جستجو برای هواپیمای مالزیایی در خاک چین هم آغاز شد

بستگان مسافران حق نشر عکس Reuters
Image caption بستگان برخی از مسافران هواپیما مقامات مالزی را به پرده‌پوشی متهم کرده‌اند

چین عملیات جستجو برای هواپیمای ناپدید شده مالزیایی را در خاک خود آغاز کرده است و بستگان برخی مسافران هواپیما تهدید کرده‌اند که دست به اعتصاب غذا خواهند زد.

روز سه شنبه، ۲۷ اسفند (۱۸ مارس)، سفیر چین در مالزی گفت که دولت چین عملیات جستجو برای یافتن هواپیمای ناپدید شده مالزیایی را در خاک این کشور آغاز کرده است.

در این عملیات، تعدادی ماهواره مسیر احتمالی پرواز هواپیما از یک دالان هوایی بر فراز چین را برای یافتن نشانه هایی از این هواپیما به دقت مورد جستجو قرار می‌دهند.

آغاز این عملیات در حالی اعلام می‌شود که در حال حاضر، جستجو برای یافتن این هواپیما در محدوده جغرافیایی وسیعی در سمت شمال و جنوب آخرین محل تایید شده پرواز هواپیما ادامه دارد.

هوانگ هویکانگ، سفیر چین در مالزی گفته است که تحقیقات جنانی در مورد ناپدید شدن هواپیمای از نوع بوئینگ ۷۷۷ متعلق به خطوط هواپیمایی مالزی هم جریان دارد اما افزوده است که اطلاعاتی وجود دارد که صلاح نیست در حال حاضر فاش شود.

به گزارش شین هوا - خبرگزاری رسمی چین، آقای هوانگ گفته است که مناسب نیست نحوه کنکاش در مورد علت ناپدید شدن این هواپیما با تبلیغات همراه باشد اما افزوده است که از بررسی وضعیت و سوابق مسافران چینی این هواپیما شواهدی از ارتباط احتمالی با هواپیماربایی یا عملیات تروریستی به دست نیامده است. پیشتر، گزارش هایی از تحقیقات مقامات امنیتی مالزی در مورد خلبان و کمک خلبان هواپیما انتشار یافته بود.

حق نشر عکس AFP
Image caption چندین کشور در عملیات جستجو برای یافتن هواپیما شرکت دارند

دو تن از سرنشینان این هواپیما ایرانی بودند که با گذرنامه جعلی ظاهرا به مقصد کشورهای اروپایی سفر می کردند اما به گفته وزیر ترابری مالزی، تحقیقات انجام شده در مورد این دو نفر حاکی از ارتباط آنان با عملیات تروریستی نبوده است.

روز شنبه، 8 مارس، هواپیمای مالزیایی با ۲۳۹ مسافر و خدمه در مسیر پرواز از کوالالامپور، پایتخت مالزی، به پکن، پایتخت چین، ناپدید شد و از آن زمان تا کنون، نشانه‌ای از این هواپیما به دست نیامده است.

عملیات جستجو

در حال حاضر، بیست و شش کشور در عملیات هوایی و دربایی جستجو برای این هواپیما شرکت دارند و با گردآوری و ارائه اطلاعات به دست آمده از ماهواره‌ها و مراکز رادار، می‌کوشند مسیر حرکت و آخرین محل این هواپیما را مشخص کنند.

محل جستجو برای هواپیما شامل یک منطقه وسیع هلالی شکل است که از یکسو تا مناطق آسیای مرکزی و جنوبی و از سوی جنوب، اقیانوس هند تا استرالیا را پوشش می‌دهد.

حق نشر عکس AP
Image caption مقامات مالزیایی اتهام عدم کارآیی یا مخفی کردن اطلاعات را رد می‌کنند

اکثر مسافران هواپیما چینی بوده‌اند و روز سه شنبه، خبرگزاری فرانسه در گزارشی نوشت که تعدادی از بستگان آنان تهدید کرده‌اند که اگر مقامات مالزیایی پاسخ روشنی به سئوالات آنان ندهند، دست به اعتصاب غذا خواهند زد.

آنان معتقدند که دولت مالزی اطلاعاتی از سرنوشت هواپیما دارد که به دلایلی از ارائه آنها خودداری می‌ورزد. دولت چین هم پیشتر دولت مالزی را به خاطر فقدان همکاری و شفافیت لازم در این زمینه مورد انتقاد قرار داده بود.

مقامات مالزیایی تاکید دارند که تمامی احتمالات را در دست بررسی دارند و اطلاعاتی را که قطعیت یافته باشد، در اختیار رسانه‌ها قرار می دهند. آنان بر کارآیی عملیات تحقیقات در این کشور تاکید دارند و اتهام بی‌کفایتی را که در برخی رسانه‌ها علیه این کشور مطرح شده است به شدت رد می‌کنند.

در خبری دیگر در مورد هواپیمای ناپدید شده مالزیایی، هشام الدین حسین، کفیل وزارت ترابری مالزی، اظهارات مقامات اف‌بی‌آی - پلیس فدرال آمریکا - در این مورد را رد کرده که گفته بودند دولت مالزی اطلاعات خود را در اختیار کشورهای درگیر در عملیات جستجو قرار نمی‌دهد. این مقام مالزیایی گفته است که دولت او در این مورد با تمامی مراکز ذیربط تماس و همکاری کامل داشته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، منابع امنیتی آمریکا گفته‌اند که سازمان‌های امنیتی مالزی با اف‌بی‌آی تماس مستقیم ندارند و ارتباط آنها از طریق مقامات سفارت ایالات متحده در کوالالامپور برقرار می‌شود.

مطالب مرتبط