ظن دخالت خلبان و کمک خلبان در ناپدید شدن هواپیمای مالزیایی قوت گرفته است

Image caption خلبان زهاری احمد شاه، خلبان بسیار با تجربه‌ای بوده است

آخرین مکالمه کمک خلبان هواپیمای ناپدیدشده با برج مراقبت ممکن است بعد از خاموش شدن عمدی سیستم ارتباطی ACARS انجام شده باشد. زمان انجام آخرین مکالمه، که با لحن آرامی صورت گرفته، این ظن را تقویت کرده که خلبان و کمک‌خلبان در این حادثه نقش داشته باشند.

به تازگی مشخص شده که پلیس مالزی، اولین بار خانه خلبان و کمک خلبان پرواز MH370 شرکت هواپیمایی مالزی را یک روز بعد از ناپدید شدن هواپیما بازرسی کرده است.

پیش از این اعلام شده بود که پلیس روز شنبه (۲۴ اسفند) خانه‌های خلبان و کمک خلبان را بازرسی کرده و دستگاه شبیه ساز پرواز را که در خانه خلبان زهاری احمد شاه بوده توقیف کرده است.

بعد از اعلام خبر، این انتقاد مطرح شد که بازرسی خانه های خلبان و کمک خلبان باید جزو اولین اقدامات می‌بوده تا هر گونه احتمالی درباره ناپدید شدن هواپیما بررسی می شده است.

با قوت گرفتن این ظن که شاید این دو نفر در ناپدید شدن هواپیما نقش داشته‌اند، تحقیقات درباره خلبان و کمک خلبان پرواز MH370 شرکت هوایی مالزی که از ده روز پیش ناپدید شده شدت گرفته است.

هشام‌الدین حسین وزیر راه و ترابری مالزی دیروز (یکشنبه ۲۵ اسفند) تایید کرد که آخرین مکالمه با برج مراقبت بعد از آن بوده که سیستم ارتباطی پیام و گزارش هواپیما (ACARS) عمدا خاموش شده بود. این سیستم مهمترین اطلاعات پرواز را به برج مراقبت مخابره می‌کند.

حق نشر عکس AP
Image caption مایکل مک‌کال احتمال تروریسم را رد نکرد اما گفت هنوز دلیل محکمی برای آن در دست نیست

امروز احمد جوهری یحیی رییس شرکت هوایی مالزی تایید کرد آخرین کلمات مخابره شده از هواپیما یعنی "بسیار خوب، شب به‌خیر" را کمک خلبان فریق عبدالحمید به زبان آورده است.

زمان گفتن این کلمات به تقویت این ظن انجامیده که خلبان و کمک خلبان در ناپدید شدن هواپیما نقش داشته‌ باشند. سیستم ACARS بین ساعت ۱:۰۷ و ۱:۳۷ به وقت محلی خاموش شده است و آخرین مکالمه با برج مراقبت در ساعت ۱:۱۹بوده است.

اینکه در زمان این مکالمه با برج مراقبت، ممکن است سیستم ACARS خاموش بوده این احتمال را مطرح کرد که خلبان و کمک خلبان قصد گمراه کردن برج مراقبت را داشته‌اند.

از طرف دیگر این احتمال نیز مطرح است که شاید این سیستم را شخص دیگر خاموش کرده و دو خلبان از این موضوع بی‌اطلاع بوده‌اند.

ترانسپوندر هواپیما، دستگاهی که علائم شناسایی هویت را منتشر و موقعیت هواپیما را برای رادارها مشخص می‌کند، چهارده دقیقه بعد از خاموش شدن ACARS از کار افتاده بود.

کمی بعد هواپیما از رادارهای غیرنظامی محو شده اما همچنان به صورت یک نقطه نورانی در رادارهای نظامی قابل مشاهده بوده؛ هرچند از ابتدا به عنوان همان هواپیمایی که از رادارهای غیرنظامی ناپدید شده، در نظر گرفته نشده است.

حق نشر عکس BBC World Service

دوستان و همکاران این دو خلبان بعد از انتشار این اخبار و گزارش‌ها به دفاع ار آنها برخاسته‌اند و گفته‌اند اینکه آنها مسئول ناپدید شدن هواپیما باشند باورکردنی نیست.

مایکل مک‌کال رییس کمیته امنیت ملی مجلس نمایندگان آمریکا دیروز به شبکه خبری فاکس نیوز گفت: "تمام اطلاعاتی که از منابع مختلف مثل مقامات ارشد امنیت ملی، مرکز ملی ضد تروریسم و نیروهای اطلاعاتی در اختیارم قرار گرفته، همه از این حکایت دارند که خلبان مساله‌ای داشته است."

گسترش دامنه جستجو

مقامات مالزیایی چند روز پیش خانه‌های کاپیتان زهاری احمد شاه خلبان ۵۳ ساله هواپیما و فریق عبدالحمید کمک خلبان را جستجو کرده‌اند و از آن زمان به بعد تحقیقات خود را در مورد این دو نفر افزایش داده‌اند.

بر اساس آنچه مقام های این کشور اعلام کرده‌اند هواپیما به طور عمدی مسیر خود را تغییر داده، دور زده و پس از عبور از مالزی به سمت شمال غربی پرواز کرده است.

حق نشر عکس BBC World Service

پس از آن دو احتمال در نظر گرفته شده‌ است: یکی اینکه هواپیما به سمت جنوب پرواز کرده، از اندونزی تا جنوب اقیانوس هند، و دیگر آنکه به سمت شمال رفته، از مرز قزاقستان و ترکمنستان تا شمال تایلند.

مالزی از کشورهای بیشتری درخواست کرده تا به جستجوی هواپیما کمک کنند و اکنون ۲۶ کشور در پی هواپیما هستند.

Image caption آخرین مکالمه را با برج مراقبت کمک خلبان عبدالحمید انجام داده است

تونی ابوت نخست وزیر استرالیا امروز به پارلمان این کشور گفت نجیب رزاق نخست وزیر مالزی درخواست کرده تا "استرالیا مسئولیت جستجو در مسیر جنوبی را به عهده بگیرد."

هشام‌الدین حسین وزیر موقت راه و ترابری مالزی امروز اعلام کرد عملیات شناسایی و امداد در مسیر شمالی هم آغاز شده و قزاقستان به این عملیات ملحق شده است.

در عین حال قزاقستان اعلام کرده امکان ندارد هواپیمای مالزیایی بدون اینکه ردیابی شود به فضای هوایی این کشور رسیده باشد.

یکی از مقامات ارشد هواپیمایی قزاقستان به بی‌بی‌سی گفته هواپیما برای رسیدن به قزاقستان باید از چین، هند و چند کشور دیگر بگذرد و حتما در این صورت ردیابی می‌شده است.

به گفته نیک چایلدز خبرنگار بی‌بی‌سی، با وجود سرمایه‌گذاری رو به افزایش در زمینه دفاع هوایی در کشورهای منطقه، اگر این هواپیما بدون آنکه شناسایی شود از آسمان چندین کشور عبور کرده باید امنیت هوایی در منطقه از نو بررسی شود.

هواپیما که هفت ساعت پس از محو شدن از رادارها به پرواز خود ادامه داده، در مقطعی از مسیر خود به سمت جزایر آندامان و نیکوبار پرواز کرده و شاید رادارهای نظامی، این مناطق را به دلیل اینکه احتمال خطر در آنها کم بوده پوشش نمی‌داده‌اند.

مطالب مرتبط