزا و مسدود کردن دارایی‌ها مانع از تحرکات نظامی روسیه در شرق اوکراین نشود اتحادیه اروپا در مرحله بعد تحریم‌های اقتصادی را در نظر خواهد گرفت.

این نگرانی وجود دارد که روسیه در شرق اوکراین هم وارد عمل شود؛ بعد از آنکه تظاهرکنندگان طرفدار روسیه تعدادی از ساختمان‌های دولتی را اشغال کردند.

همه‌پرسی مناقشه‌برانگیز

اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای همه پرسی کریمه را "غیرقانونی و نامشروع" خواند و گفت نتایج آن را به رسمیت نخواهد شناخت.

آمریکا هم اعلام کرده این همه پرسی ناقض قانون اساسی اوکراین و نتیجه دخالت نظامی روسیه است بنابراین این کشور و جامعه جهانی هرگز آن را به رسمیت نخواهند شناخت.

۱.۵ میلیون نفر در کریمه واجد شرایط برای رای دادن بودند و برگزارکنندگان انتخابات می‌گویند بیش از ۸۰ درصد در آن شرکت کرده‌اند.

پس از اعلام اولین نتایج رای گیری دیشب هزاران نفر از مردم کریمه به خیابان‌ها آمدند و پیوستن به روسیه را جشن گرفتند.

حق نشر عکس AP
Image caption نیروهای ناوگان دریای سیاه روسیه در جشن موافقان پیوستن به روسیه شرکت داشتند و برایشان برنامه اجرا کردند

سرگی آکسیونونف رهبر کریمه که از ماه گذشته و بعد از اینکه روسیه کنترل کریمه را بدست گرفت به قدرت رسیده، در سیمفروپول مرکز کریمه، در مراسمی که در آن پرچم روسیه به اهتزار در آمده بود و سرود این کشور نواخته می‌شد و نیروهای ناوگان دریای سیاه روسیه در آن شرکت داشتند خطاب به حاضران گفت کریمه "در حال برگشتن به خانه" است و نتیجه این رای‌گیری را تاریخی خواند.

آقای آکسیونوف گفت امروز به مسکو سفر خواهد تا از مسکو رسما درخواست کند کریمه را به خاک خود ضمیمه کند.

مجلس عوام روسیه هم اعلام کرده در اسرع وقت با گذراندن قانونی این الحاق را رسمی خواهد کرد.

جمعیت کریمه از ۵۸ درصد روس تشکیل شده و بقیه مردم اوکراینی یا تاتار هستند بنابراین انتظار می رفت بسیاری از آنها به پیوستن به روسیه رای دهند.

تاتارها ۱۲ درصد جمعیت را تشکیل می دهند رای گیری یکشنبه را بایکوت کردند. آنها می‌خواهند این شبه جزیره بخشی از خاک اوکراین باقی بماند.

رفعت جباروف رهبر پارلمان غیر رسمی تاتارها همه پرسی کریمه را غیر قانونی خوانده و آن را عجولانه و زیر فشار نیروهای روس توصیف کرده است.

"سرنوشت سرزمین مادری ما نباید در چنین شرایطی و در سایه سلاح سربازان تعیین شود."

حق نشر عکس AFP
Image caption یکی از مخالفان روسیه در تظاهرات در مقابل سفارت روسیه در ویلنیوس پایتخت لیتوانی

استالین تاتارها را در سال ۱۹۴۴ به زور به آسیای مرکزی تبعید کرد و پس از فروپاشی شوروی آنها توانستند به این شبه جزیره برگردند.

در همه پرسی کریمه از رای دهندگان سوال شده بود که مایلند این جمهوری خودمختار به روسیه ملحق شود یا بازگشت به وضعیت پیش از قانون اساسی سال ۱۹۹۲ اوکراین را ترجیح می‌دهند.

باقی ماندن به عنوان بخشی از اوکراین در میان گزینه‌های این همه‌پرسی نبود.

در ماه فوریه پس از سقوط دولت ویکتور یانوکوویچ رئیس جمهور اوکراین که از حمایت روسیه برخوردار بود، نیروهای هوادار روسیه کنترل کریمه را به دست گرفتند.

دولت تازه بر سر کار آمده اوکراین می‌گوید مسکو رسما با اعزام نیرو به کریمه این شبه جزیره را در کنترل و اشغال خود در آورده اما روسیه می‌گوید نظامیانی که با لباس‌های بدون نشان در کریمه مستقر شده‌اند نیروهای کریمه‌ای هستند که قصد دفاع از سرزمین خود را دارند.

مطالب مرتبط