پوتین سند الحاق کریمه به روسیه را امضاء کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption پوتین اطمینان داد که به سایر مناطق اوکراین چشم ندارد

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه سند الحاق کریمه به روسیه را امضاء کرد و در جلسه مشترک پارلمان روسیه، همه‌پرسی جدایی شبه جزیره کریمه از اوکراین را قانونی و با تصمیم اوکراین به اعلام استقلال در زمان فروپاشی اتحاد شوروی شبیه دانست.

آقای پوتین امروز سه شنبه ۲۷ اسفند (۱۸ مارس) این همه‌پرسی را اقدامی قانونی و در راستای حق ملت‌ها در تعیین سرنوشت خود دانست.

در همین حال جمعیت زیادی در میدان سرخ مسکو جمع شده و مراسمی به مناسبت الحاق کریمه به روسیه برگزار شده است. ولادیمیر پوتین با حضور در این میدان گفته است که کریمه و سیفروپول به مام میهن (روسیه) برگشته‌اند.

این در حالی است که منطقه ترنسنیستریا در شرق مولداوی خواهان پیوستن به روسیه شده‌ است.

اوکراین گفته است که هرگز الحاق کریمه به روسیه را به رسمیت نخواهد شناخت. دولت اوکراین گفته است که سخنرانی آقای پوتین نشان داد که روسیه، تهدیدی برای جهان متمدن و امنیت بین‌المللی به شمار می‌رود.

اولکساندر تورچینف،رئیس‌جمهوری موقت اوکراین ولادیمیر پوتین،رئیس جمهوری روسیه را با آدولف هیتلر،رهبر آلمان نازی مقایسه کرد. نخست وزیر اوکراین نیز گفته است که بحران کریمه وارد فاز نظامی شده است.

دولت اوکراین همچنین تهدید کرده که اموال روسیه در این کشور را در صورتی که روسیه تصمیم مقامات کریمه برای ملی کردن اموال دولت اوکراین را به رسمیت بشناسد، ملی اعلام خواهد کرد.

آلمان، انضمام کریمه به روسیه را غیر قانونی دانسته و بریتانیا نیز تمامی همکاری‌های نظامی خود با روسیه را به حالت تعلیق در آورده است.

آمریکا نیز اعلام کرده که سران هفت کشور صنعتی هفته آینده در لاهه در این زمینه دیدار خواهند کرد.

این در حالی است میخائیل گورباچف، آخرین رهبر شوروی سابق از تصمیم ولادیمیر پوتین برای انضمام کریمه به روسیه حمایت کرده و رئیس جمهوری صربستان هم از تصمیم کریمه برای الحاق به روسیه استقبال کرده است.

مرگ سرباز اوکراینی

خبرگزاری اینترفکس اوکراین به نقل از سخنگوی ارتش اوکراین گفت که یک سرباز این کشور در حمله به پایگاه نظامی در سیمفروپول کشته شده است.

ارتش اوکراین گفته که در درگیری میان نیروهای اوکراین و نیروهای هوادار روسیه یک سرباز دیگر این کشور زخمی شده است.

سخنگوی ارتش اوکراین گفته که فرمانده این پایگاه نظامی به اسارت در آمده است.

نخست وزیر اوکراین این حمله را جنایت جنگی خوانده است.

پوتین: از روسیه نترسید

همه پرسی جدایی کریمه از اوکراین روز یکشنبه این هفته برگزار شد و درحالیکه اقلیت های تاتار و اوکراینی ساکن این شبه جزیره عمدتا شرکت در این همه‌پرسی را تحریم کرده بودند، اکثر قریب به اتفاق شرکت کنندگان به جدایی کریمه از اوکراین رای دادند. پارلمان محلی کریمه نیز رسما از روسیه درخواست کرد این سرزمین را به خاک خود منضم کند و نمایندگانی را برای اعلام آمادگی الحاق به روسیه به مسکو فرستاد.

آقای پوتین اظهارات مقامات غربی در مورد غیرقانونی بودن همه‌پرسی جدایی کریمه را مردود دانست و آن را اقدامی مشابه استقلال کوزوو از صربستان و اعلام استقلال اوکراین پس از فروپاشی اتحاد شوروی توصیف کرد. وی گفت که روس‌تباران کریمه تحت فشار دولت جدید اوکراین قرار داشتند و حقوق آنان مراعات نمی‌شد.

ولادیمیر پوتین همچنین این اتهام کشورهای غربی را رد کرد که همه‌پرسی در شرایطی غیردموکراتیک و تحت اشغال نیروهای روسی برگزار شده و گفت که طبق توافقی که در زمان استقلال اوکراین صورت گرفته بود، روسیه حق داشته است نیروهای مستقر در پایگاه دریایی این کشور در کریمه را تا بیست و پنج هزار نفر افزایش دهد و حضور نظامی چشمگیرتر روسیه در روزهای اخیر ناشی از اجرای این بخش از توافقنامه دو کشور بوده است.

در روزهای قبل از برگزاری همه‌پرسی کریمه، افراد مسلح یونیفورم پوش که علایم نظامی مشخصی نداشتند، در نقاط مختلف کریمه استقرار یافتند و با محاصره مراکز نظامی متعلق به اوکراین، عملا بر این شبه جزیره مسلط شدند. منابع غربی گفتند که این افراد نظامیان روسی بوده یا توسط نیروهای روسی تجهیز و مسلح شده بودند.

رئیس جمهوری روسیه گفت که کریمه را همواره بخشی جدایی‌ناپذیر از خاک روسیه می‌دانسته و نتیجه همه‌پرسی اخیر اشتباه تاریخی جدایی کریمه از روسیه را تصحیح کرده است.

وی در عین حال کوشید نگرانی اوکراین و کشورهای غربی در مورد ادامه پیشروی در اوکراین را رفع کند. حدود پانزده درصد از جمعیت اوکراین را روس‌تباران تشکیل می‌دهند و در روزهای اخیر، در برخی مناطق عمدتا روس نشین شرق این کشور تظاهراتی در حمایت از الحاق به روسیه برگزار شده بود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption پوتین و فرستادگان پارلمان کریمه معاهده انضمام کریمه به روسیه را امضا کردند

آقای پوتین خطاب به مردم اوکراین گفت "سخنان کسانی را باور نکنید که می‌خواهند شما را از روسیه بترسانند و فریاد می‌کشند که سرنوشت کریمه در انتظار سایر مناطق اوکراین هم خواهد بود".

وی تاکید کرد که روسیه در پی تجزیه اوکراین نیست و به چنین اقدامی نیاز ندارد. رئیس جمهوری روسیه وعده داد که حقوق اقلیت‌های اوکراینی و تاتار ساکن کریمه را نیز مراعات کند و افزود که زبان‌های روسی، اوکراینی و تاتاری در این سرزمین رسمیت خواهد داشت.

روز سه شنبه، رئیس جمهوری روسیه و فرستادگان پارلمان محلی کریمه معاهده انضمام اوکراین به خاک روسیه را در مسکو امضا کردند. این سند پس از تصویب در پارلمان روسیه، رسمیت خواهد یافت و آقای پوتین در سخنان خود در جلسه پارلمان وعده داد که به زودی، لایحه مربوط به این سند برای تصویب به پارلمان ارسال خواهد شد.

شبه جزیره کریمه در اواخر قرن هجدهم به تصرف روسیه تزاری در آمد و پس از انقلاب بلشویکی، به "جمهوری خودمختار سوسیالیستی کریمه" تغییر نام یافت و به جمهوری فدراتیو روسیه ملحق شد.

حق نشر عکس AFP
Image caption کشورهای غربی برگزاری همه‌پرسی تحت اشغال نظامی را غیرقانونی دانسته‌اند

در دهه ۱۹۵۰، رهبری اتحاد شوروی تصمیم گرفت مالکیت این شبه جزیره را از روسیه به اوکراین، که یکی دیگر از جمهوری‌های تشکیل دهنده اتحاد شوروی بود، منتقل کند. در دوره شوروی سابق، مقر ناوگان شوروی در دریای سیاه در کریمه قرار داشت و در زمان استقلال اوکراین در سال ۱۹۹۲، طبق توافقی که بین دولت‌های روسیه و اوکراین امضا شد، کریمه به عنوان یک جمهوری خودمختار تحت حاکمیت اوکراین باقی ماند اما قرار شد نیروی دریایی روسیه و اوکراین هر دو پایگاه‌هایی در کریمه داشته باشند.

تحریم

عملکرد روسیه در مورد جدایی کریمه از اوکراین انتقاد کشورهای غربی را در پی آورده است و این کشورها تحریم‌هایی را نیز علیه روسیه به اجرا گذاشته‌اند.

روز سه شنبه، معاون نخست وزیر روسیه سخنان لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه در مورد احتمال لغو یک قرارداد نظامی با روسیه را مورد انتقاد قرار داد. آقای فابیوس گفته بود که با توجه به وقایع کریمه، این امکان وجود دارد که فرانسه از اجرای قرارداد فروش تسلیحات به مبلغ حدود یک میلیارد و هفتصد میلیون دلار به روسیه صرفنظر کند.

جدایی کریمه نتیجه یک رشته تحولات سیاسی در اوکراین است که در ماه نوامبر با تظاهرات اعتراضی علیه تصمیم ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری سابق، برای گسترش روابط با روسیه و خودداری از توسعه همکاری اقتصادی با اتحادیه اروپا آغاز شد و برکناری آقای یانوکوویچ و فرار او به روسیه را در پی آورد.

برخی ناظران گفته‌اند که جدایی کریمه و کاهش شمار شهروندان روس تبار اوکراینی همراه با تشدید احساسات ضد روسی در این کشور احتمالا باعث گرایش بیشتر این کشور به غرب خواهد شد.

اقدام نظامی روسیه در کریمه به بهانه حمایت از حقوق روس تباران ساکن این سرزمین همچنین می‌تواند باعث نگرانی کشورهای عضو بلوک شرق سابق در مورد برخورد آتی روسیه با آنها شود و این کشورها را به سوی تحکیم روابط خود با غرب در زمینه‌های مختلف سوق دهد.

دولت روسیه به شدت نسبت به گسترش روابط همسایگان این کشور با غرب، به خصوص در زمینه همکاری‌های نظامی حساسیت داشته است.

مطالب مرتبط